Sud u Strasbougu kaznio Hrvatsku: policajci iz Virovitice, o kojima Telegram uporno piše, prebili čovjeka, naše pravosuđe ih štitilo

O policajcu Danijelu Sabi i načelniku Andreju Hegedišu objavljivali smo uznemirujuća otkrića Drage Hedla

Sud za ljudska prava u Strasbourgu nasljednicima Ilije Babića dosudio je 15.000 eura koje će zbog brutalnog postupanja virovitičke policije i pogrešaka hrvatskog pravosuđa morati platiti porezni obveznici. Babića, kojemu je tada bilo 30 godina, virovitički su policajci oko ponoći 28. svibnja 2011. zatekli u alkoholiziranom stanju pred ugostiteljskim objektom Crna Pantera u Slatini, u Virovitičko-podravskoj županiji.

Pod izgovorom da ih je vrijeđao i fizički napao interventnog policajca Danijela Sabu strpali su ga u policijsku maricu i odvezli u postaju. Načelnik PU virovitičko-podravske u to je vrijeme bio Andrej Hegediš. Toj dvojici policajaca vratit ćemo se kasnije.

Modrice, slomljen nos i rebro

Babića su s mjesta događaja odvezli u policijsku postaju i ondje ga zadržali. Prema kasnijim iskazima četvorice policajaca koji su ga priveli, na izlasku iz policijskog kombija je pao i ozlijedio se. Policajci su tvrdili da je prilikom dovođenja u postaju imao samo ogrebotinu ispod desne obrve. Potom su ga smjestili u prostoriju za triježnjenje, a nakon što je sljedeći dan pušten, zatražio je liječnički pregled.

Utvrđeno je da ima nekoliko modrica, no kasnije, kada je davao iskaz, tvrdio je da nije on napao policajce, već da su oni počeli udarati njega pa je osim modrica imao i slomljen nos te jedno rebro. Tijekom suđenja koje je uslijedilo, sudski vještak medicinske struke utvrdit će da lom rebra nije mogao nastati uslijed pada iz policijskog vozila.

Svi su vjerovali policajcima

Zamjenica općinskog državnog odvjetnika u Slatini Mirjana Grandić uzet će sve zdravo za gotovo, ne dovodeći u pitanje iskaze policajaca, pa će zbog ”napada na policijskog službenika u obavljanju poslova čuvanja javnog reda i mira”, 19. srpnja 2011. podnijeti optužni prijedlog, tražeći da se Babića ”oglasi krivim i osudi po zakonu ta da mu se izrekne kazna zatvora u trajanju od deset mjeseci”.

Općinski sud u Virovitici (sutkinja Branka Tolić) 26. veljače 2013. proglasit će Babića krivim zbog fizičkog napada na policajca Danijela Sabu te će mu dosuditi uvjetnu šestomjesečnu kaznu zatvora ako ne počini novo kazneno djelo u sljedećih godinu dana.

Pred kraj iste godine, 19. prosinca, Županijski sud u Bjelovaru (sudsko vijeće: Mladen Piškorec, predsjednik, te sutkinje Ivanka Šarko i Antonija Bagarić), djelomično će usvojiti žalbu Općinskog državnog odvjetništva u Slatini te smatrajući prvostupanjsku presudu preblagom osuditi Babića na godinu i pol dana zatvora, uvjetno na pet godina.

Odluke potvrdio i Ustavni sud

Ustavni sud (sutkinja Snježana Bagić) 25. veljače 2016. odbit će Babićevu žalbu na presudu Županijskog suda u Bjelovaru. Babić je u tužbi naveo da je u njegovu slučaju narušeno načelo ne bis in idem, to jest da mu se za isto djelo sudilo dva puta, jednom u prekršajnom, drugi put u kaznenom postupku.

Ustavni je sud to odbacio, navodeći kako je Babić u prekršajnom postupku osuđen zbog vrijeđanja i omalovažavanja policijskih službenika, dok mu se u kaznenom postupku sudilo za fizički napad na službenu osobu, te da je nebitno što su se oba događaja desila istom zgodom.

Ostao samo sud u Strasbourgu

Babiću je preostala tužba Sudu za ljudska prava u Strasbourgu, no njegov pravorijek on neće dočekati. Pronađen je mrtav u Rijeci 2019., dugo nakon prijavljenog nestanka, a njegova obitelj smatra da je smrt nastupila pod krajnje sumnjivim okolnostima. Način na koji je umro nije razjašnjen do danas.

