Čini se da je sudanska vojska izvela državni udar, uhićeno više ministara i šefova provladinih stranaka

Sudanske vojne i paravojne snage raspoređene su po ulicama Kartuma

Sudanese soldiers stand guard a street in Khartoum on June 9, 2019. - Sudanese police fired tear gas Sunday at protesters taking part in the first day of a civil disobedience campaign, called in the wake of a deadly crackdown on demonstrators. Protesters gathered tyres, tree trunks and rocks to build new roadblocks in Khartoum's northern Bahari district, a witness told AFP, but riot police swiftly moved in and fired tear gas at them. (Photo by - / AFP)
FOTO: AFP

Većina članova sudanske vlade i velik broj čelnika provladinih stranaka uhićeni su u ponedjeljak u državnom udaru u glavnom gradu Kartumu, izjavila su tri politička izvora. Sudanske vojne i paravojne snage raspoređene su po ulicama Kartuma gdje je kretanje civila ograničeno, a prosvjednici uz državne zastave pale gume u različitim dijelovima grada, izvijestio je Reutersov svjedok.

Zračna luka Kartum je zatvorena, a međunarodni letovi obustavljeni, navodi TV kanal al-Arabija sa sjedištem u Dubaiju. Od vojske zasad nije bilo komentara. Sudanska državna TV emitira normalno.

Pozivajući se na neidentificirane izvore, Al Hadat s sjedištem u Dubaiju objavio je da je premijer Abdala Hamdok u kućnom pritvoru, te da su neidentificirane vojne snage uhitile četvoricu vladinih ministara, jednog civilnog člana vladajućeg Suverenog vijeća, te nekoliko državnih guvernera i stranačkih čelnika.

Podjela vlasti od početka krhka

Sudanska vlada premijera Hamdoka uspostavljena je nakon što je dugogodišnji bivši autoritarni predsjednik Omar al-Bašir svrgnut s vlasti 2019. godine nakon velikih prosvjeda. Vlada je promijenila politički smjer te afričke države osiguravši oprost nekoliko desetaka milijardi dolara duga, obnovivši odnose sa SAD-om koji je Sudan maknuo s liste sponzora terorizma, te uspostavivši diplomatske odnose s Izraelom.

Vlasti su se međutim borile s teškom ekonomskom krizom i izazovima koje su im zadavali pobornici snaga i dalje odanih Baširu. Sudan je početkom kolovoza potpisao povijesni dogovor kojim je pristao na suđenje bivšem predsjedniku, islamistu koji je vladao državom gotovo tri desetljeća, na Međunarodnom kaznenom sudu. Bašir je trenutno u pritvoru u Kartumu.

Od Baširovog svrgavanja državom je vladalo takozvano Suvereno vijeće na čelu s generalom Abdel-Fatahom al-Burhanom koje je nadziralo vladu premijera Hamdoka. No ta je podjela vlasti temeljena na suradnji civilnih i vojnih čelnika od početka bila krhka.

Provjedi protiv i za vojnu vlast

Napetosti su rasle između vojske i političkih tijela koja su trebala dijeliti vlast nakon neuspjelog pokušaja državnog udara u rujnu. Dvije strane su izmjenjivale žestoke međusobne optužbe.

Situacija je eskalirala ovog mjeseca nakon što se koalicija pobunjeničkih skupina i političkih stranaka udružila s vojskom, a pristaše vojske organizirale prosvjede pred predsjedničkom palačom, tražeći raspuštanje civilnih vlasti. Nekoliko ministara sudjelovalo je pak prošlog tjedna u velikim prosvjedima u Kartumu i u drugim sudanskim gradovima protiv mogućnosti da vlast preuzme vojska.

Vojni čelnik Državnog vijeća poručivao je u više navrata da poduprije prijenos vlasti, napominje Reuters.