Stručnjak kaže da kaos oko Cijepise i nije iznenađenje: 'Mi smo država iz Alan Forda, ne čudi da softver rade cvjećarnice'

Skupi i loši državni IT projekti kod nas su tradicija

Ministar zdravstva Vili Beroš u posljednjih se desetak dana našao u središtu nekoliko afera zbog čudnih dodjela poslova izrade softvera za zdravstveni sustav. Prvo je Telegram otkrio da je posao izrade platforme CijepiSe, putem koje se građani prijavljuju za cijepljenje, a koja je prepuna grešaka, dodijeljen tvrtki ministrova prijatelja. Da bismo zatim otkrili da je posao na izradi IT sustava eBolnice povjeren tvrtki koja se do sada primarno bavila izradom cvjetnih aranžmana.

Radi se o poslovima vrijednim milijune, a posebno je sporno to što se sve odvija usred pandemije kada je zdravstveni sustav pod povećanim opterećenjem i kada bi neke stvari, poput prijave za cijepljenje, trebale funkcionirati besprijekorno, jer o tome ovise ljudski životi i brzina povratka u normalan život.

Trebalo je pitati ugledne IT tvrtke

S aplikacijom CijepiSe bilo je više problema. Neki prijavljeni misteriozno su nestali s popisa. Neki su se uspjeli prijaviti, iako su već cijepljeni. Ukratko, vlada priličan kaos. Za komentar smo zamolili Lucijana Carića, stručnjaka za informacijsku sigurnost i suvlasnika DefenseCodea.

Carić kaže da kod sustava CijepiSe nije samo pitanje web stranice, za koju smatra da izgleda prilično amaterski, već i integracije u postojeće sustave, koja očito nije kvalitetno napravljena, već i pitanje baratanja podacima i njihova sigurnost. “Siguran sam, da je Ministarstvo zdravstva uputilo poziv za pomoć hrvatskim IT firmama, s obzirom na ozbiljnost situacije javile bi se mnoge ugledne informatičke tvrtke koje bi ovaj projekt odradile besplatno”, kaže Carić.

Skupi i loši državni IT projekti su tradicija

Kaže i da su loši i skupi državni informatički projekti kod nas postali već tradicija.

“Čak mnoge ideje i izvedbe, koje i nisu bile tako loše, na kraju nisu zaživjele jer se njima nije znalo upravljati i stvoriti kulturu korištenja. Pored toga, ne postoji interes za stvarnu informatizaciju jer ona u sebi uključuje mnoge neželjene efekte – poput efikasnosti, transparentnosti i jednakosti.

Anegdotalno, Hrvatska lutrija nedavno je zbog unapređenja svoje web aplikacije istu isključila od ponedjeljka do srijede. Kada je stranica, napokon, osvanula izgleda da su uspjeli riješiti stari problem (dotad nepostojećeg) preusmjeravanja domene. Retoričko je pitanje koja bi si privatna lutrija, kladionica, ili čak bilo koja druga tvrtka, mogla samo tako dozvoliti trodnevni prekid on-line poslovanja”, kaže Carić.

‘Mi smo država iz Alan Forda’

Što se tiče cvjećarnice koja je angažirana na izradi IT rješenja eBolnice, smatra da sama registracija djelatnosti ne bi bila toliko bitna, kada bi iza pojedine firme stajale reference na području na kojem konkurira za izradu projekata.

“Puno veći problem od registriranih djelatnosti je da se često radi o tvrtkama za koje u IT industriji, bar onom uglednom i produktivnom dijelu, nitko nikada nije niti čuo. No, mi smo država ispala iz stripa Alan Ford, pa ne začuđuje da cvjećarnice isporučuju softverska rješenja”, kaže Carić.

Sistemski i sistematski korumpirana država

Pojavile su se i sumnje u sigurnost aplikacije CijepiSe, u smislu zaštite osobnih podataka građana. Carić kaže da je o tome teško govoriti bez detaljnog istraživanja, ali da bi zahtjevi, sasvim sigurno, trebali biti strogi.

“Mislim da su problemi u sigurnosti javne infrastrukture, pa tako i zdravstvene, prvenstveno povezani s činjenicom da se specijalisti za informacijsku sigurnost traže i da ih država, u skladu sa svojom politikom plaća, jednostavno ne može platiti onoliko koliko dobivaju na tržištu. Drugi problem je, osim kad se ne radi o “dogovorenim” poslovima, to što je glavni kriterij javne nabave najniža cijena, a informacijska sigurnost ne može se zasnivati na dumpingu”, upozorava Carić.

“Mi smo, nažalost, sistemski i sistematski korumpirana država. Kao što iz nje svakodnevno bježe talenti, isto tako oni sposobni i talentirani bježe od javne nabave i “poslova” s državom. Jasno je da se tako gubi kvaliteta, a dobivaju se skupi i neupotrebljivi projekti, hrvatske informatičke žičare, na kojima se još onda dodatno razbacuje novac “pokušajima” njihovog beskrajnog “popravljanja”, nastavlja.

Ministarstva i javne službe očišćene od kvalitetnog kadra

Po pitanju krivnje ministra Beroša ima podijeljeno mišljenje.

“Najlakše je optužiti ministra, jer je on zapovjedno odgovoran. No činjenica je da su naša ministarstva i javne službe sustavno očišćene od kvalitetnog kadra koji je vremenom otišao u penziju ili napustio institucije. Ministar dolazi u sustav kakav jest i u biti je o njemu zavisan. Čak i kada bi imao volje provesti reforme – i kada bi to bila strategija vlade, kao što nije – teško da bi to išlo bez opstrukcije, podmetanja klipova i raznoraznih igara.

Devastacija sustava javne uprave traje desetljećima, nedaće koje su nas zadesile – kriza izazvana koronavirusom i potresi – samo su do kraja razotkrile koliko je duboko i, bojim se, nepovratno, rastočena naša država”, zaključuje Carić.