Njegov odvjetnik, virovitički advokat Boris Kozjak koji je pisao tužbu sudu u Strasbourgu, u razgovoru za Telegram rekao je kako je shrvan činjenicom da Babić više nije živ, da nije dočekao pravdu, ali da ta pravda sada pripada njegovoj maloljetnoj djeci koju zastupa. “Ova presuda Europskog suda za ljudska prava Application no. 45391/16, Babić v. Croatia, od 7. ožujka 2023. je veliki uspjeh i to je sedma presuda koju sam dobio na ovom sudu”, kaže odvjetnik Kozjak.

Zanimljivo, sud u Strasbourgu dao je za pravo Ustavnom sudu vezano uz načelo da se ne može dva puta suditi za isto djelo, te da to u Babićevom predmetu nije bio slučaj. No, zamjerio je Ustavnom sudu što je potpuno zanemario činjenicu da su Babića, prilikom intervencije, premlatili virovitički policajci.

Hrvatska država ništa nije istražila

Sutkinja Drugog odjela Europskog suda za ljudska prava Pauliine Koskelo, koja je predsjedala sudskim vijećem, o odbijanju ustavne tužbe doslovno je napisala kako taj sud ”nije pružio nikakvo obrazloženje u vezi s podnositeljevim [Babićevim] tvrdnjama o zlostavljanju”.

Sud u Strasbourgu navodi kako je Babić ”tijekom obavijesnog razgovora u policijskoj postaji jasno izjavio da su ga pretukli policijski službenici”, kako je ”došlo do postupovne obveze države da istraži dotične navode”, te kako se ”stoga ne može prihvatiti tvrdnju Vlade da je podnositelj [Ilija Babić] trebao podnijeti kaznenu prijavu protiv policijskih službenika koji su ga navodno zlostavljali”.

Osobito je zanimljivo obrazloženje Suda u Strasbourgu da, unatoč tome što su Babić, kao i liječnik koji je ocijenio njegove ozljede, jasno naveli navodno zlostavljanje u policijskom pritvoru, vlasti nikada nisu pokrenule službenu kaznenu istragu radi utvrđivanja načina na koji su te ozljede zadobivene i mogućeg pokretanja postupka protiv odgovornih osoba.

”Jedini korak koji je policija poduzela bila je interna ocjena zakonitosti i opravdanosti upotrebe sile, što se ne može smatrati neovisnom istragom incidenta”, stoji u zaključku Suda za ljudska prava.

Telegram je o njemu već izvještavao

O policajcu Danijelu Sabi, danas voditelju odjela specijalističke obuke Interventne jedinice policije u Virovitici, kojeg je navodno napao Ilija Babić, Telegram je već pisao u ožujku ove godine kada je zatečen u vožnji u pripitom stanju i kada mu je utvrđena koncentracija alkohola od 0,90 g/kg. Izrečena mu je kazna od 390 eura, no nije stegovno odgovarao.

Telegram je Sabu spominjao i u kolovozu 2021., kada je unutarnja kontrola MUP-a istraživala navode iz anonimne predstavke da je Sabo 11. kolovoza 2021. u blizini Topuskog izazvao incident upotrijebivši automatsku pušku M 70, pucajući iznad glava skupine migranata.

Što je sve radio načelnik Hegediš

U vrijeme kada je Ilija Babić pretučen u policijskoj postaji, načelnik PU virovitičko-podravske, kao što smo rekli, bio je Andrej Hegediš. I o njemu je Telegram već pisao kada je 20. prosinca 2019. na božićnom domjenku, kao zapovjednik Interventne jedinice policije, fizički nasrnuo na svog kolegu, načelnika Policijske postaje Pitomača, Renata Greguraša.

A kada je u ljeto 2020. buknuo skandal o postupanju hrvatske policije prema migrantima i kada je objavljena video snimka Border Violence Monitoringa, nevladine organizacije koja se zalaže za zaštitu prava migranata, na kojoj se vidjelo kako brutalno u šumi kraj Lohova protjeruju skupinu migranata prema Bihaću, na snimci se vidjelo i Hegediša. Nedugo nakon toga on je zatražio neplaćeni godišnji odmor na kojem se, kako smo neslužbeno saznali, još uvijek nalazi.