Sudan tone u još opasniji kaos. Iz zatvora pušteni bivši diktator, niz njegovih ljudi i tisuće najokorjelijih kriminalaca

Notorni Omar al-Bashir Sudanom je vladao 30 godina. Bio je mentor obojici danas sukobljenih generala

In this picture taken on September 23, 2017, Sudanese President Omar al-Bashir (L) waves a walking stick as he gives a speech at the headquarters of the Rapid Support Forces (RSF) paramilitaries in Umm al-Qura in South Darfur State, while accompanied by RSF commander Mohamed Hamdan Daglo. (Photo by ASHRAF SHAZLY / AFP)
FOTO: AFP

Pucnjave i eksplozije odjekuju u srijedu na zapadnoj periferiji Kartuma, glavnog grada Sudana, i narušavaju primirje usred kolapsa osnovnih usluga, sve manje zaliha hrane i oslobađanja bivšeg autokrata i njegovih saveznika iz zatvora.

Sukob vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) ne pokazuje znakove popuštanja. Vojska je objavila da je bivši predsjednik Omar al-Bashir prebačen u vojnu bolnicu prije izbijanja sukoba 15. travnja.

Bashir je premješten iz zatvora s najmanje pet bivših članova njegova režima, uključujući Abdel Rahima Mohameda Husseina. Međunarodni kazneni sud (ICC) obojicu traži zbog zločina počinjenih u ranijem sukobu u regiji Darfur.

Oslobađanje tisuće zatvorenika

Lokacija Bashira dovedena je u pitanje nakon što je bivši ministar njegove vlade Ali Haroun objavio u utorak da je izašao iz zatvora Kober u Kartumu s drugim bivšim dužnosnicima. I Harouna traži ICC zbog desetaka optužbi za ratne zločine.

Tisuće osuđenih kriminalaca, uključujući neke osuđene na smrt, bili su u golemom zatvoru, zajedno s višim i nižim dužnosnicima Bashirova režima koji je svrgnut prije četiri godine.

Sudanske vlasti i RSF međusobno su se optuživali zbog oslobađanja zatvorenika, a policija je objavila da su paravojni naoružani muškarci upali u pet zatvora tijekom vikenda, ubili nekoliko čuvara i otvorili vrata. RSF je okrivio vlasti što su oslobodili Harouna i ostale.

Bashir optužen za genocid

Oslobađanje osuđenih kriminalaca doprinijelo je rastućem osjećaju bezakonja u Kartumu. Stanovnici su upozorili na sve veću nesigurnost, raširenu pljačku i bande koje lutaju ulicama.

Bashir je došao na vlast u vojnom udaru 1989., a svrgnut je u narodnoj pobuni 2019. godine. Vojska pod generalom Abdelom Fattah al-Burhanom, uz potporu RSF-a na čelu s generalom Mohamedom Hamdanom Dagalom, došla je na vlast 2021. u novom udaru. I Burhanu i Dagalu je Bashir bio svojevrsni mentor.

ICC je optužio Bashira za genocid, a Harouna za organiziranje napada milicije na civile u Darfuru 2003. i 2004. godine.