Još se ne zna hoće li Švicarska izručiti Nasera Orića Srbiji, a ovo je 7 stvari koje trebate znati o ratnom zapovjedniku obrane Srebrenice

Orić je u bivšoj državi bio i tjelohranitelj Slobodana Miloševića

The commander of Bosnian Muslim forces in Srebrenica, Naser Oric, is pictured at the court house of the UN war crimes tribunal on July 3, 2008 in The Hague. Naser Oric was cleared today when the appeals chamber of the UN war crimes tribunal overturned his conviction for war crimes. AFP PHOTO / ANP PHOTO / POOL / ZORAN LESIC netherlands out - belgium out
FOTO: AFP

Prije dva dana srpski su mediji objavili da je u Švicarskoj uhićen Naser Orić, bivši zapovjednik obrane Srebrenice. S njim je bio i načelnik Općine Srebrenica Ćamil Duraković, a u Švicarsku su putovali kako bi na poziv bošnjačke zajednice sudjelovali u obilježavanju 20. obljetnice genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Donosimo vam nekoliko najvažnijih stvari koje trebate znati o Oriću i ovom slučaju.

1. Tko je Naser Orić?

Orić je nekad bio pripadnik specijalnih policijskih jedinica i tjelohranitelj Slobodana Miloševića, a može ga se navodno vidjeti i na snimci Miloševićeva govora na Gazimestanu 1989. godine. Devedesetih je postao zapovjednik policijske stanice u Potočarima. Nakon osnutka Teritorijalne obrane 1992. godine postao je njen zapovjednik, a zatim ratni zapovjednik Armije BiH za Srebrenicu, što je ostao sve do 1995.

2. Zašto mu se sudilo u Haagu?

U ožujku 2003. Orić je optužen za ratne zločine, uhićen u Tuzli i predan Haagu. Prije uhićenja dobrovoljno se odazivao pozivima haških istražitelja. Suđenje je počelo u listopadu 2004. i trajalo je do travnja 2006. kad ga je sud oslobodio po većini točaka optužnice koja je uključivala i pljačku srpske imovine te razaranja.

3. Je li bio osuđen i za što?

Haški sud odlučio je da je Orić kriv zbog nepoduzimanja preventivnih mjera za sprječavanje okrutnog postupanja i ubojstva nekoliko srpskih zarobljenika u srebreničkoj policijskoj stanici između prosinca 1992. i ožujka 1993. i osudio ga na dvije godine zatvora. Budući da je već u zatvoru proveo više od tri godine, nakon izricanja presude pušten je na slobodu. Na presudu se ipak žalio i 2008. godine oslobođen je svih optužbi.

4. Zašto je sada uhićen?

Švicarske vlasti uhitile su ga 10. lipnja ove godine na temelju crvene potjernice Interpola koju je lani izdala Republika Srbija, iako u BiH tvrde da je u međuvremenu skinut s te potjernice. Određen mu je ekstradicijski pritvor koji će trajati 14 dana.

5. Za što ga Srbija sumnjiči?

Srpsko tužiteljstvo Nasera Orića sumnjiči za ratne zločine nad Srbima u Podrinju 1992. godine. Tužitelji sumnjaju da je Orić s još četvoricom osumnjičenih 12. lipnja 1992. počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mjestu Zalazje, Donji Potočari, u Općini Srebrenica. Također, Orića i još devetoricu sumnjiče da su ubili devetero civila srpske nacionalnosti.

6. Što će učiniti švicarske vlasti?

Orić je izjavio da se protivi izručenju u Srbiju pa će Švicarska tražiti od Srbije da u idućih 18 dana pošalje službeni zahtjev za izručenjem u skladu s europskim konvencijama.

7. Znači li moguće izručenje da će Oriću odmah biti suđeno?

Srbija je pokrenula tek istražni postupak, u sklopu kojega je Oriću određen pritvor. No budući da nije bio dostupan tamošnjem pravosuđu, istragu su odmah prekinuli dok ga ne uhite. U praksi to znači da bi Orić, izruči li ga Švicarska, mogao provesti dulje vrijeme u istražnom zatvoru prije no što sudski proces uopće počne, ako ga i pokrenu.