Superutorak je pokazao da Trumpa ne može smisliti četvrtina republikanaca. Biden mora pridobiti dvostruke hejtere

Superutorak je bio nabrijaniji na televiziji nego u stvarnosti. Opet su se pokazale sve slabosti praćenja politike kao konjske utrke

FOTO: AFP

Bidena prate loše ankete i slaba popularnost, ali oni u ovoj fazi još ne govore previše o ishodu izbora. Dapače, neki od njihovih pokazatelja reflektiraju činjenicu da demokrati nisu još započeli pravu kampanju.

Nakon Superutorka nema više dvojbe, ako je ikad i bilo, da će Donald Trump biti republikanski kandidat na trećim američkim predsjedničkim izborima zaredom. Iako je iznenadila osvojivši Vermont, Nikki Haley je dosad imala samo pobjedu u Distriktu Kolumbija, pa bi joj za osvajanje nominacije trebalo 89 posto preostalih delegatskih glasova, što je znanstvena fantastika. Zato su iz stožera Nikki Haley nakon prospavane noći najavili da će odustati od daljnje utrke. Govor kandidatkinje očekuje se danas popodne.

Ipak, Haley je svojom kampanjom otkrila duboki rasjed među republikanskim glasačima – gotovo u svim državama ona je Trumpu uzela od petine pa čak do trećine glasova, a ankete i intervjui među tim biračima, registriranim republikancima, sugeriraju da oni na predsjedničkim izborima neće glasati za republikance. To je značajan potencijalni bazen glasova za demokratskog kandidata.

To što posljednja izazivačica odustaje od daljnje utrke sad je manje važno i vjerojatno je posljedica njene ispražnjene kase. Glavni izvor, politički akcijski odbor povezan s milijarderom Charlesom Kochom (drugi brat je umro), objavio je prošlog tjedna da je prestao financirati Haley. No, smisao kandidature, u ovakvim uvjetima, je postignut: pokazalo se da ipak postoji pristojan broj republikanskih birača koji ne mogu smisliti Donalda Trumpa i žele stranku otrgnuti iz njegovih ruku.

Biden izgubio prve predizbore

Štoviše, Trump je u vodstvo Republikanskog nacionalnog komiteta postavio svoju snahu Laru Trump kako bi mogao političke donacije građana lakše transferirati za pokrivanje svojih sudskih troškova. Zbog toga je Haley poručila da to i nije više Republikanska stranka i da ne osjeća odgovornost podržati njenog kandidata na izborima. Iz najava govora kojim će okončati kampanju čini se tom prilikom neće podržati Trumpa.

U demokratskim predizborima Joe Biden drugi put za redom izgubio je Američku Samou – 2020. oteo mu je Michael Bloomberg, ove godine Jason Palmer, poduzetnik manje prepoznatljivog imena. Kampanji aktualnog predsjednika više glavobolje zadaje inicijativa muslimanskih birača koji se izjašnjavaju “neopredijeljeni” kako bi protestirali protiv Bidenove podrške Izraelu u ratu s Hamasom.

Počelo je prošlog mjeseca u Michiganu, gdje živi velika zajednica američkih Arapa, a neopredijeljenima se izjasnila 101 tisuća demokratskih birača, ili 13 posto. Po Bidena je još opasniji rezultat iz Minnesote, gdje je na neopredijeljene izgubio 45 tisuća glasova ili 19 posto, iako je somalska zajednica u toj državi značajno manja od arapske u Michiganu.

‘Neopredijeljeni’ za Trumpa

Iza ove inicijative stoje demokratske političarke Rashida Tlaib, Palestinka iz Michigana, i Ilhan Omar, Somalka iz Minnesote. One trenutačno drže Bidena za grlo, jer ako u studenom izgubi ove dvije države, a osvoji sve ostale koje osvojio 2020. godine – Biden će izgubiti. Pitanje je međutim koliko je to stvarna strategija, a ne samo taktika članica zloglasnog Squada, jer narodu Bliskog istoka teško da će pomoći olakšavajući povratak Trumpa na vlast. No, ovaj fenomen treba dalje promatrati jer tu će se sigurno nešto događati.

Bidena prate loše ankete i slaba popularnost, ali oni u ovoj fazi još ne govore previše o ishodu izbora. Dapače, neki od njihovih pokazatelja reflektiraju činjenicu da demokrati nisu još započeli pravu kampanju, a neki vjerojatno i činjenicu da birači ne razmišljaju o odluci “Trump ili Biden” kao nečemu što je iza ugla. Približavanje datuma izbora pomaže koncentrirati um.

Ako se u praksi pokaže da čak 25 posto američkih crnaca namjerava glasati za Trumpa, ili čak 45 posto latinosa – kao što sugeriraju aktualne ankete – to će biti najveći uspjeh Republikanske stranke u povijesti i iscrtat će posve novu kartu američke politike. Štoviše, ako i nakon republikanskog ukidanja prava na pristup pobačaju jednak broj žena glasa za Trumpa kao za Bidena – to također sugeriraju ankete – trebat će redefinirati ulogu pobačaja u američkoj politici.

