Studija otkrila da se međunarodna posvajanja u Francuskoj desetljećima događaju nezakonito: uz lažiranja, otmice, prodaju djece...

Riječ je o prvoj tako obimnoj studiji o međunarodnim posvojenjima

A baby sleeps in the intensive care unit for malnourished children at the Rutshuru hospital in the eastern province of North Kivu, Democratic Republic of Congo, on July 22, 2022. - This unit, supported by MSF (Doctors Without Borders), is more than 130% occupied, and sick children are forced to share beds. Since March, nearly 200,000 people have fled recent fighting on the outskirts of Rutshuru. There has been almost no food distribution for all these displaced people who are living in host families, schools or churches. Children are the first victims of these precarious living conditions. (Photo by ALEXIS HUGUET / AFP)
FOTO: AFP

Studija francuskih povjesničara otkrila je “pribjegavanje” nezakonitim praksama prilikom međunarodnih posvojenja djece, a što je predmet istraživanja koje se provodi od studenoga 2022. godine.

“Nezakonite prakse bile su brojne među svim akterima koji su sudjelovali u međunarodnim posvojenjima u Francuskoj”, rekao je Yves Denéchère, profesor suvremene povijesti na sveučilištu u Angersu na zapadu Francuske.

Pretražili 250 spisa i 50.000 dokumenata

Riječ je o prvoj tako obimnoj studiji o međunarodnim posvojenjima koju je proveo znanstvenik Fabio Macedo. “Pribjegavalo se teškim kršenjima koja nisu u skladu sa zakonima dotičnih zemalja ili s ljudskim pravima i ta su kršenja obilježila postupak međunarodnih posvojenja od samog početka 60-ih godina”, rekao je.

Studija je provedena uz financijsku potporu ministarstva vanjskih poslova koje nije imalo pravo zadirati u njezin sadržaj. Dvojica znanstvenika pretražila su 250 spisa iz arhiva te 50.000 dokumenta, uglavnom iz diplomatskih arhiva i procijenila da su više od 120.000 djece posvojene u Francusku iz inozemstva od kraja Drugog svjetskog rata.

Sastavili su “dug popis” nezakonitih praksi u širokom rasponu od “običnih neregularnosti do najtežih zločina”, navode. “Dokumenti koji nedostaju, falsificiranje dokumenata, izostanak pristanka biološke majke na posvojenje, lažne izjave o prebivalištu, krivotvorine pri ulasku i izlasku iz zemlje iz koje se posvajalo dijete, otmice djece, krađa ili prodaja djece”, nabrajaju znanstvenici.

Studijom obuhvatili više zemalja svijeta

“Najčešće zabilježene nezakonite prakse su krivotvorenja dokumenata i izostanak pristanka biološke obitelji”, kaže Macedo, postdoktorand suvremene povijesti. Studija je obuhvatila više zemalja, uglavnom od 1980. do 1990. godine, a neke od njih su Brazil, Vijetnam, Nepal, Peru, Gvatemala, Salvador, Šri Lanka, Rumunjska, Mali, Etiopija.

“Znanstvenici su se zainteresirali za taj predmet pošto su posvojene osobe upozorile na nezakonite prakse s kojima su se susrele kada su krenule u potragu za vlastitim podrijetlom”, navodi Yves Denéchère koji će istraživanje nastaviti kako bi izmjerio postotak adoptirane djece na koju se odnose takve prakse.

Zaključci se očekuju na proljeće

Međunarodno posvojenje djece najviše se provodilo u Francuskoj početkom 2000-ih kada je posvojeno više od 4000 djece, a danas je u padu i posvojeno je samo 232 djece u 2022. godini.

Istraživanje međunarodnog posvojenja počelo je u studenome 2022. kako bi se identificirale nezakonite prakse koje su se provodile u prošlosti, a s ciljem da se više ne ponove”, navodi francusko ministarstvo vanjskih poslova. Istraživanje, nadalje, “treba pomoći pronaći odgovor na traženja adoptirane djece”, dodaje ministarstvo. Zaključci se očekuju na proljeće.