Telegram doznaje: Ministar Paladina žalio se na presudu zbog koje je ostao bez milijuna, napao je sud

Ministar tvrdi da je niži sud sve krivo zaključio i od višeg traži da donese presudu u njegovu korist ili postupak vrati na početak

FOTO: Pixsell

Telegram je iz pravosudnih izvora doznao da je ministar Ivan Paladina uložio žalbu na presudu Trgovačkog suda u Zagrebu koja je izrečena prije nekoliko tjedana. Sud je tada nepravomoćno presudio da Paladina ne može na osnovu sudske odluke izaći iz tvrtke Kupari Luxury Hotels, jer za to nema razloga.

Naime, Paladina se želio povući sa svojih 10 posto udjela, nakon sukoba s ranijim većinskim vlasnikom, ruskim investitorom Sergejem Gljadelkinom. Za izlazak je najprije tražio 67,5 milijuna kuna. Vještaci su na kraju utvrdili da njegovi udjeli vrijede oko pet milijuna kuna.

Iako je Paladina svoje udjele, nakon što je postao ministar, prenio na odvjetnički ured, te objavio da će se izuzimati iz svih odluka koje Vlada RH donosi u vezi Kupara, s obzirom na to da je uložio žalbu evidentno je da se njegov angažman oko tog projekta nastavlja. Kako će to utjecati na budućnost ove važne investicije, pogotovo što se u žalbi, kako doznajemo, obrušio na nove vlasnike Kupara, ostaje za vidjeti.

Ministar nezadovoljan Rusima

Ovdje valja podsjetiti da je Trgovački sud u Zagrebu odbio zahtjev kojim je Paladina tražio izlazak iz vlasništva Kupara, kao i zahtjev da mu se za to isplati milijunska naknada.

Sud je zaključio da s novim investitorima Hotels Properties Limited (HPL) Paladina ne bi trebao imati probleme kakve je imao s Rusima. On je od početka procesa tvrdio da su ruski većinski vlasnici odluke donosili bez njega, te mu nisu dostavljali na uvid sve informacije. Zbog toga je pokrenuo više parnica protiv njih.

Uzvratili su mu brojnim kaznenim prijavama od kojih su neke već odbačene, no dio izvida još je uvijek u tijeku.

Nije zadovoljan ni Singapurcima

Iako je još za vrijeme trajanja sudskog postupka došlo je do promjene većinskog vlasnika, Paladina sada u žalbi ističe kako se odnos prema njemu ni nakon toga nije promijenio. Time želi uvjeriti viši sud da mu žalbu prihvati, jer i s HPL-om, kao novim većinskim vlasnicima, ima problema, neovisno o tome što je u nepravomoćnoj presudi zaključeno da bi s investitorima iz Singapura Paladina trebao imati OK suradnju, odnosno da se do sada ni na što nije požalio.

“Oni nisu učinili ništa da poprave ono što su raniji većinski vlasnici prouzročili svojim štetnim postupcima prema meni”, navodi u žalbi Paladina.

Osim toga, smatra i da je sud napravio propust jer je dopustio da novi vlasnici Kupara povuku priznanje dijela njegove tužbe sa samog početka procesa.

I sud je, smatra, ozbiljno pogriješio

Predstavnici Kupara doista su na početku suđenja prihvatili Paladinin zahtjev za izlaskom iz vlasničke strukture, no nisu mu željeli platiti onih 67,5 milijuna kuna koliko je tražio za svojih 10 posto. Dok su vještaci utvrđivali koliko Paladinin udio u tvrtki Kupari Luxury Hotels doista vrijedi, došlo je do promjene vlasnika. Singapurci postaju većinski vlasnici i na sudu odlučuju ne prihvatiti niti jedan dio Paladininog tužbenog zahtjeva.

On sada u žalbi upozorava da je upravo taj potez dokaz da je HPL grupo zlorabio svoja procesna prava i to na njegovu štetu. To je, drži, trebalo uvjeriti sud da prihvati njegov tužbeni zahtjev.

“Povukli su priznanje samo zato što nisu bili spremni isplatiti mi tržišnu vrijednost poslovnih udjela. Tim povlačenjem priznanja u posljednji tren nanijeli su mi štetu kako u vidu gubitka vremena, tako i u vidu sudskih troškova”, navodi Paladina koji bi prema nepravomoćnoj presudi trebao platiti sto tisuća kuna sudskih troškova.

Ministar želi presudu u svoju korist

Zaključuje u žalbi kako prvostupanjski Trgovački sud u Zagrebu nije smio dopustiti povlačenje priznanja. I vrijednost udjela po njegovom mišljenju pogrešno je utvrđena. Smatra kako nije ispravno utvrđivati vrijednost u trenutku donošenja presude, već u trenutku podnošenja tužbe.

“U tužbi se mora navesti vrijednost udjela, pa zašto onda sud kao relevantnu uzima njihovi vrijednost dvije godine kasnije”, navodi ministar i traži da se nepravomoćna presuda ukine ili da Visoki trgovački sud presudi u njegovu korist.