Sud u Zlataru kažnjava tri upisničarke jer su spise o posvojenju dale određenim sutkinjama

'Na zamolbu posvojitelja djece iz DR Konga dodijelile su predmete sucima za koje su pretpostavljale da će ih brže riješiti', kaže predsjednik suda

10.03.2009.,Zlatar, Hrvatska - Palaca pravde u Zlataru. rPhoto: Zeljko Pusec/Vecernji list
FOTO: Zeljko Pusec/Vecernji list

Na Općinskom sudu u Zlataru pokrenut je stegovni postupak protiv tri upisničarke jer su na zamolbu posvojitelja djece iz DR Konga dodijelile predmete sucima za koje su pretpostavljale da će ih brže riješiti, kazao je za Večernji list predsjednik suda, Vinko Vladić. Tvrdi da su upisničarke to radile, citiramo, “iz ljudskosti”.

Od tri pokrenuta postupka dva su pravomoćno okončana izricanjem odgovarajuće disciplinske mjere, jer je u postupku utvrđena nepravilnost dodjele spisa u rad sucima odnosno postupanje protivno Pravilniku o radu u sustavu eSpis, a treći postupak nije okončan zbog odsutnosti službenika s posla radi bolesti, neprekinuto još od prosinca 2022. do danas.

Sud u Zlataru, tvrdi predsjednik, također provodi detaljnu istragu kako su 23 spisa o posvojenju s Općinskog suda u Zlataru dospjela u javnost, a koja su problematizirana u serijalu tekstova Jutarnjeg lista o posvajanjima iz DR Konga, kako bi se utvrdila moguća stegovna, prekršajna i kaznena odgovornost

‘Institucije upoznate sa svime’

Vladić u odgovoru Večernjem listu navodi kako je poznato da je o priznavanju stranih sudskih odluka odlučivalo 16 općinskih sudova u Republici Hrvatskoj na isti način, te da nije utvrđeno da bi sudovi donijeli nezakonite odluke.

“O priznavanju stranih sudskih odluka, konkretno od strane Općinskog suda u Zlataru, upoznate su sve relevantne državne institucije kao što su Ministarstvo pravosuđa i uprave, Vrhovni sud Republike Hrvatske, Saborski Odbor za obitelj, mlade i sport, a traženi spisi dostavljeni su i USKOKU te nitko nije utvrdio eventualnu nezakonitost”, odgovara Vladić.

Ističe kako su u predmetima priznavanja stranih sudskih odluka postupali suci koji su Godišnjim rasporedom poslova bili raspoređeni za postupanje u tim predmetima, te dodaje kako sudac ne može dobiti predmet koji on želi ili traži.

Pokrenut disciplinski postupak

“Napominjemo kako sudac inače ne može dobiti u rad predmet koji on želi ili traži, nego koji mu bude dodijeljen elektronskim putem, pa ako je nadležan po istom je ovlašten i dužan postupati ili zatražiti otklon, ako za to ima na zakonu utemeljen razlog”, navodi Vladić dodajući da u konkretnim slučajevima nema disciplinske odgovornosti sudaca koji su donosili odluke o priznavanju stranih sudskih odluka.

Vladić navodi da je predsjedništvo suda detaljno ispitalo okolnosti dodjele tih predmeta u rad sucima, te da je utvrđeno kako su svi predmeti elektronski dodijeljeni sucima koji su Godišnjim rasporedom poslova bili raspoređeni na rad i u predmetima priznavanja stranih sudskih odluka.

U tome, tvrdi Vladić, nema ništa sporno. No, u nekoliko slučajeva koji se tiču upisničara utvrđena je automatska dodjela s iznimkom, bez pisanog naloga predsjednika suda. Vladić je zbog toga pokrenuo disciplinski postupak protiv upisničarki koje su postupale na taj način.

Upisničari iznijeli svoju stranu priče

Upisničarke su u obrani tijekom disciplinskog postupka isticale kako je motiv “takvog neposlovničkog postupanja unutar dodjele spisa – ljudska pomoć za brže donošenje odluke o priznavanju strane sudske odluke za posvajanje maloljetnog djeteta, po zamolbi njima nepoznatih stranaka, pa su predmete dodjeljivali sucima za kojeg su znali ili pretpostavljali da je manje opterećen te da će predmet tako biti brže riješen”.

Komentirajući 23 spisa o posvojenju koja su dospjela u javnost, Vladić je za Večernji list ustvrdio kako će sud provesti “detaljan postupak utvrđivanja činjenica eventualne disciplinske odgovornosti, kao i prijavljivanja za utvrđivanje eventualne prekršajne odnosno kaznene odgovornosti”.