'Super utorak' najvažniji je dan predizbora za američku predsjedničku utrku, a ovo je 8 važnih stvari za znati o tome

1. ožujka održavaju se predizbori u 11 saveznih država

US Democratic presidential candidates Hillary Clinton and Bernie Sanders shake hands before participating in the MSNBC Democratic Candidates Debate at the University of New Hampshire in Durham on February 4, 2016. 
Clinton and Sanders face off on February 4, in the first debate since their bruising Iowa clash that the former secretary of state won by a hair, as they gear for a battle royale in New Hampshire. / AFP / JEWEL SAMAD
FOTO: AFP

Super utorak najvažniji je dan uoči predsjedničkih izbora u SAD, kada će se održati unutarstranački izbori za u 11 saveznih država Alabama, Arkansas, Kolorado, Georgia, Massachusetts, Minnesota, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Vermont, Virginia.

Dodatno, republikanski izbori održat će se u Aljasci i Wyomingu, a demokratskog kandidata će birati na teritoriju američke Samoe i Amerikanci koji žive u inozemstvu.

Predizborni su do sada održani u četiri savezne države: Iowa, New Hampshire, Nevada i Južna Karolinu.

1. Ključni dan predizbornog procesa

Super utorak ključni je dan predizbornog procesa jer se kandidati natječu za podršku 20 posto od ukupnog broja delegata. Kandidati republikanske stranke imaju priliku osigurati podršku oko polovice od ukupno 1237 delegata koliko im je potrebno za osiguravanje nominacije na izborima. Kandidati Demokratske stranke bore se za podršku 880 delegata, otprilike trećine potrebnih za nominaciju.

2. Sada je najvažniji Teksas

I republikanskim i demokratskim kandidatima će utorak biti najvažniji rezultati iz Teksasa, u kojoj će se republikanci boriti za podršku 155 delegata, a demokrati 252 delegata. Zatim slijede južne države Georgia, Tennessee i Alabama.

3. Trump najizgledniji republikanski kandidat

U izbornoj utrci za republikanskog kandidata na predsjedničkim izborima prema dosadašnjim rezultatima vodi Donald Trump, iza njega je Marco Rubio i treći je teksaški senator Ted Cruz. Dobar rezultat na super utorku osobito je važan za Teda Cruza, koji računa na podršku konzervativnih birača i evangelista. Ako Cruz ne uspije pobijediti u Teksasu, piše CBS, to će ozbiljno ugroziti njegove šanse za ostanak u izbornoj utrci.

Od preostalih republikanskih kandidata tu su još John Kasich i Ben Carson koji su do sada osigurali minimalnu podršku te se očekuje da će nakon utorka ispasti iz daljnje utrke.

4. Super utorak mogao bi biti odlučujući za Clinton

Nakon pobjede u Južnoj Karolini i prije toga, u Nevadi, Hillary Clinton se nada da će nakon super utorka ostatak utrke za predsjedničkog kandidata demokratske stranke proći prilično glatko.

Glavni protukandidat Bernie Sanders osim pobjede New Hampshireu i izjednačenog rezultata na prvim unutarstranačkim izborima u Iowi, računa na pobjede u svojem matičnom Vermontu i susjednom Massachusettsu, no Clinton prema anketama ima osjetnu prednost u većini južnjačkih država i afroameričkog stanovništva koji na birališta izlaze u utorak.

5. Sljedeća izborna runda je u subotu, 5. ožujka

Nakon super utorka, sljedeća izborna runda za obje stranke se održava u subotu 5. ožujka u Kanzasu, Louisiani i Nebraski te u Kentuckyju i Mainu za republikance. Tri dana kasnije predizbori će se održati Michiganu i Mississippiju, a republikanski kandidat će se birati i u Idahou i na Havajima.

6. Do sredine ožujka bit će raspoređeno više od polovice delegata u oba tabora

Sljedeći važan krug zakazan je za 14. ožujka s predizborima na Floridi, Illinoisu, Missouriju, Sjevernoj Karolini i Ohiu, nakon koje bi trebalo biti raspodijeljeno oko 60 posto republikanskih i oko 50 posto demokratskih delegata.

7. Sve će se znati u srpnju

Dugotrajni proces izbora stranačkih kandidata za američke predsjedničke izbore počeo je u saveznoj državi Iowi početkom veljače, a predizbori završavaju u srpnju, kada na stranačkim konvencijama izaslanstva saveznih država izaberu stranačkog kandidata za predsjedničku utrku. Predsjednički izbori održavaju se 8. studenoga.

8. Clinton osvojila većinu glasova Afroamerikanaca

Hillary Clinton je u Državi Južnoj Karolini osvojila 87 posto glasova tamošnjih Afroamerikanaca, kažu izlazne ankete, dok je njezin protukandidat Sanders osvojio samo 13 posto. Clinton je među starijom populacijom afroameričkih glasača osvojila čak 96 posto glasova. To su mnogo bolji rezultati od onih koje je u istoj državi 2008. godine ostvario Barrack Obama. Tada je dobio podršku od 78 posto afroameričkih glasača. Clinton je taj put osvojila 19 posto glasova, a treći kandidat senator John Edwards jedan posto.