Privlačenje ‘double hatera’

Svi ti rezultati će se vrlo vjerojatno izmijeniti u znatnoj mjeri u nadolazećim mjesecima, kad krene stranačka mobilizacija birača. U današnjim odgovorima dosta je generalnog nezadovoljstva, pa tako dvije trećine ispitanika kaže da zemlja ide u krivom smjeru, iako Amerika nije imala bolju ekonomiju, uključujući i rast plaća najslabije plaćenima, gotovo osamdeset godina. Još uvijek se kao problem navodi inflacija iako je ona od sredine prošle godine vraćena na standardnu razinu oko dva posto.

Dobra predizborna kampanja može te poruke poslati gdje ih treba čuti. Bidenova kampanja ima materijal (rezultate) kakav nije imao niti jedan predsjednik od Lyndona Johnsona; ne bi trebalo biti lako izgubiti izbore s takvim uspjesima.

Demokrati moraju pronaći put da umire svoje manjinsko i lijevo krilo, kako bi se neopredijeljeni opredijelili za Bidena, te da pokupe velik dio birača Nikki Haley, takozvanih “double hatera”. Oni mrze Trumpa, ali mrze i Bidena – republikanci su, a Biden je jedan od najprogresivnijih i pritom najuspješnijih demokratskih predsjednika u posljednjih stotinu godina.

Strategija u džungli

Zato je zadatak demokratske kampanje da “double haterima” objasne kako s Bidenom mogu živjeti, i možda se konačno riješiti Trumpa, koji je rasturio sve što je tim republikancima bilo važno.

Zanimljiva je bila i utrka za senatsko mjesto u najvećoj američkoj državi: na predizborima uvjerljivo vodi Adam Schiff koji je postao poznat kao žestoki kritičar i voditelj impeachmenta protiv Donalda Trumpa, ali to su svi očekivali. Iznenađenje je to što je Schiff uspio, s gomilom novca koju ima na raspolaganju, na drugo mjesto progurati republikanskog kandidata Stevea Garveyja, slavnog bivšeg bejzbolaša.

U Kaliforniji se naime provode tzv. jungle primaries, ili predizbori u džungli, gdje su na istoj listi demokrati i republikanci. U demokratskoj utvrdi Schiffu su glavna konkurencija bile mlada progresivna kongresnica Katie Porter i afroamerička kongresna veteranka Barbara Lee. Schiff je imao zanimljivu strategiju: stvarne rivalke nije ni spominjao, samo je govorio o republikanskom protukandidatu Garveyju, umjerenom republikancu.

Kraj karijere Sineme i Porter

Svi Schiffovi oglasi govorili su o Garveyju kao o ekstremnom MAGA republikancu, spominjali Trumpa i tako kod birača stvorili prepoznatljivost imena i izdigli republikanca iznad demokratkinja. Schiff će se tako na izborima natjecati protiv republikanca (najbolje plasirana dva idu na izbore, bez obzira na stranku), a republikanaca u Kaliforniji jednostavno nema dovoljno da bi Garvey pobijedio.

Strateške odluke, s druge strane, nisu bile uspješne kod njegovih rivalki kojima je ovaj poraz kraj karijere, što je težak udarac za progresivnu zajednicu koja je u Katie Porter vidjela i moguću predsjednički kandidatkinju jednog dana.

Nevezano za Superutorak, ali baš na isti dan, okončala je još jedna karijera od koje su puno očekivalo da bi sve završilo fijaskom. Senatorica iz Arizone Kyrsten Sinema najavila je da u studenome neće tražiti reizbor, nakon samo jednog šestogodišnjeg mandata u gornjem domu Kongresa.

Slatki svijet lobiranja

Sinema je bila svježe lice Demokratske stranke, prva biseksualna senatorica, umjerena političarka iz države koju su desetljećima držali republikanci, ali se preigrala. U jednom trenutku Sinema i Joe Manchin iz Zapadne Virginije odlučivali su o svemu što Biden može i ne može napraviti, jer je većina visjela o njihova dva glasa u Senatu. Moć je Sinemi udarila u glavu, iako neki kažu da je udar zapravo išao kroz novčanik.

U nekim bitnim pitanjima okrenula se protiv stranke, poput blokade zakona o izborima. Njeno ponašanje u Senatu privuklo je demokratske izazivače koji su zaprijetili da će je zamijeniti na predizborima. Sinema je 2022. i napustila stranku, iako je nastavila biti dio demokratskog kluba kao nezavisna.

Ankete su sugerirale da bi na izborima ove godine ostala treća, nakon demokrata Rubena Gallega i republikanke Kari Lake, pa je odlučila okončati karijeru u politici. Nema sumnje da će se za Sinemu još čuti u slatkom svijetu lobiranja koji je otkrila. Demokratima će ovako biti lakše osvojiti senatsko mjesto u Arizoni.

Dva konja nimalo jednaka

Sve u svemu, Superutorak je bio nabrijaniji na televiziji nego u stvarnosti. Opet su se pokazale sve slabosti praćenja politike kao konjske utrke, gdje su dva konja nužno jednaka iako nisu nimalo jednaka jer jedan je osuđeni silovatelj kojeg čekaju još četiri suđenja i 91 kazneno djelo u optužnici i razbucao bi cijeli svijet, a drugi je uspješni predsjednik koji je … star!

No, vijesti s predizbora više bi trebale zabrinjavati republikance nego demokrate, a to će, negdje oko nove godine, vjerojatno shvatiti i američki mediji.