Telegram doznaje: ovaj profesor iz Osijeka prije 10 godina primio mito. Cijelo vrijeme normalno radi, još je i napredovao

Analiziramo apsolutno bizarni slučaj s osječkog Pravnog fakulteta

“Kolega, ovo ste mogli i malo bolje, ali neka vam bude….”, kazao je u svom kabinetu na Pravnom fakultetu u Osijeku u travnju 2012. profesor Vjekoslav Puljko upisujući u indeks ocjenu dovoljan studentu Igoru Dačiću. Taj je razgovor snimljen jer su istražitelji ozvučili profesorov kabinet sumnjajući da prodaje ispite, odnosno da prima mito za prolaz na ispitima unatoč pokazanom znanju. Puljko će kasnije biti jedan od 17 optuženih u aferi Index 7 kojom je raskrinkana korupcija na osječkom Pravu.

Danas, više od deset godina kasnije, profesor Puljko i dalje predaje na katedri za Međunarodno privatno pravo Pravnog fakulteta u Osijeku. U međuvremenu je i napredovao. Međutim, ovih dana na fakultet je stigla pravomoćna presuda – Puljko je osuđen na godinu i pol zatvora. Izrečena mu je i zabrana obavljanja profesorskog zvanja pet godina od pravomoćnosti presude. U taj period ne uračunava se vrijeme zatvorske kazne. Sud je utvrdio da je od studenta Dačića, s kojim je snimljen u kabinetu, uzeo četiri tisuće kuna mita. Novac mu je posrednik ubacio u motor koji je Puljko vozio.

Napredovao dok je trajalo suđenje

Afera Indeks duboko je kompromitirala više fakulteta u Hrvatskoj, među njima i osječko Pravo. Zanimljivo je da je, dok je trajalo maratonsko suđenje, osim što je predavao, Vjekoslav Puljko i napredovao. Prema javno dostupnim podacima napredovao je u najmanje jedno više profesorsko zvanje, što podrazumijeva i veću plaću.

Naime, prema zapisu iz siječnja 2017., Puljko je u stručnom časopisu “Informator” objavio članak i na njemu je potpisan kao izvanredni profesor Pravnog fakulteta u Osijeku. Zatim je napredovao za jednu stepenicu i stekao zvanje redovitog profesora, kako je sada potpisan i na službenom webu Pravnog fakulteta u Osijeku. Njegov izbor iz zvanja izvanrednog profesora u zvanje redovitog profesora nedvojbeno se dogodio tijekom razdoblja dok je ovaj proces bio aktivan.

Osuđeno je više profesora s Prava

Osim Puljka u istom sudskom procesu osuđeni su i njegovi kolege Vlado Belaj i Srećko Jelinić. Belaj je kažnjen s dvije godine zatvora i petogodišnjom zabranom obavljanja profesorskog zvanja, no on je lani otišao s Pravnog fakulteta u Osijeku. Umirovljen je.

Jelinić se umirovio još ranije, dok je trajao postupak. On je pravomoćnom presudom kažnjen najstrože – s dvije i pol godine zatvora. Osim toga, državi mora vratiti 33.800 kuna, koliko je mita dobio. Konkretno, radi se o vrijednosti radova na njegovoj nekretnini u Osijeku što ih je obavio Željko Krivić, bivši direktor Tržnice Osijek. U zamjenu za mito Jelinić je na ispitima puštao studente za koje je to Krivić tražio. Utvrđeno je da je upravo Krivić bio glavni posrednik između studenata i profesora. Jelinić je pak do pokretanja postupka slovio kao iznimno ugledan profesor budući da je svojevremeno bio i kandidat za suca Ustavnog suda RH, a radio je i u Uredu za suradnju s Haaškim sudom.

Dekan je sve odmah priznao

Inače, od 17 okrivljenih većina ih se s USKOK-om nagodila još na početku procesa u ožujku 2014. godine. Među njima je bio i tadašnji dekan osječkog Prava Igor Bojanić. Priznao je krivnju i dobio rad za opće dobro, te novčanu kaznu od 100.000 kuna. Drugim riječima, izvukao se od zatvorske kazne.

Student Igor Dačić, njegova mama Marica Miloš i Zvjezdana Tuma Pavlov, koje su posredovale kod Jelinića, dobili su uvjetne kazne.

Što će biti s profesorom Puljkom?

Dekan Pravnog fakulteta u Osijeku Tunjica Petrašević na upit Telegrama potvrdio je da bi Puljko sada ipak trebao otići s fakulteta. “Fakultet će u najkraćem roku poduzeti sve što je dužan sukladno pozitivnim zakonskim propisima, internim aktima Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Pravnog fakulteta Osijek”, kazao nam je Petrašević.

To je, naime, posljedica pravomoćne presude koja je Vjekoslavu Puljku izrečena. Njega, kao i ostale profesore, Županijski sud u Osijeku uskoro će poslati na izdržavanje kazne. U zatvoru će morati provesti najmanje trećinu izrečene kazne jer to propisuje Zakon o izvršenju kazni zatvora. Nakon toga će moći tražiti uvjetni otpust.

‘Korupcija je očito ušla u sustav’

U ovom procesu USKOK je dokazao da su profesori s Pravnog fakulteta u Osijeku dobivali u prosjeku tisuću eura kao mito za pozitivne ocjene. Među ključnim dokazima bile su snimke telefonskih razgovora posrednika Krivića i osuđenih profesora.

“S pravom se može reći da je korupcija ukorijenjena i u akademskim krugovima što je izuzetno zabrinjavajuća pojava. Zabrinjavajuće je i to što dio roditelja i studenata to prihvaća kao potpuno normalno. Korupcija je očito ušla u sustav. Takvo ponašanje profesora zaslužuje prijezir i bezuvjetne kazne kakve su im i izrečene”, naglasila je obrazlažući presudu sutkinja Županijskog suda u Zagrebu Rahela Valentić.

Upravo ovakve kazne morali su dobiti jer su, prema stavu suda, doveli u pitanje temeljne vrijednosti društva – moral, pravdu, zakonitost. “Javnost se s pravom mora upitati koliko kvalitetni kadrovi dolaze s fakulteta, ako se na ovakav način polažu ispiti”, zaključila je sutkinja Valentić čiju je presudu sad potvrdio Vrhovni sud RH.