Telegram doznaje: uhićeni direktor u Ini lani kupio milijunsku vilu u Zagrebu, spomenik kulture čuvenog arhitekta

I Goran Husić, Škugorov partner u malverzacijama, posljednjih je godina masovno kupovao nekretnine

Damir Škugor, u subotu uhićeni direktor Inine Službe za prodaju plina, u listopadu prošle godine kupio je poznatu vilu u Petrovoj ulici. Vila je djelo čuvenog zagrebačkog arhitekta Antuna Ulricha, a zagrebački Zavod za zaštitu spomenika uvrstio ju je na popis kulturnih dobara.

Kupnja te zagrebačke kuće ostvarena je dok su, prema USKOK-u, već trajale malverzacije Škugorovog zločinačkog udruženja s preprodajom plina na štetu Ine koja je dosegla milijardu kuna. USKOK i Porezna uprava jučer su izvijestili da su petero uhićenih dio nelegalne zarade od gotovo 850 milijuna kuna ulagali u nekretnine i vozila.

‘Oaza mira’ na idealnoj lokaciji’

U zemljišnim knjigama Škugor je upisan kao jedini vlasnik vile Matica u Petrovoj 161 od 312 četvornih metara, izgrađene na zemljištu od 1176 kvadrata. Telegram je pronašao oglas iz 2019. koji dokazuje kako se spomenuta nekretnina prodavala za 830.000 eura, a uz garažu od 35 kvadrata, ima i “prekrasni vrt na tri etaže”.

“Nekretnina ima izlaze na Petrovu i Kišpatićevu ulicu. Udaljena 60 metara od Maksimira i 100 metara od KBC-a Rebro, ova kuća sa pripadajućim vrtom predstavlja oazu mira na idealnoj lokaciji”, stajalo je u oglasu.

Nekoliko stotina metara dalje, u istoj ulici, uhićeni Škugor od ranije ima još jednu kuću. Na toj adresi i živi, a od tamo ga je policija u subotu i izvela. Škugor i njegova supruga, pritom, od ranije su upisani i kao vlasnici suvlasničkih dijelova i u zgradi na Šalati, u Babonićevoj ulici.

Škugorova kuća u Petrovoj, istoj ulici u kojoj je nedavno kupio još jednu nekretninu, slavnu Urlichovu vilu Jurica Galoic/PIXSELL

Husić je također nabavljao nekretnine

Nije Škugor jedini od petero uhićenih koji je kupovao nekretnine od lipnja 2020., kada su se prema USKOK-u odvijale malverzacije u Ini. U tom je razdoblju više nekretnina stekao i Goran Husić, suvlasnik tvrtke OMS upravljanje koja je od Ine plin kupovala za 19,46 eura po megavatsatu, a preprodavala po cijenama do 210,26 eura po megavatsatu.

USKOK je jučer izvijestio da je Husić u spomenutom razdoblju gotovo 14,4 milijuna kuna i 1,65 milijuna eura ulagao u, između ostalog, kupnju i opremanje nekretnina u Zagrebu i Biogradu kako bi ostvario dobit od tih ulaganja i pritom “stečenim sredstvima zametnuo trag i neistinito prikazao da proizlaze iz zakonitog izvora”.

U Zagrebu kupio kuću u kojoj je uhićen

Kako pokazuju podaci u zemljišnim knjigama, u studenome 2021., Husić je u Zagrebu kupio stambenu zgradu u Kišpatićevoj ulici broj 4, koja s dvorištem ima 445 četvornih metara. U tu se kuću izgleda uselio, jer mu je na svim ostalim stečenim nekretninama upisana kao adresa. Policija je Husića u subotu u lisicama i odvela iz Kišpatićeve ulice.

Slavko Midzor/PIXSELL

Husić je mjesec kasnije, u prosincu 2021., kupio kuću u Bukovačkoj ulici 41, koja s dvorištem ukupno ima 453 kvadrata. A u listopadu iste godine stekao je stambeno poslovnu zgradu u Granešini od 230 kvadrata uz dvorište od 192 četvornih metara. Ta zgrada je etažirana na poslovni prostor u prizemlju te dva trosobna stana – po jedan na prvom i drugom katu. Vlasnik sva tri etažna dijela je Husić.

Istog mjeseca, u listopadu 2021., kupio je još jednu zgradu u Granešini površine 635 četvornih metara i s dvorištem od 432 kvadrata. Zgrada nije etažirana, nego je Husić upisan kao jedini vlasnik.

U Biogradu kupio kuće, ali i maslinik

Podaci u zemljišnim knjigama pokazuju da je Husić u Biogradu u ožujku 2022. kupio maslinik od 554 četvornih metara s gospodarskom zgradom od 21 kvadrata. Istog mjeseca Husić je u Biogradu kupio i kuću od 179 kvadrata i dvorište od 433 četvornih metara.

Također u Biogradu, ali par mjeseci ranije, u listopadu, na susjednoj katastarskoj čestici Husić je kupio još jednu kuću, koja je etažirana na četiri stana, po jedan u suterenu, prizemlju, prvom katu i potkrovlju. Husić je upisan kao vlasnik svih stanova.