Svijet obilaze impresivne snimke erupcije vulkana na Galapagosu, domu brojnih zaštićenih vrsta

Wolf, vulkan na otoku Isabela, zadnji je put bio aktivan prije 33 godine

Handout picture released by the Galapagos National Park showing the eruption of the volcano Wolf on Isabela Island, Galapagos,  Ecuador on May 25, 2015. AFP PHOTO/DIEGO PAREDES/HO   RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/DIEGO PAREDES/HO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Vulkan Wolf na otočju Galapagos, koji je bio neaktivan pune 33 godine, jučer je ponovno eruptirao. Vulkan se nalazi na otoku Isabela, a lava je nakon erupcije potekla jugoistočnim obronkom planine. Po izvorima iz ekvadorskog ministarstva ekologije, u blizini Wolfa nitko ne živi, a tvrde da nije u opasnosti ni biljni i životinjski svijet. Među životinjama koje žive na otoku je i jedina svjetska kolonija ružičastih iguana, koje obitavaju na sjeverozapadnoj strani vulkana. Na sjevernoj pak strani žive poznate divovske kornjače.

Posljednja erupcija ovog vulkana zabilježena je 1982. godine. Otočje Galapagos nalazi se u Tihom oceanu, oko tisuću kilometara od obale Ekvadora. Od 1978. godine na UNESCO-ovom je popisu svjetske baštine zbog mnogih biljnih i životinjskih vrsta koje se mogu naći samo ondje. Ta je raznolikost života nadahnula Darwina za teoriju evolucije nakon što je posjetio otočje 1835. godine.

Prijeteća lava i oblak pepela

Iako živi svijet na kopnu, po službenim izvorima, nije ugrožen, lava će doći do mora, gdje bi mogla naškoditi tamošnjim živim bićima. Također, stanovnicima šireg okolnog područja prijeti oblak pepela nastao erupcijom, piše Guardian.

Neobična je seizmička aktivnost zabilježena još u travnju, no ne vezano uz Wolf, već uz vulkan Sierru, koji se nalazi na istom otoku. Ekvador i Čile, u kojem je također nedavno bila erupcija, nalaze se u takozvanom pacifičkom prstenu vatre i vulkanska je aktivnost razmjerno česta.