Telegram ekskluziv: EU traži da poznata poduzetnica vrati milijune. Tvrde da je muljala na projektima za osobe s invaliditetom

U tijeku su izvidi kojima se provjeravaju optužbe Europskog ureda za borbu protiv prijevara

16.03.2012. Terne Jezercica, Donja Stubica - Otvorenje vodenog parka Terme Jezercica na kojem su prisustvovali ministar turizma Veljko Ostojic i Krapinsko zagorski zupan Sinisa Hajdas Doncic. Dubravka Lekic-vlasnica termi Jezercica. Photo: Matija Topolovec/PIXSELL
FOTO: Matija Topolovec/PIXSELL

Telegram je otkrio koga još u Hrvatskoj istražuje OLAF, Europski ured za borbu protiv prijevara. Riječ je o tvrtki Centar za rehabilitaciju Varaždin koji je osnovala imućna lokalna poduzetnica Dubravka Lekić. Gospođa Lekić slovi za jednu od najpoznatijih hrvatskih gospodarstvenica, o čemu svjedoče unosni poslovi koje je pokretala.

No, OLAF tvrdi da je zlorabila više od četiri milijuna kuna europskog novca i traži da ju Hrvatska procesuira, te da vrati sredstva u EU fond.

Najnoviji izvještaj OLAF-a

U posljednjem izvještaju OLAF je objavio da je u Hrvatskoj otkrio ukupno tri slučaja malverzacija s europskim novcem. Ranije smo ekskluzivno doznali da se prvi slučaj odnosi na poznatog požeškog vinara Josipa Galića.

On je, kako se sumnja, zaobišao pravila za dobivanje novca iz EU fondova, te omogućio da tvrtka njegovog sina dobije posao na vinariji koja je financirana europskim novcem. To je, međutim, zabranjeno, odnosno izvođač ne smije biti povezan s osobom koja je dobila sredstva iz EU fonda.

Zabranjeno je, navodi OLAF u svom izvještaju, i lažirati dokumentaciju kako bi se prikazala količina posla plaćenog europskim novcem. Upravo se s time, kako je potvrđeno Telegramu, povezuje Centar za rehabilitaciju iz Varaždina, institucija u vlasništvu gospođe Lekić. OLAF traži da joj se oduzme nešto više od 4,2 milijuna kuna za koje je, navodno, priložila krivotvorene potvrde.

Kako se vara EU fondove?

Inače, ovo je, tvrde iz OLAF-a, uobičajena metoda prijevare na štetu EU fondova.

“Jednom istragom dovršenom tijekom 2020. fokusirali smo se upravo na taj način prijevare što je korišten u tri različita projekta u Hrvatskoj”, navode iz OLAF-a. Radi se o projektima sufinanciranima kroz Instrument za pretpristupnu suradnju (IPA), koji je Hrvatska koristila još prije ulaska u EU, te Europski socijalni fond (ESF).

Ista tvrtka, a Telegram je doznao da je riječ o Centru za rehabilitaciju Varaždin, koristila je sredstva iz oba fonda. Novac je, utvrdio je OLAF, korišten za tri projekta kroz koja su se osiguravali razni oblici rehabilitacije za ljude iz ruralnih krajeva koji imaju određena mentalna i fizička oštećenja, a pristup sustavu socijalne skrbi im je ograničen.

Detalji sumnjivih projekata

S tim projektima, kako je potvrdila u brojnim javnim istupima, gospođa Lekić počela je još 2013. godine. Upravo tada kroz europski IPA fond uložila je sredstva u jedan od projekata povećanja kvalitete života osoba s invaliditetom. Objašnjavala je tada da će se kroz projekt uspostavit i mobilni timovi koji će pružati usluge u zajednici, te će se raznim aktivnostima – Internet radionicama, parlaonicama, sportskim aktivnostima, kreativnim radionicama – nastojati povećati kvaliteta života korisnika.

Kasnije je širenje mreže socijalnih usluga u zajednici, kroz drugu i treću fazu, nastavljeno financiranjem kroz Europski socijalni fond.

Što je točno utvrdio OLAF?

OLAF je istragom utvrdio kako Centar za rehabilitaciju Varaždin zapravo nije realizirao cijeli niz aktivnosti što su bile predviđene ugovorom za svaki pojedini projekt. Umjesto toga, tvrde da je lažnim izjavama i krivotvorenim dokumentima pokušao prikazati da je sve u projektu izvedeno prema planu.

Prema OLAF-ovom izvještaju u nekim dijelovima projekta provedeno je tek sedam posto plaćenog posla, dok niti u jednom segmentu realizacija nije prešla 50 posto. Unatoč tome, piše dalje OLAF, kompanija je tražila povrat sredstava za sto posto odrađenog posla.

Nakon vlastite istrage OLAF je preporučio Direkciji Europske komisije za zapošljavanje da traži povrat svih 562,956 eura uloženih u ovaj projekt. Osim toga i Državnom odvjetništvu preporučeno je da pokrene kazneni postupak protiv osoba uključenih u njegovu realizaciju.

Što rade domaći istražitelji?

Telegram je pitao Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu u kojoj je fazi postupak protiv Centra za rehabilitaciju Varaždin i je li gospođa Dubravka Lekić njime obuhvaćena.

“U kaznenom predmetu iz vašeg upita Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu poduzima izvide te je sukladno članku 206.h Zakona o kaznenom postupku (ZKP) naložilo prikupljanje potrebnih obavijesti i poduzimanje radnji radi prikupljanja podataka potrebnih za donošenje državnoodvjetničke odluke. Sukladno čl. 206.f ZKP postupanje tijekom izvida je tajno”, odgovorili su nam iz varaždinskog tužiteljstva.

Za što je još prijavljena?

Početkom ove godine protiv gospođe Lekić već je pokrenut jedan postupak. Naime, Policijska uprava varaždinska prijavila ju je jer sumnja da je punih osam godina preko Doma socijalne skrbi za starije i nemoćne osobe Varaždin izvlačila novac iz državnog proračuna. Ministarstvo socijalne politike svo to vrijeme, od 1. siječnja 2010. do 31. prosinca 2018. isplaćivalo im je sredstva za brigu o korisnicima, no ona, kako tvrde istražitelji, nisu namjenski trošena. U pitanju je iznos veći od deset milijuna kuna.

Inače, gospođa Lekić već godinama slovi za jednu od najuspješnijih poduzetnica ne samo u Varaždinu, već i šire, u Hrvatskoj i u regiji. Pored doma u Varaždinu tvrtka kojoj je bila na čelu kupila je i poznate Terme Jezerčica.