Svjetski mediji lobiraju da na čelo UN-a konačno dođe žena. Spominju razne opcije, ne i Vesnu Pusić

Na listi poželjnih kandidatkinja našla se predsjednica Grabar Kitarović

27.07.2015., Zagreb - Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic dolazi u Banske dvore na sastanak koji je sazvao premijer Milanovic s predsjednicima klubova parlamentarnih stranaka. Tema je arbitraza sa Slovenijom oko Piranskog zaljeva, odnosno Savudrijske vale. 
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ujedinjeni narodi dosad su imali osam tajnika i svi su odreda bili muškarci. Svaki je od njih do svoje pozicije došao zahvaljujućim zakulisnim igrama koje vodi pet svjetskih velesila, točnije pet stalnih članica Vijeća sigurnosti. No, valjda je došlo vrijeme da se to promijeni, piše The New York Times u redacijskom komentaru uredništva.

“Za početak”, smatra ovaj cijenjeni američki dnevni list, “izborni bi proces trebao postati mnogo transparentniji, za to se već neko vrijeme bore Hrvatska i Namibija. Nacrt rezolucije kojom bi se osiguralo veće učešće svih 193 zemalje članice UN-a trebao bi gotov jesenas. No, ono što bi bilo još zanimljivije i mnogo veće bio bi izbor žene na mjesto glavne tajnice UN-a, organizacije koje postoji već sedamdeset godina”, kaže NYT.

Kolumbija predvodi bitku za ravnopravnost spolova

Sve više zemlji članica zalaže se da gotovo nevidljivog Ban Ki Moona na mjestu glavnog tajnika konačno zamijeni neka žena, a tu inicijativu predvodi Kolumbija. “Rodna ravnopravnost je jedan od najvećih globalnih problema. To je dosad neostvareni cilj koji bi jamčio inkluzivniju i održiviju budućnost”, napisala je u svom pismu kolumbijska ambasadorica María Emma Mejía.

Rezolucija Ujedinjenih naroda iz 1946. godine, doduše, navodi da bi glavni tajnik te institucije trebao postati ugledan i ostvaren muškarac, ali jasno da se to danas više ne može, niti smije, čitati doslovno. Dosad su kolumbijsku inicijativu podržale 44 zemlje članice. Među njima se ne nalazi niti jedna od stalnih članica Vijeća sigurnosti.

I premda izostanak potpore nekih zemalja iz grupe velike petorice ne začuđuje, itekako se neobičnim čini što tu inicijativu nisu podržale Sjedinjene Američke Države s obzirom na to da je njihova ambasadorica Samantha Power, istaknuta borkinja za ženska prava.

Pojavila se lista izglednih kandidatkinja

U međuvremenu je medijima počela cirkulirati i neslužbena lista mogućih kandidatkinja. Lista koju je objavila neovisna grupa Campaign to Elect a Woman U.N. Secretary General predstavlja biografije utjecajnih svjetskih političarki. Neka od uključenih su ona liberijske precjednice Ellen Johnson Sirleaf, ravnateljice MMF-a Christine Legrand, izvršne tajnice Ekonomske komisije za Latinsku Ameriku i Karibe Alicie Bárcene Ibarre … Na popisu nema imena naše ministrice vanjskih poslova, Vesne Pusić, koja je najavila kandidaturu, no zato se na njemu našla predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.