Tajni agent koji je stajao kraj JFK-a nakon 60 godina izašao u javnost i tvrdi: ‘Službena verzija o ubojstvu nije točna’

New York Times je objavio veliku ispovijest Paula Landisa koja je otvorila brojna pitanja u američkoj javnosti

John F. Kennedy, rides in a convertible as he leaves the tarmac at MacDill Air Force Base in Tampa on November 19, 1963, just days before his assasination. (Credit Image: Tampa Bay Times/ZUMAPRESS.com)
FOTO: Tampa Bay Times

Šezdeset je godina od atentata na tadašnjeg američkog predsjednika Johna Fitzgeralda Kennedyja, događaja koji je potresao cijeli svijet. O njegovu ubojstvu i danas postoje brojne teorije zavjere bez obzira na to što je službena istraga odavno završila, a napadač Lee Harvey Oswald optužen za ubojstvo.

Kennedyja je čuvala Tajna služba, a jedan od agenata koji je bio na samo nekoliko koraka od njega Paul Landis tek sad je prvi put odlučio ispričati što se, prema njegovu sjećanju, zapravo događalo kobnog 22. studenoga 1963. godine u Dallasu. Tvrdi kako je upravo on pronašao “čarobni metak” i objašnjava što je učinio s njim. Njegovo svjedočanstvo otvorilo je brojna pitanja u američkoj javnosti jer se značajno razlikuje od službene verzije događaja na Dealey Plazi.

Kako je rekao u ekskluzivnom razgovoru za The New York Times, nakon mučnih dana koji su uslijedili, čitao je verzije događaja koje, tvrdi, “nisu bile točne”. Dovodi u pitanje i teoriju prema kojoj je jedan od metaka ispaljenih na predsjednikovu limuzinu pogodio, ne samo Kennedyja, već i guvernera Teksasa Johna B. Connallyja Jr. koji se vozio s njim.

Kaže da se i danas sjeća prvog pucnja za koji se nadao da je petarda ili probušena guma. Landis navodi da su nakon prvog pucnja uslijedila još dva, a tada je vidio Kennedyja kako klone.

Je li bilo više napadača?

Landisova sjećanja na kobni 22. studeni 1963. idu na ruku čak i onima koji smatraju da je u Dallasu bilo više od jednog napadača. Time se dodaje nova dimenzija jednoj od trajnih misterija američke nacije.

Nekoliko detalja u njegovoj izjavi proturječi onome što piše u službenim izvješćima koje je podnio odmah nakon pucnjave. Danas 88-godišnjak, u razgovoru ističe da ne podržava nikakve teorije zavjere već da prepušta drugima donošenje zaključaka o tome što se zaista dogodilo.

Landis je o tome napisao i knjigu koja će na police knjižara stižu 10. listopada pod nazivom “The Final Witness”. “U ovom trenutku nemam nikakav cilj, samo mislim da je prošlo dovoljno vremena i da trebam ispričati svoju priču”, kazao je.

Teorija o “čarobnom metku”

Predsjednička komisija za atentat na predsjednika Kennedyja zaključila je da je tadašnjeg predsjednika ubio jedan od metaka koji ga je pogodio s leđa, izašao iz prednjeg dijela njegova grla i nastavio prema Connalyju. Činilo se nevjerojatnim da jedan metak može prijeći toliki put pa su skeptici objašnjenje komisije nazvali “čarobnim metkom”.

Landis tvrdi da je on bio taj koji je pronašao metak u stražnjem dijelu limuzine iza mjesta gdje je sjedio Kennedy. Primijetio je netaknuti metak u šavu jastučića od tamne kože.

Rekao je da ga je stavio u džep kaputa i uputio se u bolnicu, gdje ga je planirao dati nadzorniku, ali ga je vrlo brzo u zabuni instinktivno stavio na Kennedyjeva nosila. U vozilu hitne pomoći tijekom vožnje metak je završio pored Connalyja koji je bio na susjednim nosilima.

“Sve se odvijalo vrlo brzo”

“Tamo nije bilo nikoga tko bi osigurao mjesto događaja i to mi je bila velika smetnja”, rekao je i dodao: “Svi agenti koji su bili tamo bili su usredotočeni na predsjednika”. Skupila se gomila i sve se odvijalo vrlo brzo, navodi.

Smatrao je da je metak bio dokaz i nije želio da se izgubi. Navodi da metak nije prodro duboko pa je vjerojatno ispao iz Kennedyjevog tijela prije nego je ono uklonjeno iz limuzine.

Oduvijek je vjerovao da je Lee Harvey Oswald usamljeni strijelac. “U ovom trenutku počinjem sumnjati u sebe, počinjem se pitati”, navodi Landis i dodaje da se o svojim sumnjama povjerio nekolicini ključnih osoba uključujući Lewisa C. Merlettija, bivšeg ravnatelja Tajne službe.

Pomogao mu i odvjetnik

U potrazi za istinom Landisu je pomogao i James Robenalt, odvjetnik iz Clevelanda i autor nekoliko knjiga povijesti. “Ako je to što on govori istina, u što sam sklon vjerovati, to će vjerojatno ponovno otvoriti pitanje drugog strijelca, ako ne i više njih”, rekao je.

“Ako se metak koji poznajemo kao “čarobni” ili “netaknuti” zaustavio u leđima predsjednika Kennedyja, to znači da je središnja teza izvješća komisije, teorija o jednom metku – pogrešna”, dodaje. A ako je Connallyja pogodio drugi metak, navodi, onda se čini mogućim da ga nije ispucao Oswald jer ne bi stigao tako brzo napuniti oružje.

Landis u službenom izvješću nije spomenuo da je metak našao u limuzini i stavio ga na nosila. Također, naveo je da je čuo samo dva pucnja, a sada govori da su bila tri. Razliku u izjavama opravdava preživljenim šokom i danima bez sna koji su uslijedili dok je pomagao prvoj dami Jacqueline Kennedy nakon atentata. Landis je šest mjeseci nakon atentata napustio službu.

Komisija ga nije ispitala

Tek 2014. godine je shvatio da se službena priča o metku razlikuje od one koje se on sjeća, a zanimljivo je i da ga komisija za istragu nikad nije pitala da im ispriča svoju stranu priče. “Nitko me zapravo nije ništa pitao”, rekao je Landis. Njegov partner, Clint Hill, upozorio ga je na nedosljednosti u izjavama.

Navodi da mu sve ove godine nije bilo lako. Dok je završavao knjigu, zurio je u zaslon računala. Tada se slomio i počeo plakati. “Nisam shvaćao da imam toliko potisnutih emocija”, rekao je. “Jednostavno nisam mogao prestati. A to je bilo samo veliko emocionalno olakšanje”, dodao je Landis.