Tajni dogovor za koaliciju SDP-HDZ: 'Mesić je bio posrednik između Karamarka i Milanovića'

Izvori Telegrama otkrivaju detalje velike inicijative za izbacivanje Mosta

FOTO: PIXSELL

Bivši predsjednik Stipe Mesić, odmah nakon prošlih parlamentarnih izbora, pokušao je organizirati tajni sastanak šefova HDZ-a i SDP-a o velikoj koaliciji, potvrđeno je Telegramu iz više izvora. “Mesić je zaista s tom idejom osobno kontaktirao šefa SDP-a Zorana Milanovića“, ispričao nam je jedan od upućenih protagonista tih događaja.

Prema onome što je doznao Telegram, Mesić je, dakle, bio spreman ponuditi svoje usluge i spojiti Zorana Milanovića i Tomislava Karamarka te iz procesa za sastavljanje buduće vlade sasvim isključiti Most Bože Petrova.

Diskretni sastanak se trebao dogoditi u Mesićevoj vikendici u Dubravi Pušćanskoj, 20 kilometara udaljenoj od Zagreba, gdje kuće za odmor ima veći broj uglednih stanovnika metropole.

“Koliko znam, Mesić je telefonom, potkraj studenoga ili početkom prosinca prošle godine, s tom idejom nazvao šefa SDP-a”, otkriva Telegramov sugovornik. “Milanović ga je tada, ne bih rekao eksplicite odbio, ali svakako ignorirao”, pojašnjava naš izvor. Predsjednik SDP-a kasnije je taj razgovor s bivšim predsjednikom spomenuo nekolicini svojih najbližih suradnika uz komentar: “Mesić se često nudi…”

Načelna suglasnost?

Mesić, za Telegram, nije želio komentirati ove informacije. U kratkoj poruci, preko svoje suradnice, poručio je da ne daje izjave o aktualnoj politici. S druge strane, sugovornici Telegrama iz HDZ-a, kažu da znaju za tu Mesićevu akciju. Dodaju da se ona više oslanjala na razigranu maštu bivšeg šefa države nego na utemeljenu političku realnost.

Izvori Telegrama prvi put otkrivaju detalje velike inicijative za izbacivanje Mosta iz dogovora o novoj vlasti; bivši je predsjednik, samostalno ili ne, radio na dogovaranju velike lijevo-desne koalicije

“Teško je zamisliti da bi Karamarko baš prvi pristao na susret s Milanovićem u organizaciji Stipe Mesića”, pojašnjavaju sugovornici Telegrama. “A ako gospodin Mesić, prije razgovora s Milanovićem, nije imao barem načelnu suglasnost šefa HDZ-a ne razumijemo zašto ga je onda uopće zvao.”

Vratimo se na trenutak na ranije spomenuti Milanovićev komentar o “Mesiću koji se često nudi”. Bivši predsjednik, tijekom svog mandata i nakon njega (2000.-2010.) imao je nekoliko sličnih posredničkih inicijativa. Mediji su svojedobno nagađali da je bio spreman uredovati u barem tri velika svjetska sukoba, uključujući onaj između Palestine i Izraela, na Kosovu te u Ukrajini. Mesić je, što je poznato, jedno vrijeme i bio Karamarkov šef. Sadašnji predsjednik HDZ-a i potpredsjednik vlade vodio je Mesićevu predsjedničku kampanju koja se sadržajno oslanjala na snažnu kritiku HDZ-ove vlasti.

Nakon toga bio je njegov savjetnik za nacionalnu sigurnost, ali je uskoro prebačen na mjesto ravnatelja Ureda za nacionalnu sigurnost. Od tamo je otišao 2002.

Između Mesića i Karamarka, dakle, postoje određene veze koje su u nekim fazama bile jače, a u nekim slabije. Iako su se kasnije politički sasvim razišli (Mesić je glasni, nekritički ljevičar, a Karamarko skloniji konzervativnim političkim modelima i uvjerenjima) nije sasvim neutemeljeno da su nakon izbora razgovarali o velikoj koaliciji.

Mesićeve ideje

“Možda je tako”, pojašnjava nam jedan od sugovornika, “ali tada su još Karamarko i Milanović mislili da će moći dogovoriti održive političke saveze ili koalicije s Mostom. Još nije, a na to moram podsjetiti, došlo do potpuno apsurdne situacije oko svih mogućih zahtjeva Bože Petrova i natezanja oko tripartitne vlade u koju, zapravo, nitko nije vjerovao.”

Bivši predsjednik Mesić je, prije parlamentarnih izbora 2007., javno zagovarao veliku koaliciju, odnosno savez HDZ-a i SDP-a. Tadašnje ankete pokazivale su otprilike podjednaku podršku birača za dvije glavne političke opcije. Bolje to, nego novi izbori, govorio je tada Mesić, a sličnu stvar pokušao je realizirati i prije nekoliko mjeseci.

Znam da su se Milanović i Karamarko, na jednom od tih susreta u prostorijama Mosta, nakratko povukli na stranu. Mislim da je s njima bio i Čuljak. Nije mi poznato tko je otvorio temu velike koalicije, ali sam siguran da je Milanović, onako iz prve, rekao otprilike: ‘Tomo, dogovor važi ako sam ja premijer.’ Karamarko na to nije ništa rekao. Odšutio je.

Nakon propalog Mesićevog pokušaja i mučnih sati tzv. tripartitnih pregovora, a nekako u isto vrijeme viđeniji članovi SDP-a i HDZ-a počeli su razmišljati o nekoj vrsti dogovora koji bi isključio Most.

