Strašan podatak: ove godine rekordan broj novinara nalazi se u zatvoru jer su radili svoj posao

Zabrinjavajuće je to što u današnje vrijeme hapšenja novinara postaju sasvim normalna stvar

Reuters journalist Kyaw Soe Oo (C) talks to the media as he leaves after a court appearance in Yangon on January 10, 2018.
Myanmar police formally filed charges on January 10 against two Reuters reporters accused of breaching the Official Secrets Act, a judge said, an offence that carries up to 14 years in prison. / AFP PHOTO / YE AUNG THU
FOTO: AFP

Rekordan broj novinara u svijetu nalazi se iza rešetaka zbog obavljanja svojeg posla, uključujući i dva Reutersova novinara čije je zatvaranje u Mjanmaru izazvalo reakciju međunarodne zajednice, prema izvješću objavljenom u četvrtak.

Zaključno s prvim prosincem u svijetu je bio zatočen 251 novinar, napominje se u godišnjem izvješću Odbora za zaštitu novinara (CPJ). Treću godinu zaredom, više od polovice njih je u Turskoj, Kini i Egiptu, gdje vlasti optužuju novinare za protuvladine aktivnosti. “Vidimo to sada kao trend”, naglasila je autorica izvješća Elana Beiser te dodala kako je to sad “nova normalnost”.

Popularna fraza ‘fake news’

Broj novinara zatvorenih pod optužbom za “lažne vijesti” popeo se na 28, od 21 koliko ih je bilo prošle godine te njih devet iz 2016., navodi Odbor čije je sjedište u SAD-u i neprofitna je organizacija koja promiče slobodu tiska.

Izvješće je kritiziralo američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog čestih karakterizacija negativnog izvještavanja kao “lažnih vijesti”; fraza koju također koristi drugi čelnici koji kritiziraju novinare, poput onih na Filipinima i u Turskoj.

Izvješće je objavljeno isti tjedan kada je časopis Time proglasio nekoliko novinara kao “osobu godine”. Ta grupa novinara uključivala je i Reutersove novinare Wa Lone i Kyaw Soe Oo, koji su zatvoreni prije godinu dana u Mjanmaru, te saudijskog novinara Jamala Khashoggija, koji je bio ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu prije dva mjeseca.