Ratni zapovjednik Srebrenice Naser Orić poručio da neće živ otići u Srbiju

Švicarske vlasti tvrde da Srbija traži Orića zbog novih kaznenih djela

The commander of Bosnian Muslim forces in Srebrenica, Naser Oric, is pictured at the court house of the UN war crimes tribunal on July 3, 2008 in The Hague. Naser Oric was cleared today when the appeals chamber of the UN war crimes tribunal overturned his conviction for war crimes. AFP PHOTO / ANP PHOTO / POOL / ZORAN LESIC netherlands out - belgium out
FOTO: AFP

Bivši zapovjednik obrane Srebrenice Naser Orić, kojeg su prošlog tjedna švicarske vlasti zadržale i uhitile u zračnoj luci u Bernu na temelju tjeralice koju je Srbija za njim izdala zbog ratnih zločina, danas je, prenose mediji, izjavio da neće živ otići u Srbiju. Orić je trenutno u ekstradicijskom pritvoru i čeka odluku švicarskih vlasti o eventualnom izručenju.

“Ja sam državljanin BiH i kao takav ne bježim od organa gonjenja države koja ima svoje pravosudne organe. Ne bježim od toga da mi Haag ponovno sudi, a ne bježim ni od toga da mi sudi Švicarska, ako želi. Ali, odavde živ u Srbiju neću!”, rekao je Orić načelniku Općine Srebrenica Ćamilu Durakoviću koji ga je došao posjetiti, a prenosi Dnevni avaz.

Politička igra, a ne pravno pitanje

Duraković je rekao da je Orić “svjestan da ovo više nije pravno pitanje, već politička igra” te kako se nada da će odvjetnici ubrzo nešto učiniti da ga švicarski sud pusti na slobodu. Tužitelj za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević izjavio je za Radio Slobodnu Evropu da obitelji žrtava nisu dale odobrenje da se Orićev slučaj ustupi BiH, a što traži Protokol o suradnji koji su potpisale dvije zemlje.

“Ne možemo ustupiti po Protokolu o suradnji zato što je, na inzistiranje bosanske strane, on napravljen tako da prije ustupanja predmeta moramo pribaviiti suglasnost obitelji žrtava, bez toga predmet ne možemo ustupiti. Razgovarali smo s predstavnicima obitelji žrtava i oni su jednoglasno odbili da se taj predmet ustupi”, rekao je Vukčević.

Srpska tjeralica iz 2014.

Iz Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za Al Jazeeru Balkans kažu pak da slučaj Nasera Orića nikada nije bio dio Protokola koji je u siječnju 2013. godine potpisan sa Srbijom. Glavni tužitelj Goran Salihović navodi da je za taj predmet saznao u veljači prošle godine, kad je Srbija izdala tjeralicu protiv Orića, te da je tada od Vukčevića dobio potvrdu da obitelji žrtava ne žele da se Oriću sudi u BiH. No, u međuvremenu je, kaže Salihović, u medijima objavljeno da je ta tjeralica stavljena van snage. “Očito ipak to nije učinjeno u svim državama pa je Švicarska na osnovu svog sporazuma sa Srbijom uhitila Orića”, kazao je glavni tužitelj BiH.

Srbija tereti Orića za nova kaznena djela?

Haaški sud Orića je oslobodio optužbi za zločine nad Srbima u Podrinju, no švicarske vlasti tvrde da ga Tužiteljstvo Srbije tereti za djela koja taj sud nije procesuirao. Srpsko tužiteljstvo sumnjiči Orića da je s još četvoricom osumnjičenih 1992. godine počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva u mestu Zalazje, Donji Potočari, u Općini Srebrenica, i da su tom prilikom ubili devet civila srpske nacionalnosti.