Svi smo od Civilne zaštite trebali dobiti ovaj SMS. Neki su dobili dva, mnogi nijedan jer je 'tehnologija stara'

Šef sektora 112 starošću tehnologije je opravdao i zašto poruke ne stižu svima istovremeno

3.6.2023., Zagreb - Prva poruka upozorenja - Uvođenje novog Sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK)
 Photo: Zoe Sarlija/PIXSELL
FOTO: Zoe Sarlija/PIXSELL

“Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama (SRUUK) u subotu je prije stavljanja u produkciju testiran u stvarnim uvjetima, a testiranje je proteklo uspješno”, priopćilo je Ravnateljstvo Civilne zaštite. Svim korisnicima mobitela koji su se u tom trenutku nalazili na području Republike Hrvatske poslane su, kako se navodi, testne poruke na hrvatskom, engleskom, njemačkom i talijanskom jeziku.

Ravnateljstvo Civilne zaštite ističe kako je dalo nalog za slanje poruka prema mobilnim uređajima svih operatora. Najveći broj uređaja uspješno je i zaprimio poruku i povratno dostavio podatak o isporuci, izvijestilo je Ravnateljstvo.

Uočeno je da su poruke slane i prema uređajima koji nemaju mogućnost prihvata poruke kao što su e-call uređaj u vozilima, uređaji koji služe za razmjenu podataka i sl., napominje i dodaje kako je otprilike 80 posto mobilnih uređaja zaprimilo testnu poruku, a u sljedećem razdoblju provest će se analiza i ukloniti uočeni nedostaci. Ukupno je poslano testnih poruka korisnicima domaćih i stranih mreža te roamingu 4 689 097, a od toga je 1 133 081 poruka u roamingu.

Novo testiranje i u utorak, ali samo u Lici, Sl. Brodu i Stupniku

Do pomicanja planiranih vremenskih rokova slanja poruka došlo je zbog produženog trajanja slanja poruka u Zadarskoj, Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji jer je u vrijeme preliminarnog testiranja u srijedu očekivani broj korisnika na tom području bio za trećinu manji (oko 600 000) naspram stvarnog broja na dan testiranja – oko 900 000 što je produžilo vrijeme slanja testnih poruka svim korisnicima na tom području.

Testiranje SRUUK sustava nastavit će se u utorak 6. lipnja kada će se poslati test poruka putem Cell Broadcast tehnologije. Poruka će biti poslana u podne i to na područjima Ličko-senjske županije, grada Slavonskog Broda te općine Stupnik. Potpuna analiza će se raditi nakon završetka testiranja u utorak u suradnji s mobilnim operatorima nakon čega će Ravnateljstvo izvijestiti javnost.

Kako to da svima nije mogla doći poruka u isto vrijeme?

Načelnik sektora 112 u Ravnateljstvu Civilne zaštite Davor Spevec za RTL Danas je potvrdio da su neki građani poruku dobili dvaput, a neki nijednom, ali kaže da je bolje i tako nego da nitko ne dobije poruku. “Nije idealno naravno, zato smo i testirali. Oko 80 posto uređaja je primilo uredno poruku, neki jesu dobili dvije, neki nisu dobili niti jednu, analiziramo zašto se to dogodilo, ali do 80 posto pučanstva smo došli, znači da je situacija znatno bolja nego što je prije bila”, rekao je.

Pojasnio je i kako to da, ako se već ljude obavještava o hitnim kriznim situacijama, poruke nisu svima stigle istovremeno. “Nažalost, ovu tehnologiju koju smo danas koristili, a to je SMS, staru tehnologiju koja ima ograničenja u količini poruka koje se mogu poslati u sekundi, drugačije nije moglo. U utorak ćemo testirati novu tehnologiju koja dolazi u istom trenutku na sve mobitele koji se nalaze na području koje je zahvaćeno krizom, ali takvu poruku mogu primiti samo pametni telefoni”, izjavio je Spevec.

Koji je cilj sustava za rano upozoravanje i upravljanje krizama?

Sustav za rano upozoravanje i upravljanje krizama je informacijski sustav implementiran na razini Hrvatske s ciljem pravodobnoga obavješćivanja građanstva o nastanku krizne situacije s mogućnošću dijeljenja uputa za postupanje u ugroženom području putem mobilnih telefona i drugih modernih tehnologija.

Cilj uspostave ovog sustava je sigurnost svih građana Republike Hrvatske i turista, a kroz njega će se moći poslati upozorenja za svaku situaciju koja ugrožava živote i sigurnost ljudi, okoliša i imovine.