Trojica profesora prava u Osijeku nepravomoćno su osuđeni na zatvor jer su od studenata uzimali mito

Nepravomoćnom presudom kažnjeni su s jednom i pol do dvije i pol godine zatvora

FOTO: PIXSELL

Umirovljeni profesor Pravnog fakulteta u Osijeku Srećko Jelinić danas je na Županijskom sudu u Zagrebu osuđen nepravomoćno na 2,5 godine zatvora zbog primanja mita za puštanje studenata na ispitima. Riječ je o raspletu dijela korupcijske afere na osječkom Pravnom fakultetu kojom je na početku bilo obuhvaćeno 17 ljudi. Većina ih se s USKOK-om nagodila još na početku procesa u ožujku 2014. godine. Među njima je bio i tadašnji dekan Igor Bojanić. Priznao je krivnju i dobio rad za opće dobro te novčanu kaznu od 100.000 kuna.

Uz Jelinića danas su kazne, također zbog primanja mita tijekom 2012., dobili i profesor Vlado Belaj te njegov kolega Vjekoslav Puljko, dvojica još uvijek aktivnih profesora. Belaj je osuđen na dvije godine zatvora, a Puljko na godinu i pol. Svi koji su ranije priznali krivnju dobili su uvjetne kazne ili rad za opće dobro, dok su trojica profesora, koji su tijekom procesa negirali da su uzimali novac za prolazne ocjene na ispitima, osuđeni na bezuvjetne zatvorske kazne.

Neće smjeti više predavati

Belaj i Puljko dobili su i sigurnosne mjere, odnosno zabranu obavljanja profesorskog zvanja pet godina od pravomoćnosti presude. U taj period ne uračunava im se vrijeme zatvorske kazne.

Uz to Jelinić će, ako presuda postane pravomoćna, morati državi vratiti 33.800 kuna, koliko je mita dobio. Konkretno, radi se o vrijednosti radova na njegovoj nekretnini u Osijeku što ih je obavio Željko Krivić, bivši direktor Tržnice Osijek u zamjenu za puštanje studenata na ispitima. Krivić je bio glavni posrednik između studenata i profesora.

Jelinić je, inače, svojevremeno radio i u Uredu za suradnju s Haaškim sudom te je 2009. bio kandidat za ustavnog suca kao i za Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa.

Belaj je dobio tisuću eura i šest tisuća kuna mita, dok je Puljko primio četiri tisuće kuna ne bi li pustio studente na ispitima.

Istom presudom su Marica Miloš, njezin sin Igor Dačić, te Zvjezdana Tuma Pavlov, koji su preko posrednika Krivića, dali mito za Dačićev prolaz na ispitu dobili su uvjetne kazne – godinu dana uz rok kušnje od dvije godine.

Koliko su koštali ispiti?

Profesori s Pravnog fakulteta u Osijeku, kako je dokazao USKOK, dobivali su u prosjeku tisuću eura kao mito za pozitivne ocjene. Među ključnim dokazima bile su snimke telefonskih razgovora posrednika Krivića i osuđenih profesora.

“S pravom se može reći da je korupcija ukorijenjena i u akademskim krugovima što je izuzetno zabrinjavajuća pojava. Zabrinjavajuće je i to što dio roditelja i studenata to prihvaća kao potpuno normalno. Korupcija je očito ušla u sustav. Takvo ponašanje profesora zaslužuje prijezir i bezuvjetne kazne kakve su im i izrečene”, naglasila je obrazlažući ovu presudu sutkinja Županijskog suda u Zagrebu Rahela Valentić.

Upravo ovakve kazne morali su dobiti jer su, prema stavu suda, doveli u pitanje temeljne vrijednosti društva – moral, pravdu, zakonitost. “Javnost se s pravom mora upitati koliko kvalitetetni kadrovi dolaze s fakulteta, ako se na ovakav način polažu ispiti”, zaključila je sutkinja Valentić.