Svi dijele video iz BiH u kojem ljude pitaju što bi učinili susjedu koji je, pazite sad, heteroseksualac; 'udavio bih ga kao mačku'

Danas se u Sarajevu održava Parada ponosa. Podsjetimo se jedne snimke iz 2015.

U Sarajevu se danas održava prva povorka ponosa pod motom “Ima izać’!”. Queer osobe u BiH boje se outati jer postoji vrlo realna mogućnost da će izgubiti posao, da će ih obitelj i okolina potpuno odbaciti ili da će ih, pak, netko napasti na ulici što se dogodilo ranije ove godine dvjema organizatoricama Pridea.

Da se zaista imaju čega bojati dokazuje i video snimljen 2015. godine koji se posljednjih dana ponovno počeo masovno dijeliti društvenim mrežama. U njemu su građane pitali što bi napravili da saznaju da im je susjed heteroseksualac.

Jasno pokazuje stanje uma

Video, koji su snimili novinari portala BiscaniNet, jasno pokazuje kakvo je stanje uma u Bosni i Hercegovini, ali i da zapravo većina tamošnjih stanovnika ne zna značenje pojmova heteroseksualac i homoseksualac. Osim toga, nemali broj njih, kako se vidi iz videa, spreman je pretući ili ubiti nekog samo zato što je gej.

“Ubio bih ga”, “Udavio bih ga k’o mačku”, “Ispucali bi ga”, “Odselio bih se”, “Što je to heteroseksualac?”, “Poslao bih tebe tamo da ideš kod njega”, samo su neki od odgovora koji zorno prikazuju da je stanje u BiH prilično zabrinjavajuće.

Dolazi i američki veleposlanik

Unatoč mnogima s homofobnim stavovima koji u povorci ponosa vide problem, organizatori su ipak dobili i podršku s mnogo strana, ali ona ključna stigla je iz američkog veleposlanstva. Naime, u povorci ponosa sudjelovat će i veleposlanik Eric Gordon Nelson, deklarirani homoseksualac, koji je u Sarajevu od veljače i to sa svojim partnerom Filippom Tattoni-Marcozzijem.

Inače, u slučaju BiH povorke radi se o protestnom maršu jer u Bosni i Hercegovini seksualne manjine nisu ravnopravne heteroseksualcima, a registrirano partnerstvo ne postoji.

Organizatori na sve načine žele zaštititi sudionike pa su tako objavili: “Preporučujemo da do ulaska u osiguranu zonu ne nosite nikakva prepoznatljiva LGBTIQ obilježja, da ih eventualno spakirate u ruksak ili neprozirnu vrećicu do ulaska u povorku. LGBTIQ zastave i ostali materijali bit će dostupni na početku rute.”

Kojom će rutom?

Organizatori očekuju da će u povorci, na koju se može ući od 11 do 12 sati, biti oko 500 sudionika, a kretat će se rutom od Vječne vatre u Titovoj ulici do Trga BiH, odnosno zgrade Parlamenta BiH na Marijin Dvoru. Sporedne ulice zagrađene su betonskim zaprekama kako bi rizik od napada bio što manji.

Povorka ponosa u Sarajevu proglašena je skupom visokog rizika pa je na ulicama postavljeno čak 1100 policajca, a u pripravnosti su i posebni snajperski timovi.