Svi još pričaju o opasnoj odluci Erdogana da proglasi izvanredno stanje. Evo što to znači za Tursku

Izvanredno stanje će trajati najmanje 3 mjeseca

Supporters stands in front of a screen displaying a portrait of Turkish President Recep Tayyip Erdogan during a rally at Kizilay Square in Ankara on July 20, 2016, 

Erdogan on Wednesday declared a three-month state of emergency, vowing to hunt down the "terrorist" group behind last week's bloody coup attempt. / AFP PHOTO / ADEM ALTAN
FOTO: AFP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u srijedu je proglasio izvanredno stanje koje će potrajati tri mjeseca. Kazao je kako je cilj “da se mogu poduzeti potrebni koraci kako bi se na najučinkovitiji i najbrži način uklonila prijetnja protiv demokracije, naše zemlje i njenih zakona i sloboda i prava građana”. Evo što će, nakon neuspjelog državnog udara, za tursku značiti uvođenje izvanrednog stanja.

1. Predsjednik će moći donositi zakone bez parlamenta

Uvođenje izvanrednog stanja pokrenuto je prema članku 120. turskog ustava koji omogućava uvođenje takvog stanja “u vrijeme ozbiljnog narušavanja javnog reda zbog nasilja”. Ovime će, piše WSJ, predsjednik i njegov kabinet moći zaobići parlament pri donošenju zakona. Također će im biti omogućeno da nametnu policijski sat i ograniče javna okupljanja.

Ustavni sud neće moći procijenjivati te zakone, a moglo bi doći do ograničenja publikacije i slobode okupljanja, kao i širih ovlast uhićenja, piše BBC.

2. Je li ovo prvi put da je Turska uvela izvanredno stanje?

Turska je povremeno donosila odluku o uvođenju izvanrednog stanja, osobito na jugoistoku zemlje kao odgovor na kurdsku pobunu. No, izvanredno stanje nije proglašeno već više od desetljeća prema direktoru Centra za ljudska prava u Ankari Karemu Aliparmaku, piše WSJ. Vojne hunte bile su razlog zašto se izvanredno stanje uvodilo nekoliko puta, posebice tijekom četiri vojna udara 1960-ih.

Posljednje izvanredno stanje u Turskoj ukinuto je 2002. godine, koje je ranije bilo nametnuto u jugoistočnim provincijama za borbu protiv kurdskih pobunjenika 1987., piše AFP.

3. Državni radnici nemaju pravo na žalbu

Guverneri imaju pravo pozvati vojsku da uguši građanske nemire. No, Altiparma kaže da je malo vjerojatno da će guverneri iskoristiti tu mogućnost zbog nesigurnosti u vojnu lojalnost.

Uz to, izvanredno stanje također limitira prava državnih radnika na žalbu zbog suspenzije ili otkaza. “Oni ljudi koji su već suspendirani neće imati priliku vratiti se na svoje pozicije”, kaže Altiparmak.

4. Utjecaj na svakodnevni život građana

Po Zakonu o izvanrednom stanju mogu se ograničiti ili zabraniti promet, okupljanje, kretanja, može se narediti pretresanje ljudi, vozila te plijenidba predmeta koji se smatraju dokaznim materijalom…

Vlada inzistira kako izvanredno stanje neće utjecati na svakodnevni život građana, nego će samo iskorijeniti “virus” koji se nalazi iza pokušaja ovog udara. Vlada ističe kako su slične mjere uvedene u Francuskoj nakon napada u Parizu prošlog studenog. I predsjednik Erdogan tvrdi kako on ima za cilj zaštitu demokracije i ljudska prava. No, s obzirom na nedavne čistke, sumnja se da će ovo omogućiti Erdoganu da postane još autoritativniji lider, piše BBC.

Francuska i Njemačka bili su najglasniji protiv Erdoganova postupanja, a turski je predsjednik poručio francuskom ministru vanjskih poslova “da gleda svoja posla”.

5. Reorganizacija policije, tajnih službi, vojske…

Dopisnik BBC-a kaže kako se očekuje i reorganizacija policije, tajnih službi i zapovjedne strukture vojske. Erdoganovi kritičari kažu kako on koristi ovu situaciju kako bi se konsolidirao na vlasti.

Tvrde kako bi u normalnoj proceduri Erdogan morao mijenjati ustav kako bi osigurao izvšne ovlasti za predsjednika i ponovno dobio neke od ovlasti koje je imao do 2014. kada je bio turski premijer.