Strašan udarac za Vučića. Pritisnut teškim optužbama o kolosalnoj krađi, upravo je naredio nove izbore u Beogradu

Vučić je pod pritiskom, ali i strahom da će doći do pobune u Beogradu, morao popustiti i ustuknuti

02, March, 2024, Belgrade - The President of the Republic of Serbia, Aleksandar Vucic, held a press conference. Aleksandar Vucic. Photo: M. K./ATAImages.

02, mart, 2024, Beograd - Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vucic odrzao je konferenciju za medije. . Photo: Antonio Ahel/ATAImages. Photo: Antonio Ahel/ATAImages/PIXSELL
FOTO: M. K./ATAImages

Na Predsjedništvu Srpske napredne stranke koja je održana u subotu u Beogradu odlučeno je, kako je objavila novinska agencija Tanjug, da se raspišu novi izbori za Skupštinu Beograda. Odlučeno je to nakon dva neuspjela pokušaja održavanja konstituirajuće sjednice Gradske skupštine. Potpredsjednik Glavnog odbora Srpske napredne stranke Aleksandar Šapić priopćio je da je SNS podigao ljestvicu legitimiteta. „Donijeli smo odluku na svoju štetu, ali se ne bojimo.“

Ta odluka donesena je nakon što je u subotu ujutro predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio da je razgovarao s predstavnicima liste SNS-a koja je pobijedila na izborima u Beogradu. „Razgovarao sam s pobjedničkom listom u Beogradu, moj savjet je da, iako znam da imate većinu, bolje da izgubite nego da imate situaciju iz 2008. godine kada su Demokratska stranka i socijalisti napravili izbornu krađu.“

Oporba tvrdi da su izbori pokradeni

Na izborima održanima 17. prosinca nijedna lista ili stranka nije osvojila dovoljno glasova za formiranje vlasti u Beogradu. Oporba je optužila Vučića i SNS da su izbori u Beogradu pokradeni. Zbog nepravilnosti tijekom prosinačkih izbora, na koje su ukazivali domaći i strani promatrači, na nekoliko prosvjeda tražili su poništenje izbora na svim razinama.

OESS-ov Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u izvješću o prosinačkim izborima naveo je da je na izborima u Srbiji „dominiralo odlučujuće sudjelovanje predsjednika, što je uz sistemske prednosti vladajuće stranke stvorilo nepravedne uvjete za sudionike.“

Izbore narušila oštra retorika

Navodi se da je atmosferu na izborima narušila oštra retorika, pristranost u medijima, pritisci na zaposlenike u javnom sektoru i zloporaba javnih resursa. Na nepravilnosti u izbornom procesu ukazali su i strani i domaći promatrači. Europski parlament usvojio je Rezoluciju kojom se zatražila međunarodna istraga o nepravilnostima tijekom izbora, kao i obustava europskih fondova, ako se dokaže da su vlasti bile izravno umiješane u izborne krađe. Pri tomu je zatražio da se posebno istraže izbori u Beogradu.

EP je u Rezoluciji pozvao na neovisnu istragu s posebnim osvrtom na izbore za Skupštinu grada Beograda i navode o organiziranoj migraciji birača na lokalnoj razini.

Težak udarac za Vučićev režim

S obzirom da je oporba optuživala vlasti da su pokrali izbore, s čim su se složile i brojne međunarodne udruge, Vučić je pod tim pritiskom, ali i strahom da će doći do pobune u Beogradu, morao popustiti i ustuknuti. Za njega je posebno neugodno bilo kad je Odbor za europska pitanja njemačkog parlamenta Bundestaga izrazio sumnju u regularnost parlamentarnih i općinskih izbora u Srbiji. Njemački promatrači ocijenili su da se na izborima manipuliralo te da zbog medijske pristranosti vladajućoj stranci nisu bili pošteni i fer.

Stoga je odluka o novim izborima u Beogradu težak udarac za Vučića i njegovu autoritarnu vlast.