Strasbourg kaznio hrvatski sud, diler optužen za šverc 339 kg kokaina bez valjanih razloga bio iza rešetaka

Vlatko Šoš je uhićen u akciji koju je koordinirala američka DEA

15.01.2009.Rijeka -  Privodjenje osumljicenih za dilanje kokaina, policija je  zapljenila 1kg kokaina.
Photo: Nel Pavletic/24sata
FOTO: PIXSELL

Jednom od optuženih članova zločinačke grupe kojoj se na teret stavlja krijumčarenje čak 339 kilograma kokaina što je razotkriveno još u svibnju 2011. godine hrvatski istražni organi povrijedili su osnovna ljudska prava. Zaključio je to Europski sud za ljudska prava prihvativši tužbu što ju je podnio Vlatko Šoš, 35-godišnjak uhićen u toj međunarodnoj akciji koju je koordinirala američka DEA.

Prihvaćen je argument njegove odvjetnice Gordane Grubeše koja je upozorila da razlozi zbog kojih je Šoš pune dvije i pol godine proveo u istražnom zatvoru nisu bili dostatni. Tako je i Europski sud za ljudska prava primjetio da je argument za zadržavanje Šoša u istražnom zatvoru nakon što su ispitani svi važni svjedoci otpao. Osim toga, nakon izmjene Zakona o kaznenom postupku više nisu vrijedile ni “posebno teške okolnosti djela” zbog kojih je Šoš trebao biti iza rešetaka.

Nedovoljna obrazloženja

– Te okolnosti nisu posebno objašnjenje, niti je utvrđeno da je djelo koje je Šošu stavljeno na teret bilo posebno uznemirujuće za javnost, napisao je Europski sud za ljudska prava u presudi prihvaćajući tužbu odvjetnice Grubeše.

29.10.2012., Zagreb - U sredistu USKOK-a u Gajevoj ulici odvjetnica Gordana Grubesa dala izjavu za medije. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
Odvjetnica Gordana Grubeša zastupala je Šoša pred sudom u Strasbourgu PIXSELL/PIXSELL

Baš nikakvim razlozima nije pak bila potrijepljena opasnost da bi Šoš, ukoliko bude pušten na slobodu, mogao počiniti novo kazneno djelo. No, i to je bio jedan od razloga zbog kojih je, do samog kraja, bio u istražnom zatvoru.

Obrazloženja kojima je Županijski sud u Splitu produljivao Šošu istražni zatvor za Europski sud za ljudska prava nisu ni značajna ni dostatna.

Tisuće kuna odštete

Iako je Šoš tražio 20 tisuća eura odštete, sud iz Strasbourga dodijelio mu je nešto manje od 60 tisuća naknade za povrijeđeno pravo na slobodu i troškove što ih je imao tijekom procesa.

– Izuzetno sam zadovoljna ovom odlukom suda jer je moj klijent potpuno nepotrebno tako dugo sjedio u istražnom zatvoru, rekla nam je kratko odvjetnica Gordana Grubeša koja još nije službeno dobila presudu iz Strasbourga.

29.10.2014., Split - Sudjenje zbog krijumcarenja 339 kilograma kokaina na Zupanijskom sudu. Nastavak sudjenja prvoptuzenom Petru Cosicu iz Tomislavgrada te jos cetvorici optuzenih zbog krijumcarenja 339 kilograma kokaina iz Brazila vrijednog 12,8 milijuna eura. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
Iako je suđenje optuženim krijumčarima počelo lani još mu se ne nazire kraj PIXSELL/PIXSELL

Još nema presude

Da slučaj bude navjerojatniji, suđenje na Županijskom sudu u Splitu u kojem je Šoš optužen još je u tijeku. U međuvremenu su svi okrivljenici pušteni iz istražnog zatvora. USKOK u svojoj optužnici tvrdi da su braća Petar i Ante Ćosić iz Tomislavgrada zajedno s ostalim okrivljenicima organizirali krijumčarenje 12,8 milijuna eura vrijednih 339 kilograma kokaina iz Brazila.

Drogu je u Brazilu od siječnja 2010. do svibnja 2011. godine Petar Ćosić navodno nabavljao u Brazilu, te ju zatim preko svoje mreže distribuirao do španjolskih luka i prodavao po Europi. Prodaja je dogovarana putem SMS poruka, telefonski i internetom, a krivotvorili su i putovnice kako bi im bio olakšan put do krajnjeg odredišta.