Svi se pitaju kako će Cipras opravdati mjere štednje u Sirizi i parlamentu, a neki analitičari misle da mu prijeti i pobuna

Zbog teških reformi i mjera štednje Cipras će biti suočen s nezadovoljnicima

Greek Prime Minister Alexis Tsipras delivers a speech during a parliamentary session in Athens on June 28, 2015. Greece will hold a referendum on July 5 on the outcome of negotiations with its international creditors taking place in Brussels today. AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINIS
FOTO: AFP

Nakon što je postignut dogovor koji od Grčke zahtijeva neke prilično teške reforme, grčki premijer Aleksis Cipras morat će sve te reforme progurati u grčkom parlamentu. U Grčkoj će se suočiti s pobunom zastupnika koji ne žele mjere štednje, piše Bloomberg.

Pobunjenike predvođene lijevim krilom Sirize bit će teško uvjeriti ga glasuju za ovaj paket mjera, kada nisu htjeli prihvatiti niti grčki prijedlog od prije dva dana, koji je bio nešto blaži. Grčki parlament ima rok do srijede kako bi udovoljio zahtjevima kreditora, a pred Ciprasom je težak zadatak.

Grčki će se premijer u parlamentu morati osloniti i na neke opozicijske stranke. Pozornost grčke, europske i svjetske javnosti s Bruxellesa će se premjestiti u Atenu.

Podrška će se tražiti i od opozicije

“Postoji mogućnost podjele u stranci, dio Sirizinih dužnosnika i zastupnika ne prihvaća strategiju našeg premijera”, rekao je Janis Balafas, Sirizin zastupnik blizak Ciprasu. “Ono što je sada bitno je da je najgori mogući scenarij bankrota izbjegnut.”, rekao je Balafas.

Ono na što je Cipras pristao sadrži listu neprovedenih mjera iz prošlih programa pomoći, kao i formiranje posebnog fonda s 50 milijardi eura vrijedne grčke imovine. Cipras ističe činjenicu kako je središte fonda u Grčkoj, a ne u Luksemburgu kako je to željela Europa.

Ovi su uvjeti značajno teži nego oni koje je Cipras označio kao ucienu i koje su građani odbacili na referendumu, piše Bloomberg, ali treba reći i kako je razina pomoći znatno veća. Cipras je, ulazeći u ove pregovore tražio 53.5 milijardi eura pomoći, a Grčka će na kraju dobiti između 82 i 86 milijardi eura u sklopu ovog programa. Osim mjera štednje i rezova, vjerovnici će imati pravo veta nad određenim zakonima.