Svi su mislili da je za nezapamćeni pomor ribe u Odri kriva neka kemikalija, čini se da iza svega ipak stoji 'zlatna alga'

Mikroalga na koju se sumnja, nazvana još i "zlatna alga", česta je u estuarijima i obično raste u slanijim vodama

18 August 2022, Brandenburg, Lebus: Dead mussels and water snails lie on the banks of the German-Polish border river Oder in the early morning. For several days, the massive fish kill in the Oder River has preoccupied the authorities and residents of the river in Germany and Poland. Photo: Patrick Pleul/dpa (Photo by PATRICK PLEUL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
FOTO: Patrick Pleul/dpa (Photo by PATRICK PLEUL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)

Njemačke vlasti sumnjaju da je otrovna alga u velikoj mjeri odgovorna za uginuće više od 100 tona ribe u rijeci Odri koja protječe Njemačkom i Poljskom, priopćilo je u ponedjeljak ministarstvo okoliša. Najnovije analize “Instituta Leibniz i Sveučilišta u Beču idu u prilog sumnji da bi za pomor ribe moglo biti odgovorno masovno razmnožavanje otrovnih algi”, rekao je glasnogovornik ministarstva Andreas Kübler na konferenciji za novinare.

Ipak je dodao da su uzroci koji bi trebali pojasniti razlog masovnog pomora ribe i dagnji “višestruki”.

Zlatna alga

Mikroalga na koju se sumnja, nazvana još i “zlatna alga”, česta je u estuarijima i obično raste u slanijim vodama, ali s manjom koncentracijom soli nego u moru. Budući da se uspjela razmnožiti u slatkovodnoj Odri, to bi moglo ukazivati na neuobičajen salinitet rijeke koji bi mogao biti posljedica industrijskog otpada, rekao je Kubler.

Njemačke i poljske vlasti nastoje ustanoviti koji je uzrok golemog onečišćenja čiji su razmjeri otkriveni sredinom kolovoza. Od početka obje strane sumnjaju da glavnu ulogu u zagađenju imaju kemikalije. “U rijeku su vjerojatno ispuštene goleme količine kemijskog otpada s punom sviješću o rizicima i posljedicama”, rekao je poljski premijer Mateusz Morawiecki.

Poljska ministrica okoliša, Anna Moskwa, kasnije je rekla da “nijedan od dosad testiranih uzoraka nije ukazivao na otrovne tvari”.

Pomor prvi uočili ribiči

Prvi su o masovnom pomoru ribe u Odri izvijestili lokalni stanovnici i ribiči s poljske strane rijeke 28. srpnja. Njemačke vlasti optužile su Poljsku da ih nije obavijestila o pomoru ribe, a poljska se vlada istodobno našla na meti kritika u vlastitoj zemlji jer nije poduzela pravovremene mjere.

Posljednjih godina Odra je poznata kao relativno čista rijeka s oko 40 vrsta riba.