Čini se da su stvari u Baltimoreu i dalje vrlo nestabilne

Prosvjednici su i noćas bacali boce na policiju, a oni su uzvraćali suzavcem

BALTIMORE, MD - APRIL 28: Protestors taunt police officers the night after citywide riots over the death of Freddie Gray on April 28, 2015 in Baltimore, Maryland. Freddie Gray, 25, was arrested for possessing a switch blade knife April 12 outside the Gilmor Houses housing project on Baltimore's west side. According to his attorney, Gray died a week later in the hospital from a severe spinal cord injury he received while in police custody.   Mark Makela/Getty Images/AFP
FOTO: AFP//Getty Images/AFP

Tisuće policajaca i vojnika Nacionalne garde uspjelo je sinoć održati mir i provesti policijski sat u Baltimoreu nakon nekoliko dana anti-rasističkih prosvjeda zbog policijskog nasilja nad crncima u tom gradu, piše New York Times.

Tijekom kasnog popodneva ulicama su promarširali mirni prosvjednici uzvikujući “Cijelog dana i cijele noći borit ćemo se za Freddieya Graya“, 25-godišnjaka iz Baltimorea, koji je umro od ozljede kralježnice zadobivene tijekom policijskog uhićenja i pritvora.

Policija bacila suzavac i uhitila 10 prosvjednika

Kad je policijski sat u 22.00 sata stupio na snagu, stotine ljudi ostalo je na ulicama u blizini trgovina koje su opljačkane i spaljene u ponedjeljak nakon Grayevog sprovoda. Prosvjednici su bacali boce na policijska vozila, a policija je uzvratila suzavcem i gumenim mecima kako bi ih rastjerala. Prosvjednike su nadlijetali helikopteri, a na ulicama su bila oklopna vozila.

Tisuće policajaca na ulicama Baltimorea
Tisuće policajaca na ulicama Baltimorea AFP//Getty Images/AFP

Nešto prije ponoći objavljeno je da je policijski sat uspostavljen te da je deset osoba uhićeno. “Građani su na sigurnom, grad je stabilan”, izjavio je policijski načelnik Anthony W. Batts i rekao kako se nada da će tako i ostati.

Politički vrh osuđuje prosvjede

Danas su u Baltimoreu sve škole zatvorene. “Ja cijeli život živim u Blatimoreu i previše je generacija provelo svoje živote gradeći ovaj grad da bi bio uništen od strane nasilnika, koji pokušavaju srušiti ono za što su se mnogi borili”, izjavila je gradonačelnica Baltimorea Stephanie Rawlings-Blake, piše Independent. Rawlings-Blake ovom se izjavom ogradila od svoje prethodne izjave ovog vikenda kad je rekla da “onima koji žele uništavati želi dati prostora za to“.

Gradonačelnica Baltimorea daje izjavu o prosvjedima
Gradonačelnica Baltimorea daje izjavu o prosvjedima AFP//Getty Images/AFP

Ranije u utorak i američki predsjednik Barack Obama osudio je prosvjede zbog “besmislenog nasilja i razaranja”. Međutim, opisao je probleme koji stoje iza nasilja – uporabu sile od strane policije protiv Afroamerikanaca – kao krizu.

Kandidatkinja Demokratske stranke za predsjednicu Hillary Clinton također je komentirala prosvjede rekavši da su “srceparajući”.

Neredi su počeli u ponedjeljak

Podsjetimo, neredi su izbili 27. travnja, nakon Grayevog pogreba, kad su uglavnom mlađi prosvjednici počeli bacati predmete na policiju i krenuli u pljačku po gradu. Prosvjednici su ponedjeljak navečer, u najgorim nemirima u SAD-u posljednjih godina, spalili u Baltimoreu 19 zgrada i 144 vozila. U noći na utorak opljačkano je niz trgovina, 19 je zgrada zapaljeno a 20 policijaca ozlijeđeno.

Policija je uhitila više od 250 izgrednika u gradu koji je tek 60-ak kilometara udaljen od glavnog američkog grada Washingtona. U nasilju je dosad ozlijeđeno 15 policajaca, od kojih neki i teže. Kao odgovor na nasilje, gradonačelnica Rawlings-Blake proglasila je policijski sat od 22.00 sata, koji će trajati najmanje tjedan dana.

Veliki neredi u Baltimoreu