U novom izvještaju piše da su nigerijski islamisti Boko Haram oteli 2000 žena

Ovi su nigerijski islamistički militanti optuženi za smrt više od 5.500 civila

Boko Haram, zarobljene žene
FOTO: AFP

Najmanje dvije tisuće žena u Nigeriji oteto je, silovano i natjerano na udaju, istaknuo je u svome izvještaj Amnesty International. Oteli su ih islamistički militanti okupljeni u grupi Boko Haram, piše Independent.

Po istome izvještaju, temeljenom na izjavama više od 150 svjedoka, pripadnici Boko Harama optuženi su za smrt najmanje 5.500 civila. Također, Amnesty International navodi brojne primjere zlostavljanja mladih žena koje su oteli i drže ih u svojevrsnom seksualnom ropstvu.

Otmica skoro tristo školarki

AI je izvještaj objavio godinu dana nakon što je Boko Haram oteo skupinu od 276 školarki iz srednje škole u Chiboku. Ubrzo nakon što su preuzeli kontrolu nad gradom, militanti su stanovnicima ograničili kretanje, osobito ženama, navodi se u izvješću.

Ako netko ne bi sudjelovao u dnevnim molitvama, kazna je bila javno šibanje. “Iako je silovanje zabranjeno u područjima pod kontrolom militanata, žene i djevojke su seksualno napastovane u tajno sklopljenim prisilnim brakovima, a oteti muškarci i dječaci bili su prisiljeni obavljati usluge za militante ili su im se morali pridružiti kao borci”, ističe se u izvještaju.

Novi nigerijski predsjednik Muhamed Buhari obećao je da će iz svoje zemlje otjerati islamske pobunjenike. Oni tijekom proteklih šest godina konstantno destabiliziraju cijelu regiju, naročito sjeveroistok zemlje te područje uz granice s Čadom, Kamerunom i Nigerom.

I djecu natjerali da kamenuju ljude

Petnaestogodišnji Mustafa Saleh, koji je ondje živio šest mjeseci, rekao je da su džihadisti zarobili više od 200 žena, držeći ih u zatvorima ili velikim kućama pod stražom, prenosi Amnesty. Žena koja je pet mjeseci morala živjeti po pravilima Boko Harama u selu Gamboru opisala je da je jedna žena dobila 30 udaraca bičem zbog prodaje dječje odjeće. Par koji je počinio preljub javno je pogubljen kamenovanjem, u kojem su morala sudjelovati i djeca.

Glavni tajnik Amnesty Internationala Salil Shetty rekao je: “Muškarci i žene, dječaci i djevojčice, kršćani i muslimani, svi su oni ubijeni, oteti i terorizira ih Boko Haram u svojoj strahovladi koje je zahvatila milijune. Nedavni vojni uspjesi mogli bi biti početak kraja Boko Harama, ali treba još puno toga napraviti da bi se zaštitili civili i razriješila humanitarna kriza”.