Svećenik koji je priznao zlostavljanje 13 dječaka, čini se, neće u zatvor. DORH provjerava još dvojicu crkvenjaka

Iako je napastovanja Špehar priznao još 2016. godine, Crkva ga je DORH-u prijavila tek pet godina kasnije

22.10.2009., Zagreb, Hrvatska -rU prostorijama Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu predstavljena je humanitarna akcija Papinskih misijskih djela u RH i Privredne banke Zagreb "Ucini cudo.... i spasi djecji zivot! Samo jedna kuna je dovoljna za djecji obrok u DR Kongu". Blazenka Barun, Milan Spehar.rPhoto: Dalibor Urukalovic/24sata
FOTO: Dalibor Urukalovic/24sata

U javnost izlazi sve više detalja o slučaju svećenika Milana Špehara, bivšeg rektora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Rijeci, koji je Nacionalu priznao da je zlostavljao 13 dječaka. Svećenik pedofil zlostavljao je dječake u rasponu od 6 do 13 godina i to u periodima 1987. do 1988., od 1992. do 1993., i moguće u 1994.

O tome, ali i nizu drugih slučajeva seksualnog zlostavljanja u Crkvi, jučer je na konferenciji za medije progovorio i riječki nadbiskup Mate Uzinić.

Tužiteljstvo: ‘Nastupila je zastara’

List 24 sata je o ovom slučaju poslao upit Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci, a glasnogovornica im je odgovorila sljedeće: “U odnosu na osobu iz vašeg upita Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci je tijekom 2021. donijelo rješenje o odbačaju kaznene prijave budući je za kaznena djela prijavljene inkriminacije nastupila zastara kaznenog progona”.

Iako je Špehar još 2016. u crkvenoj istrazi priznao krivnju, a dvije godine kasnije tom priznanju dodao još slučajeva, Crkva je tek u veljači 2021. Županijskom državnom odvjetništvu u Rijeci poslala prijavu. Kako su za 24sata odgovorili iz ŽDO-a u Rijeci, iste te 2021. je doneseno rješenje o odbacivanju kaznene prijave.

U tijeku istraga i izvidi u još dva slučaja

U međuvremenu, na upit novinara televizije N1 Ranka Stojanca, iz riječkog ŽDO-a su objasnili kako su prošloga tjedna zaprimili novu prijavu te da će provesti potrebne izvide. Ta se prijava, čini se, odnosi na jednog drugog svećenika iz Riječke nadbiskupije. Istovremeno, potvrdili su i da je u tijeku jedna istraga, koja se po svemu sudeći također ne odnosi na Špehara.

“U odnosu na jednu osobu kod Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci u tijeku je istraga zbog osnovane sumnja na čin teškog kaznenog djela protiv spolne slobode iz članka 154. st. 2. u svezi članka 153. st. 1. Kaznenog zakona, a vezano uz prijavu koja je zaprimljena tijekom prošloga tjedna bit će provedeni potrebni izvidi radi donošenja državnoodvjetničke odluke”, odgovorila je glasnogovornica Barbara Volf Volčanšek. Drugi stavak 154. članka Kaznenog zakona odnosi se na kazneno djelo protiv spolne slobode počinjeno prema posebno ranjivoj žrtvi, dok je prvim stavkom 153. članka definirano silovanje i za to je propisana kazna zatvora u trajanju od tri do deset godina.

Jutarnji list neslužbeno doznaje da se istraga, po svemu sudeći, vodi protiv svećenika J. P. (33) kojega je jedna majka prijavila za zlostavljanje njezine maloljetne kćeri, dok se izvidi najvjerojatnije provode protiv jednog 45-godišnjeg svećenika.

Tko je Milan Špehar?

Telegram je već pisao da je Špehar, kao profesor na Teologiji u Rijeci, godinama nakon svojih zlodjela bio u doticaju sa studentima. Među ostalim, obnašao je dužnost predstojnika riječke Teologije, inače područnog studija zagrebačkog Katoličkog bogoslovnog fakulteta.

Na tom je fakultetu predavao Psihologiju, Duhovno bogoslovlje, Istočno bogoslovlje, Ekumensku teologiju, Svećeničku duhovnost i Caritas u župi.

Bio na Vjeronaučnoj olimpijadi u Opatiji

List 24 sata sada piše da je Špehar – u godini kada su se pojavile optužbe, 2016. – uz tadašnjeg nadbiskupa domaćinske nadbiskupije mons. dr. Ivana Devčića, kao svečani uzvanik sudjelovao na Vjeronaučnoj olimpijadi s tisućama djece u Opatiji.

Dakle, to je bilo godinama nakon što je, kako je i priznao, počinio zlodjela od kojih prva datiraju iz 1987. Inače, uz svećenika pedofila na Vjeronaučnoj olimpijadi u Grand hotelu Adriatic bili su tada i izaslanik ministra znanosti, usustavitelj projekta Vjeronaučne olimpijade i prvi predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda HBK mons. dr. Milan Šimunović, tadašnji rektor i vicerektor Bogoslovnog sjemeništa u Rijeci, mons. Sanjin Francetić i mnogi drugi crkveni uglednici…

Na olimpijadi je kao jedan od govornika sudjelovao i aktualni saborski zastupnik, nekadašnji vjeroučitelj Marin Miletić. On je govorio o vrijednostima kod mladih.

‘Strašno mi je žao za žrtve mojih zlih čina’

Špehar je nakon kanonske istrage po kazni prebačen u benediktinski samostanu u Italiji kao isposnik u molitvi i pokajanju.

Podsjetimo, on je Nacionalu, čiji je najnoviji broj izašao danas, priznao svoja nedjela. “Na laički stalež sam sveden nakon što sam sam zamolio Svetoga Oca da mi to učini jer se više nisam osjećao dostojnim biti svećenik budući sam u mladosti, kroz kratko vrijeme, počinio one zločine koji su u posvemašnjoj suprotnosti s tim zvanjem. Nitko za moja zlodjela nije ni krivac niti sukrivac. Ja sam ih počinio i strašno mi je žao za žrtve mojih zlih čina.

Ne preostaje mi drugo nego ih iz dna duše moliti da mi oproste i oni i njihovi najbliži, ako ikako mogu, za sve rane koje sam im zadao te okajavati, činiti pokoru i žaliti što sam to počinio i moliti Boga da, prije svega, izliječi sve one rane koje sam im ja nanio, a i Crkvu moliti za oproštenje što sam bio nedostojan nje, njenoga povjerenja u mene i svećeničkoga zvanja”, napisao je Špehar Nacionalu.