“Nisam siguran što bi se dogodilo”, otkriva nam jedan od sudionika pregovora,” novi izbori ili velika koalicija HDZ-a i SDP-a, ali sve je više ljudi s obiju strana počelo o tome govoriti.” Čak se u jednom trenutku činilo da je takav ishod vrlo izvjestan. Pogotovo kad su šefovi stranaka Zoran Milanović i Tomislav Karamarko počeli o tome izravno komunicirati u stankama pregovaranja s Mostom.

Famozni noćni susret

Nešto ranije dogodio se i onaj famozni noćni susret u Vladi. Jedna dnevna novina objavila je da postoji snimka koju je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pokazala Petrovu kako bi, eto, razvrgnula tada već dogovorenu vladu SDP-a i Mosta.

Taj sastanak, prema informacijama Telegrama, potaknuo je Tomislav Panenić, sadašnji ministar gospodarstva, zajedno s Ljubicom Ambrušec. Istina, on se nije pojavio. Hitno je otputovao u Slavoniju i telefonom molio da ipak prime njegovu kolegicu. Ambrušec je onda, oko pola jedan ujutro i nakon jedne od maratonskih sjednica Nacionalnog vijeća Mosta, ipak stigla u zamračenu zgradu Vlade, s dvojicom muškaraca koji nisu iz stranke. Milanović ih je poslao doma nakon što su ga počeli uvjeravati da neki zastupnici Mosta trebaju pojačati listu Milana Bandića.

Uoči dramatičnog sastanka u Mostu 19. prosinca 2015., Karamarko i Milanović, a prije toga i određeni broj njima najbližih suradnika, već je otvoreno spominjao potrebu dogovora. Nije tu nikad bilo potpunog povjerenja, ali su se razgovori ipak vodili. Konkretan pokušaj, kako smo uspjeli doznati, dogodio se najvjerojatnije između 16. i 18. prosinca 2015.

“Znam da su se Milanović i Karamarko, na jednom od tih susreta u prostorijama Mosta, nakratko povukli na stranu. Mislim da je s njima bio i Čuljak. Nije mi poznato tko je otvorio temu velike koalicije, ali sam siguran da je Milanović, onako iz prve, rekao otprilike: ‘Tomo, dogovor važi ako sam ja premijer.’ Karamarko na to nije ništa rekao. Odšutio je.”

Na nižim razinama stranačkih dužnosnika taj je razgovor, koliko god nedorečen i površan, stvorio dojam da se Most doista može izolirati. Vrh SDP-a onda je ponudio čelništvu HDZ-a da održe jedan sasvim javni bilateralni sastanak ili da se barem zajedno došetaju do sjedišta Mosta u Smičiklasovoj ulici.

Drama na sastanku

“Tako smo željeli pokazati Petrovu i društvu da, doslovno, smanje doživljaj u pregovorima”, otkriva izvor Telegrama. Posebno je bilo uzbudljivo uoči sastanka 19. prosinca. To je onaj sastanak kada je Milanović potpisao sporazum s Petrovom, a Karamarko odustao i napustio sastanak. Ali plan je, kako kažu upućeni sugovornici Telegrama, bio sasvim drukčiji: HDZ i SDP trebali su odbiti takav sporazum.

“Koliko znam, Karmarko i Milanović osobno su dogovorili, nakon puno muka, da će obje stranke na sastanku 19. prosinca reći Petrovu da im je dokument u takvom obliku neprihvatljiv. Iako je bilo problema dobiti šefa HDZ-a Karamarka na mobitel, stvar je spasio Tomislav Čuljak koji je primio poziv jednog dužnosnika SDP-a i doslovno odnio telefon do svoga šefa”. Ako je vjerovati našem sugovorniku, Karamarko je to trebao učiniti prvi, uz čvrsto obećanje Milanovića da će i on napraviti isto.

Karamarko je bio šokiran Milanovićevim potezom. Nakon napuštanja pregovora izjavio je da tako nešto nije mogao potpisati zbog osjećaja ponosa i interesa HDZ-a. Nakon nekoliko dana s Božom Petrovom je dogovorio vladajuću koaliciju

“Petrov je otvorio sastanak”, prisjeća se jedan od sudionika tih razgovora u Smičiklasovoj. “Kao da je znao za raniji dogovor pa je prvo pitao Milanovića da se u ime koalicije Hrvatska raste izjasni oko sporazuma. Milanović je kazao da su svi ravnopravni sudionici i da nitko ne predsjeda sastankom. Petrov ne može određivati kada će tko govoriti. Pogledao je Karamarka. Ovaj je samo dodao da Petrov vodi sastanak. I ništa više”.

U tom ključnom trenutku bilo je jasno da od ranijeg dogovora neće biti ništa. Milanović nije imao drugi izlaz osim da potpiše sve što je Most tražio. Karamarko je odbio i odmah napustio sastanak. “Ne znam zašto plan nije uspio. Ne znam zašto se Karamarko predomislio. Možda nije vjerovao Milanoviću, možda mu je bila neprihvatljiva takva koalicija s ljevicom. Teško je sada o tome govoriti, ali propuštena je ozbiljna prilika da se Most dovede u okvire koje je realno imao prema rezultatima izbora. Opet, da je Milanović prvi odbio postojala je velika mogućnost da Karamarko potpiše i da SDP ispadne iz kombinacije.”

Karamarko je bio šokiran Milanovićevim potezom. Nakon napuštanja pregovora izjavio je da tako nešto nije mogao potpisati zbog osjećaja ponosa i interesa HDZ-a. Nakon nekoliko dana s Božom Petrovom je dogovorio vladajuću koaliciju.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 12. ožujka 2016.