Tajno ukrajinsko oružje. Kako je kompanija vrijedna 50 milijardi eura postala ključni igrač u ratu protiv Rusa

Tvrtku je osnovala grupa poduzetnika iz Silicijske doline, uključujući i bivšeg donatora Donalda Trumpa

FOTO: AFP

U rano ljeto 2022., ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao je rukovoditelje iz tvrtke za tzv. “rudarenje podataka”, koja svoje usluge nudi i CIA-i, u svoj bunker u Kijevu. Tvrtka Palantir već je pomagala Ukrajini da se obrani, a Zelenski je predložio dublji odnos, odnos koji bi definirao kako će Ukrajina voditi rat. Naime, radi se o kompaniji čija je osnovna djelatnost analitika ogromnog broja podataka.

“Imao je vrlo uvjerljiv prijedlog”, rekao je Louis Mosley, izvršni potpredsjednik Palantira, govoreći o svom 16. posjetu Kijevu. “Ukrajina je očajnički trebala podršku Zapada. Identificirali su nas kao najbolju ‘miltech’ tvrtku na svijetu i bili su jako željni pristupa našoj tehnologiji”, rekao je, prenosi The Times.

Vrijednost kompanije, pokrenute 2003., sada procjenjuje na oko 54 milijarde dolara (50 milijardi eura). Osnovala ju je grupa poduzetnika iz Silicijske doline, uključujući Petera Thiela, milijardera investitora, nekadašnjeg donatora Donalda Trumpa i njegovog kolegu sa Sveučilišta Stanford, Alexa Karpa.

Inspiraciju za ime našli u Gospodaru prstenova

Tvrtka je dobila ime po kristalnoj kugli iz serijala ‘Gospodar prstenova’. Prvi klijenti bili su im NSA, FBI i CIA. Veliku pozornost Palantir je privukao kada se pričalo da je upravo njegova tehnologija korištena za lociranje Osame bin Ladena.

Ali u Ukrajini, gdje se koristio zajedno sa Starlinkom Elona Muska, čiji su sateliti držali ukrajinske vojnike spojene na internet, vjerojatno je imao najveći utjecaj, pomažući mnogo manjoj vojsci da se održi protiv svjetske sile, što je potaknulo šira pitanja o upotrebi umjetne inteligencije u ratu.

“Jesu li ove stvari opasne? Da”, rekao je Karp, direktor Palantira, prošle godine. “Ali, ili ćemo ih koristiti mi ili će naši protivnici”.

Omogućava potpuni pregled ratišta

Obrađujući ogromne količine podataka, tvrtka pruža ukrajinskim zapovjednicima potpuni pregled bojnog polja, od ratnih brodova koji plove Crnim morem, preko tenkova koji se kotrljaju preko Donbasa do borbenih zrakoplova koji lansiraju krstareće projektile iz zraka.

Cilj je omogućiti Kijevu da donesi brze odluke, koje će mu omogućiti da nadmaši rusku birokraciju iz sovjetske ere. Unatoč nekoj početnoj nervozi oko dijeljenja tako moćnih algoritama, čini se da je Palantir pronašao idealnog partnera u Ukrajini.

Više od tisuću pripadnika ukrajinskih oružanih snaga koristi Palantirov softver. Tvrtka ima šest zaposlenika koji su stalno smješteni u Ukrajini, a njihovi MacBookovi ukrašeni su naljepnicama Patrona, ukrajinskog psa za otkrivanje mina. Palantirov softver koristi AI za ubrzavanje tradicionalnog vojnog donošenja odluka. Srž toga je MetaConstellation, program koji Ukrajini omogućuje da izgradi detaljnu sliku onoga što Rusi namjeravaju.

Kako Palantirov softver koriste ukrajinski zapovjednici

Stotine komercijalnih satelita koji svakodnevno kruže oko Zemlje snimaju fotografije ruskih snaga, ali MetaConstellation odabire najkorisnije, detaljne slike, često koristeći radar sa sintetičkom aperturom (SAR) za gledanje kroz oblake kako bi uhvatio gomilanje trupa ili kretanje brodova.

Originalno razvijen za rat protiv terorizma, softver sada poznaje geografiju ukrajinske stepe i Crnog mora jednako dobro kao krajolike Afganistana i Iraka. Uvidi dobiveni iz tih fotografija upotpunjeni su dodatnim informacijama, kao što su savjeti doušnika o kretanju neprijateljskih trupa ili tragovi dobiveni presretnutim obavještajnim podacima.

Ukrajinski zapovjednici mogu, primjerice, identificirati koji dio bojišnice može trebati više granata, gdje bi protuzračna obrana mogla biti najučinkovitija te primati upozorenja o značajnim pokretima neprijateljskih snaga, bilo da se radi o zrakoplovima, tenkovima ili brodovima.

Pomaže i u istraživanju ratnih zločina

“Ukrajinci imaju više ciljeva nego što imaju streljiva, stoga je određivanje prioriteta ciljeva vrlo važno”, kaže Mosley iz Palantira. Inače, Palantir je prvo za Ukrajinu radio pro bono, ali je Zapad počeo subvencionirati njegov rad prošle godine – toliko je važna bila njegova tehnologija. Sada se tvrtka proširila na sve dijelove ukrajinske vlade. Jedan od Palantirovih najzanimljivijih projekata bilo je pomaganje zemlji u otkrivanju i istraživanju ratnih zločina, piše The Times.

Zbog širenja satelita i pametnih telefona, vjeruje se da je rat u Ukrajini najdokumentiraniji sukob u povijesti. Koristeći Palantirovu umjetnu inteligenciju za pretraživanje hrpe fotografija, video zapisa i iskaza svjedoka, ukrajinski glavni tužitelj zabilježio je detalje nevjerojatnih 124.000 potencijalnih zločina.

“Kada radimo s tako velikim brojem slučajeva, ne možemo ih ručno istraživati ​​i procesuirati”, rekao je glavni tužitelj Ukrajine Andrij Kostin.

Kompanija kritizirana zbog podrške Izraelu

Kostin je objasnio kako tehnologija može usporediti istragu silovanja u, primjerice, Buči sa sličnim incidentom koji se dogodio u blizini Harkiva, omogućujući istražiteljima da pronađu navodne počinitelje i izgrade slučaj brže nego što bi bilo koji čovjek mogao. “Sustav može pronaći poveznice između istih vrsta zločina počinjenih na različitim teritorijima”, dodaje.

Istodobno, Palantir je na udaru kritika boraca za zaštitu privatnosti, a nedavno se na meti kritika našla i zbog dogovora sklopljenog s Izraelskim obrambenim snagama za isporuku tehnologije za rat u Gazi. Karp, jedan od osnivača, je nepokolebljivo pro-izraelski nastrojen od Hamasovih terorističkih napada 7. listopada.

Međutim, u Ukrajini ovu američku tvrtku cijene kao bliskog partnera. Dok Kijevu nestaje streljiva, postaje sve važnije da svaka preostala granata, raketa i projektil pronađe svoju metu. “Pobjeda je preduvjet za pravdu, obnovu i sve ostalo”, kaže Mosley iz Palantira.