Studentske domove u Splitu grijat će na maksimalno 18 °C, u Rijeci im neće više dati da si sami reguliraju termostate

Zima od koje svi strepe poprima svoje obrise kroz najavu restrikcija

24.08.2022., Zagreb, Ilustracija: poskupljenje grijanja, redukcija grijanja. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

S približavanjem jeseni i zime i sezone grijanja sve je jasnija turobna realnost enormnog poskupljenja energenata, a kao jedan od primjera ističu se restrikcije koje najavljuju u studentskim domovima u Splitu i Rijeci. Iako splitske zime nisu ledene kao u unutrašnjosti, i ondje temperature znaju otići u minus, a ni pokoja pahulja snijega proteklih godina nije više tolika rijetkost, pa odluka uprave tamošnjeg Studentskog centra djeluje radikalno – radijatori će studentske sobe zagrijavati do maksimalno 18 Celzijevih stupnjeva, uz dozvoljeno odstupanje do 21 stupanj.

Kako piše Novi list, studentima kojima to djeluje prehladno poručili su da si “na vrijeme osiguraju neku drugu vrstu smještaja”, a pritom su svi upozoreni da je upotreba mobilnih električnih uređaja za grijanje i hlađenje u domovima strogo zabranjena. Obrazloženje za uvođenje ovakvih restrikcija leži u činjenici da su energenti u zadnjih pola godine poskupjeli više od 300 posto, a cilj je da ne skoči cijena smještaja.

U Rijeci malo manje hladno

Ograničenja, ali nešto manje radikalna od splitskih, najavljuju se i u Rijeci gdje useljenje studenata viših godina studija u naselja Trsat i “Ivan Goran Kovačić” kreće s prvim danom rujna. I ondje je zabranjeno unošenje bilo kakvih grijalica u studentske sobe, a temperature će biti ograničene na 22 ili 23 Celzijeva stupnja, s tim da će se ukinuti mogućnost da si studenti sami reguliraju temperaturu.

“Ne možemo više dopustiti da svatko u sobi regulira grijanje kako želi, što je bio slučaj do sada”, rekao je ravnatelj Studentskog centra Rijeka Goran Manestar i dodaje da njegova institucija plin plaća 1,80 kn po kilovatsatu, što je manje od splitskih 3,50 kn, ali ugovor im istječe u veljači sljedeće godine nakon čega bi, priznaje, moglo biti velikih problema.