Švicarski sindikat traži kasniji odlazak u mirovinu, kažu da ovo sa 65 godina nikako nije održivo

Predstavnik jednog od najvećih sindikata smatra da treba uvesti fleksibilan sustav odlaska u mirovnu

An elderly shoemaker at work in the workshop
FOTO: Profimedia, Depositphotos Inc.

Predsjednik jednog od najvećih švicarskih sindikata ustvrdio je danas kako je nužno razmišljati o pomicanju granice za odlazak u punu mirovinu. Stefan Studer, predsjednik sindikata Zaposlenici Švicarske, sindikalne grupacije unutar koje djeluju udruženja radnika iz brojnih švicarskih industrija, kazao je: “moramo promisliti dob za mirovnu. Treba nam fleksibilniji sustav umirovljenja, jer budućim generacijama moramo predati sustav koji je u dobrom stanju”.

U novinskom intervju Studer je upozorio kako švicarski sustav trenutno nije u dobrom stanju, s naglaskom na prvi stup mirovinskog osiguranja koji se financira iz javnog novca. Radi financijskog stanja koje je ocijenio teškim, sindikalni lider Stefan Studer kaže kako je pomicanje dobne granice neizbježno. No to, dodaje, uopće nije loše. “Mnogi radnici žele raditi i nakon 65. godine, možda s nešto manjim opsegom posla, ali većina uživa u poslu i posao im daje smisao”.

Švicarska ima 3.4 radnika na 1 umirovljenika

Smatra da se to ne odnosi na radnike u fizički zahtjevnim industrijama poput građevine, u kojima bi se i dalje zalagao za granicu od 65 godina za punu mirovinu. “Zato nam treba fleksibilan sustav s nekoliko dobnih granica”, kazao je Studer. Švicarska također ima osjetan broj prijevremenih mirovina – otprilike šest od 10 radnika u mirovinu ode prije 65. godine za muškarce, odnosno 64. godine za žene.

Međutim, za razliku od Hrvatske, u kojoj je omjer umirovljenika i radnika opasno blizu 1:1, što sustav čini i teoretski neodrživim, Švicarska ima 3.4 radnika za svakog umirovljenika, a dramatičnim smatraju prognoze kako će taj omjer do kraja stoljeća pasti na dva radnika na svakog umirovljenika. Jasno, iz niza razloga poput povlaštenih mirovina, ratnih invalida i rigidnog zakonodavstva, sustavi Hrvatske i Švicarske teško se mogu uspoređivati. Ipak, zanimljivo je vidjeti potez švicarskih sindikata, koji kasniji odlazak u mirovinu ocjenjuju kao neizbježnim.