Tata cure koja je ubijena u jednom od pariških terorističkih napada tuži Google, Twitter i Facebook

Tuži ih jer su, kaže, kroz svoje platforme omogućili rast ISIS-a

Reynaldo Gonzalez (L), father of Nohemi Gonzalez, cries during the  funeral service for Nohemi Gonzalez at the Calvary Chapel in Downey, California on December 4, 2015.  California State University  student Gonzalez,23,  was killed when the shooters opened fire at the Petit Cambodge restaurant in the 10th district, in the deadly Paris attacks that killed 129 and injured hundreds more. AFP PHOTO/Genaro Molina/ POOL / AFP PHOTO / POOL / Genaro Molina
FOTO: AFP

Čovjek čija je kćer ubijena u studenom u jednom od koordiniranih terorističkih napada u Parizu, kad je ubijeno 130 osoba, tuži Facebook, Twitter i Google zbog pružanja “materijalne podrške” ISIS-u, piše The Verge. Reynaldo Gonzalez podnio je tužbu na kalifornijskom Saveznom sudu u utorak, javlja AP, navodeći da su kompanije “svjesno dozvolile ISIS-u da skuplja novac, širi propagandu i regrutira militante kroz njihove platforme”.

Tužba je vrlo slična onoj koju je u siječnju protiv Twittera pokrenula udovica čovjeka koji je poginuo u terorističkom napadu u Ammanu, glavnom gradu Jordana. Kompanije po zakonu u pravilu ne mogu odgovarati za sadržaj koji korisnici objavljuju preko njihovih platformi, no otac 23-godišnje Nohemi ih ni ne tuži za to. Naime, tuži ih jer su, smatra, omogućili rast ISIS-a. Bez te tri kompanije, tvrdi tužba, “ne bi bio moguć eksplozivan rast ISIS-a u posljednih nekoliko godina u najstrašniju terorističku grupu na svijetu”.

ISIS i YouTube dijele prihod od oglašavanja kroz videe

Tužba također navodi da ISIS i YouTube, koji je u vlasništvu Googlea, dijele prihod od oglašavanja kroz videe koje objavljuje ta teroristička grupa.

“U ovoj tužbi se ne radi o tome što ISIS-ovi postovi poručuju”, kaže Ari Kresch, jedan od Gonzalesovih odvjetnika za AP. “Radi se o tome da Google, Twitter i Facebook dopuštaju ISIS-u da koristi njihove društvene mreže za regrutiranje i razne operacije.”

Facebook i Twitter na upit AP-a odgovorili su kako je tužba neutemeljena, dok je Google odbio komentirati dok je slučaj u tijeku. U svojim izjavama sudu sve tri kompanije naglasile su da u njihovim pravilima stoji kako je zabranjeno objavljivanje ekstremističkog materijala.

Ekstremist iz Orlanda radikaliziran preko weba

I dok ISIS i dalje nastavlja koristiti društvene medije za regrutiranje i inspiriranje novih napada, internet kompanije u Europi i SAD-u pod sve su većim pritiskom da počnu bolje kontrolirati njihovu propagandu.

Ovaj tjedan direktor FBI-a James Comey rekao je da je Omar Mateen, čovjek koji je ovog vikenda u gay klubu u Orlandu ubio 49 osoba, vrlo vjerojatno radikaliziran ekstremističkim materijalom koji je objavljen na internetu. U govoru koji je održala nakon masakra u Orlandu, vjerojatna predsjednička kandidatkinja Demokrata Hillary Clinron pozvala je tech kompanije da pojačaju svoju borbu protiv ISIS-ove propagande.