Stručnjak analizirao ukrajinsku ofenzivu: 'Bilo bi bolje da su duže trenirali, Hrvatska je godinama planirala Oluju'

Propitkuje se sve, od brojčanog stanja ukrajinske vojske do njihove pripremljenosti

Ukrainian servicemen man a tank at a front line position near the city of Lysychans’k, eastern Ukraine, on May 20, 2022. (Photo by ARIS MESSINIS / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov jučer je u intervjuu za britanski The Times progovorio o vjerojatnim vojnim potezima koje će Ukrajina poduzeti. Naveo je kako se okuplja milijun ljudi pod oružjem koji bi trebali povratiti okupirani dio zemlje u južnoj Ukrajini, kao i da je tu operaciju naredio predsjednik Volodimir Zelenski, te da je zauzimanje područja oko obale Crnog mora od vitalnog značaja za gospodarstvo zemlje.

Plan je to za veliku protuofenzivu koju Ukrajina planira, a Guardian je danas razgovarao s nekoliko analitičara koji su komentirali te planove. Razmatrali su pitanje je li Ukrajina već sposobna za efikasnu protuofenzivu. Jedan od analitičara, Ben Barry, stručnjak za ratovanje na kopnu pri Međunarodnom institutu za strateške studije, rekao je da bi, ako ruska ofenziva u Donbasu kulminira, mogao porasti pritisak na Ukrajinu da pokrene veći protunapad. “No, što se dulje pripremaju, grade zalihe i treniraju, to su im veće šanse za uspjeh”, kazao je.

Barry je usto podsjetio i na operaciju Oluja koju je Hrvatska vojska izvela u kolovozu 1995. godine. Opisuje ju “finalnom pobjedničkom ofenzivom” za koju dodaje da je planirana godinama kao i da su konzultanti američke vojske trenirali Hrvate za tu operaciju. Na koncu dodaje da je ta operacija okončala zastoj u ratu koji je trajao tri godine. “Možda postoji razlog zašto takvi ratovi traju godinama, a ne mjesecima”, zaključio je Barry.

Kakve su brojke ukrajinske vojske?

Institut za koji radi Barry tijekom rata u Ukrajini objavio je razne podatke koje su stručnjaci analizirali uoči početka protuofenzive. Prema jednom od tih podataka, Ukrajina je u rat ušla sa 125.000 vojnika i 100.000 pripadnika nacionalne i granične straže. No, dodaju da Ukrajina pokušava te podići te brojke na 700.000 vojnika i 300.000 pripadnika paravojske.

Ističu kako, sve i ako Ukrajina dođe do milijun vojnika, ostaje pitanje njihove pripremljenosti i kvalitete. Samo u Donbasu je Ukrajina izgubila velik broj boraca. Točne brojke nisu poznate, ali analitičari ističu da su ukrajinski vojni obavještajci nedavno kazali kako su u Donbasu gubili u prosjeku 100 vojnika dnevno.

Osim toga, ranjavano je 300 do 400 vojnika na dan, što bi značilo od 15.000 do 35.000 ili 45.000 žrtava ukupno. Osim toga, oko 7200 vojnika je nestalo od početka rata prema procjenama ukrajinske vojske, a Guardian naglašava da su brojni od tih gubitaka iz redova najiskusnijih snaga.

Neki od regruta nikada nisu pucali

Dodaju i da je potreba za povećanjem ukrajinske vojske nešto što Zapad razumije, pa u tom kontekstu i Velika Britanija trenira ukrajinske regrute. Trenutno ih je oko 600 na bazičnom treningu u toj zemlji koja ima kapacitet za obuku oko 2400 regruta odjednom, te 10.000 njih svakih 120 dana, kako je obećao Boris Johnson.

Neki ukrajinski regruti nikada nisu pucali, što znači da ih treba naučiti elementarnim vojnim vještinama. Jedan od britanskih instruktora rekao je Guardianu da su takvi regruti na početku iz puške pogađali metu s 50 posto točnosti. No, kazao je i da se to brzo povećalo na 80 posto.

No, za uspješnu protuofenzivu Ukrajina će morati koordinirati stratešku upotrebu različitog oružja, koncentrirati vojsku na određenom bojištu i to u omjeru od najmanje tri ukrajinska naprema jednog ruskog vojnika, te u operacije uključiti napredne sustave zapadnog naoružanja, zaključuje Guardian.