Stručnjaci kažu kako je bomba koju je detonirala Sjeverna Koreja preslaba da bi bila hidrogenska

Zzabilježena seizmička aktivnost odgovara puno slabijoj eksploziji

ADDITION-
People watch a news report on North Korea's first hydrogen bomb test at a railroad station in Seoul on January 6, 2016. South Korea "strongly" condemned North Korea's shock hydrogen bomb test and vowed to take "all necessary measures" to penalise its nuclear-armed neighbour.  The image shown on TV shows files images from other nuclear tests from other countries and the caption in red at the bottom of the screen reads "the Blue House will convene an emergency meeting of the NSC, the National Security Council."   AFP PHOTO / JUNG YEON-JE / AFP / JUNG YEON-JE
FOTO: AFP

Stručnjaci za nuklearno naoružanje s velikim su podozrenjem primili vijest o prvom sjevernokorejskom testiranju hidrogenske bombe, pojašnjavajući da zabilježena seizmička aktivnost odgovara puno slabijoj eksploziji.

Sjeverna Koreja je rano jutros po srednjoeuropskom vremenu objavila vijest o uspješnom testiranju hidrogenske bombe, nakon što su agencije za praćenje seizmičkih aktivnosti iz više zemalja detektirale potres magnitude 5,1 u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispitivanje nuklearnog oružja.

Stručnjaci su još prošli mjesec sa sumnjom popratili priopćenje sjevernokorejskog vođe Kim Jong-una da je njegova zemlja razvila moćnu H-bombu.

Propaganda uoči kongresa Radničke stranke

Više centara za praćenje seizmičkih aktivnosti danas je zabilježilo potres u blizini sjevernokorejskog kompleksa za ispitivanja nuklearnog oružja, izvijestile su agencije navodeći kako se pretpostavlja da je potres vjerojatno izazvan ljudskim djelovanjem.

“Seizmološki podaci ukazuju da je eksplozija bila daleko slabija od onoga što bi očekivali od hidrogenske bombe”, izjavio je australski nuklearni stručnjak Crispin Rovere. “Na prvi pogled izgleda da je izveden uspješan nuklearni pokus, ali da druga faza nije dobro provedena, tj. eksplozija hidrogena”, dodao je Rovere.

Za političke analitičare, Kim Jong-un mora požnjeti neki “uspjeh” prije nego Radnička stranka organizira svoj prvi kongres u 35 godina. “Ne vjerujem da se radi o H-bombi jer bi eksplozija bila puno jača. Mislim da je predstavljaju kao takvu jer ju je Kim Jong-un nedavno spominjao”, ocijenio je Choi Kang, potpredsjednik Instituta za političke studije u Seulu.

Izolirani komunistički režim

Atomske bombe oslobađaju energiju fisijom elemenata poput uranija i plutonija. Njihova snaga je puno manja od hidrogenske bombe – ili termonuklearne – koja prvo koristi tehniku fizije, a potom nuklearne fuzije u lančanoj reakciji.

Najizoliraniji režim na svijetu, komunistička Sjeverna Koreja ima običaj hvaliti se svojim nuklearnim programom, a tvrdnje Pyongyanga je teško provjeriti. No, u rujnu prošle godine Institut za znanost i međunarodnu sigurnost (ISIS) je upozorio na početak izgradnje utvrđenog zdanja namijenjenog tretiranju radioaktivnog materijala u Yongbyonu, glavnom nuklearnom kompleksu u Sjevernoj Koreji, koji bi mogao služiti za obradu tritija. Tritij je jedan od izotopa hidrogena i jedan od ključnih sastojaka za izradu termonuklearnih bombi.

Neuspjeli pokus?

“Da je testirana prava H-bomba, očitanja na Richterovoj ljestvici bi bila 100 puta veća, oko magnitude 7”, kazao je Bruce Bennet, analitičar u Rand korporaciji. Po njegovim riječima, radi se o eksploziji bombe jačine 10 do 15 kilotona, poput one bačene na Hirošimu 1945. Ako je to ipak bila H-bomba, onda je moguće da fisija nije uspjela, smatra Bennet. No, istaknuo je, Kim Jong-un je izveo pokus za koji većina stručnjaka smatra da nije uspio.

“Hoće li se sada osjećati obveznim pokušati izvršiti još jedan pokus prije kongresa Radničke stranke u svibnju, kako bi pokazao svijetu nuklearne kapacitete svoje zemlje”, zapitao se Bennett.

Četvrto testiranje nuklearnog oružja

Ovo je četvrto testiranje nuklearnog oružja u Sjevernoj Koreji, koja se već nalazi pod sankcijama SAD-a i UN-a zbog njenih programa razvoja nuklearnog oružja i raketnih sustava.

Sjeverna Koreja je triput ispitala atomsku bombu koja koristi proces nuklearne fisije, 2006., 2009. i 2013. Zbog tih pokusa je više puta zaradila međunarodne sankcije. Hidrogenska bomba koristi se fuzijom i proizvodi puno jaču eksplozijute bi uspješno hidrogenske bombe predstavljalo velik napredak u njezinu vojnom nuklearnom programu.