Sve Putinove greške s Wagnerom. Analitičar: 'Nakon ovoga, propaganda Kremlja se naprosto urušila'

Putinovi potezi tijekom pobune sugeriraju kako je njegova vlast na klimavim nogama

FOTO: AFP

Analitičar i kolumnist Bloomberga Andreas Kluth komentirao je sukob na relaciji Wagner-ruska vlada te kako nedavni događaji u Rusiji utječu na položaj Vladimira Putina ističući njegove ključne greške i analizirajući predstavlja li ova kriza signal da se njegovoj vlasti bliži kraj.

Kluth komentira kako je Putin sada “oštećena roba” unatoč tomu što je “preživio” pobunu wagnerovaca i njihova vođe Jevgenija Prigožina te dodaje da je pred očima Rusa i svijeta usadio ideju o svojoj nemoći. Putin je u svom obraćanju naciji mlitavo ustvrdio da su pobunjenici “izdali” naciju u njezinoj borbi protiv “neonacista” i Zapada.

Prva Putinova greška je, kaže Kluth, usporedba Prigožinova pokušaja državnog udara s pobunom ruskih vojnika početkom 1917. Kaže kako je to u ruske umove usadilo tri paralele koje će biti teško izbrisati.

Povlačenje paralela s ruskom revolucijom

Prva od njih je ona s Putinom i slabim, nepopularnim carom Nikolom II koji je kasnije pogubljen sa svojom obitelji. Druga je Prvi svjetski rat koji je 1917. bio u tijeku te današnji rat u Ukrajini, a treća je ona s revolucijom koja je uslijedila iste godine.

Druga Putinova greška još je teža od prethodne, kaže Kluth. Putin je obećao da će njegov odgovor biti oštar te da će pobunjenici svakako biti kažnjeni.

Kolumnist navodi da je svojim mačističkim izjavama ruski predsjednik kanalizirao je svoju staru personu snažnog čovjeka, međutim, nije zastao i razmislio ima li materijala za potkrijepiti svoje hvalisanje. Očito mu je tek kasnije palo na pamet da nije, jer je umjesto toga odlučio prihvatiti dogovor u kojem je posredovao bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko.

Putin je popustio pred wagnerovcima

Također, dopušta Prigožinu, a vjerojatno i nekim od njegovih plaćenika, da se presele u Bjelorusiju, dok Rusija službeno odbacuje sve optužbe protiv njega. Putinova stroga kazna, stoga, izgleda drugačije.

Činjenica da je pregovore vodio Lukašenko učinile su Putinov pad još više ponižavajućim, tvrdi Kluth. Proteklih godina Putin je morao spašavati Lukašenka od revolucionara iz njegove zemlje, ali su se sad uloge obrnule.

Stvarnost je da izbjegavanjem krvavog sukoba ovoga vikenda apsolutno ništa nije riješeno, kaže Kluth. Prigožin, koji vodi privatnu vojsku koja ubija i sakati radi zarade, od Afrike do Sirije i Ukrajine, nije tip koji bi samo otišao u mirovinu. Kluth je uvjeren da će uskoro nešto naumiti.

Prigožin je uništio Putinov narativ

Kaže kako je Prigožin bacio Molotovljev koktel u Putinovu priču. U nizu videozapisa na Telegramu koje je objavio uoči zauzimanja Rostova na Donu, šef Wagnera ležerno je uništio čitav propagandni narativ koji je Putin prodavao svom stanovništvu.

U tom Putinovom narativu, Rusija nije agresor nego žrtva, koja se brani od nacističkih sotonista u Ukrajini i njihovih marioneta iz NATO-a na Zapadu. Prigožin je rekao da je ta priča potpuna glupost, a “takozvana specijalna operacija pokrenuta je iz sasvim drugih razloga”, uglavnom zbog pljačke.

Ovaj uvid teško da može biti šok za bilo koju lucidnu osobu, u Rusiji ili bilo gdje. No, zanimljivo je čuti to od nekoga tko je donedavno bio proglašen najsposobnijim vojskovođom Rusije. Propaganda Kremlja više nikada neće biti ista.

Čovjek u Moskvi u srcu je kukavica

Putin nastavlja, šesnaest mjeseci nakon svoje ničim izazvane invazije na Ukrajinu, biti suprotnost svom ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom. Kluth kaže da tamo gdje Putin širi laži, Zelenski traži istinu gdje god je to moguće.

Dok je čovjek u Moskvi u srcu kukavica, onaj u Kijevu pronašao je svog unutarnjeg heroja. Kluth je zaključio da Putin, kojega je nazvao wannabe carom, sve većim koracima ide prema mirovini.