Vodeći političari najavljuju uvođenje eura, izvukli smo ključno o tome

Dalić je rekla kako je sada dobar trenutak za pokretanje postupka za pristup

03.05.2017., Zagreb - Nakon nekoliko burnih dana Sabor je nastavio 3. sjednicu raspravom o zahtjevu za opozivom ministra Zdravka Marica. Zdravko Maric, Martina Dalic, Andrej Plenkovic. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić danas je rekla kako je procjena Vlade, kao i HNB-a, kako je sada dobar trenutak za pokretanje postupka pristupanja eurozoni. Radi se o monetarnoj uniji 19 od 28 članica EU, zemalja članica koje su uvele euro kao zajedničku valutu. Ulazak Hrvatske u tu zajednicu bi zapravo značio ukidanje kune i uvođenje eura.

Nedavno je i HNB završio strategiju za uvođenje eura, a i premijer Andrej Plenković je najavio kako će određena ministarstva pokrenuti proces preuzimanja eura. Cijela eurostrategija HNB-a i Vlade bit će predstavljena krajem listopada, a nakon toga počinje javna rasprava o ulasku u eurozonu. Izdvojili smo nekoliko bitnih izjava o procesu uvođenja eura u Hrvatsku.

1. Ministar Marić najavio široku raspravu

Ministar financija Zdravko Marić početkom mjeseca je najavio široku raspravu o uvođenju eura. “Mi smo se obvezali uvesti euro i to je definitivno, samo je pitanje kada će se to dogoditi. Sigurno je da će i taj korak, neću govoriti kada će se dogoditi, hrvatskim izvoznicima donijeti pozitivan pomak”, rekao je tada Marić.

2. Plenković kaže da ćemo uvesti euro kroz nekoliko godina

Koji dan nakon svog ministra financija, premijer Andrej Plenković u uvodnom dijelu sjednice Vlade rekao je kako će Ministarstvo financija, Ministarstvo gospodarstva i HNB kroz nekoliko tjedana pokrenuti proces koji će dovesto do preuzimanja eura kroz nekoliko godina.

3. HNB-ov plan prema kojem će euro zamijeniti kunu 2022.

Večernji list je prije dva dana pisao kako je HNB završio strategiju za uvođenje eura. U njoj su izračuni koristi i mogući rizici ulaska u eurozonu. Strategija će biti objavljena krajem ovog mjeseca, a prezentirat će je HNB zajedno s Vladom. Prema ovoj strategiji predviđa se da bi Hrvatska mogla ući u eurozonu najranije 2022. ili 2023. godine.

4. Vujčić podržava ulazak Hrvatske u eurozonu

Guverner Boris Vujčić rekao je kako ne želi prognozirati kakve su hrvatske šanse da iduće godine uđe u Europski tečajni mehanizam, što je prvi korak do ulaska u eurozonu, no kako podržava namjeru da se krene, pogotovo jer smo izgubili reformski korak s ostalim zemljama srednje i istočne Europe. “Bit će to poticaj da na tom putu napravimo promjene koje se moraju napraviti”, kazao je Vujčić za Večernji.

5. Dalić kaže da je ovo dobar trenutak za pristupni postupak

Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva danas je dakle rekla kako Vlada i HNB procjenjuju da je ovo dobar trenutak za pokretanje postupka pristupanja eurozoni. “Vlada zajedno sa HNB-om procjenjuje da je dobar trenutak za pokretanje postupka pristupanja eurozoni, što je srednjoročni cilj, to se ne može učiniti u kratkom roku preko noći.

HNB je izradila analizu troškova i koristi od pristupanja eurozoni i krajem mjeseca započet će javna rasprava o tom pitanju”, kazala je Dalić u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada”. Dodala je i da je ulazak Hrvatske u eurozonu jedna od obveza koju smo preuzeli prilikom pristupanja u Europsku uniju ali i da je Hrvatska zemlja čija je struktura financijskog sustava čini izvrsnim kandidatom za euro područje.

6. Kakva je uopće procedura ulaska?

Put do ulaska u eurozonu za jednu zemlju je dugotrajan i sastoji se od četiri glavna koraka. Zahtjev za ulazak u eurozonu prvo moraju podnijeti ministar financija i guverner i to ministru financija zemlje predsjedavateljice Europske unije. Nakon toga se na zatvorenom sastanku Odbora za Europski tečajni mehanizam (ERM), svojevrsnoj čekaonici za ulazak u eurozonu, raspravlja o zahtjevu zemlje podnositeljice zahtjeva. Odbor na sastanku odlučuje je li makroekonomski okvir zemlje kompatibilan s odrednicama tečajnog mehanizma i ekonomske politike Europske unije.

Nakon toga održava se sastanak o deviznom tečaju i to na poziv ministra financija zemlje koja predsjedava EU-om. Završna točka je komunikacija o odluci o ulasku zemlje u sustav eurozone. Zemlja koja ulazi u eurozonu zapravo nema rok u kojem mora uvesti euro, no to najčešće kreće od 1. siječnja.