Telegram otkriva: Ministarstvo nezakonito oduzelo 4,5 milijuna kontroverznom poduzetniku

Danko Končar dobio je nepravomoćnu presudu koja potvrđuje da mu država nije smjela uzeti novac

Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture nezakonito je poduzetniku Danku Končaru uzelo 4,5 milijuna kuna. Proizlazi to iz nepravomoćne presude što ju je Trgovački sud u Pazinu donio prije nekoliko dana. Utvrdio je da je Republika Hrvatska, odnosno njezino Ministarstvo koje vodi Oleg Butković, naplatilo bankovnu garanciju Končarevoj firmi Kermas Istra iako za to nije bilo osnove. Milijunski iznos nisu mu željeli vratiti već je Končar morao tužiti državu. Sada osim 4,5 milijuna kuna država Končaru mora platiti i zatezne kamate, te 243.425 kuna sudskih troškova.

Sve ovo događalo se tijekom priprema za veliki nautičko-turistički projekt Katarina Monumenti, kojeg u nekadašnjoj vojnoj zoni, na sjevernoj strani Pulskog zaljeva i otoku Sveta Katarina, realizira jedna od Končarevih tvrtki. Končarevi projekti nerijetko su praćeni kontroverzama, kao i sudskim postupcima, a njegovo ime povezuje se i s poslovima u poreznim oazama. No sada je uspio dokazati da mu je Butkovićevo ministarstvo nezakonito uzelo milijune.

Kada je startao Končarev projekt?

Inače, projekt u pulskom zaljevu krenuo je još u rujnu 2011. godine. Vlada, koju je tada vodila Jadranka Kosor, objavila da namjerava dati u koncesiju pomorsko dobro u nekadašnjoj vojnoj zoni. Radilo se o ideji širenja Brijuni rivijere, a Končar se odmah javio kao zainteresirani ulagač. Koncesija je trebala vrijediti 50 godina, dok je kao dokaz ozbiljnosti ponude Vlada tražila uplatu i bankovne garancije. Končar dostavlja bankarsku garanciju na iznos od 600.000 eura u protuvrijednosti u kunama.

U travnju 2012. tadašnja Vlada Zorana Milanovića ovu koncesiju dodjeljuje upravo Končarevoj Kermas Istri. Koncesija je, kako je priopćeno nakon sjednice Vlade, dana u svrhu izgradnje i korištenja luka posebne namjene – Luka nautičkog turizma – Sveta Katarina, na lokaciji razvojnog programa Brijuni Rivijera – otok Sveta Katarina – Monumenti. Ukupna površina pomorskog dobra koje je dodijeljeno u koncesiju je oko 344.000 četvornih metara.

Zbog čega je sve projekt zapinjao?

Već na samom početku projekt resorta s marinom počinje se komplicirati. Naime, Vlada utvrđuje da se radi o kulturnom dobru, starom vojnom objektu još iz vremena Austro-Ugarske.

Zbog toga se za nastavak gradnje Končarevog luksuznog ljetovališta u koje je, kako je najavio, planirao uložiti 60 milijuna eura, čekalo rješenje Ministarstva kulture. U više navrata Končar je pokušao preuzeti lokaciju, ali je stalno nailazio na nove zapreke. Među ostalim, tu su bile i olupine brodova u pulskom zaljevu koje je trebalo ukloniti.

Vlada mijenja odluku o koncesiji

Zatim nastupa najteži zaplet, jer Vlada koju tada još uvijek vodi Zoran Milanović, u listopadu 2015. mijenja uvjete iz koncesije. Rok za početak realizacije skraćuje s pet na četiri godine. Drugim riječima, Končar se tada našao u ozbiljnom problemu jer je koncesiju dobio u travnju 2016., a računao je da će rok biti produžen a ne skraćen. Odmah zato podnosi zahtjev da se rok ipak produži.

Dolazi i do političkih promjena. U Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u siječnju 2016. s Vladom Tihomira Oreškovića kao ministar dolazi Oleg Butković. Njegovo Ministarstvo, točno po isteku četverogodišnjeg roka koji je Končar imao za početak radova, u travnju 2016., naplaćuje njegovu bankovnu garanciju. Traže od Erste banke da 4.488.000 kuna transferira u državni proračun, što banka i čini krajem travnja 2016. godine.

No, već u rujnu 2016. mijenja se Odluka o koncesiji u pulskom zaljevu gdje je trebalo niknuti Končarevo luksuzno ljetovalište. Usvaja se Končarev zahtjev i rok za dovršetak izgradnje i predaju uporabne dozvole produljuje na osam godina. Kermas Istri daje se rok do 15. travnja 2017. da dostavi novu garanciju banke. Ovoga puta tražena je tzv. garancija radi dobrog izvršenja posla i to na iznos od 15.837.371,80 kuna. U konačnici Končar ugovor o koncesiji sklapa u travnju 2017. godine.

Sud: ‘Država mora vratiti milijune’

Kada je potpisao Ugovor, Končar je zatražio od države da mu vrati onih 4,5 milijuna kuna. Tvrdi da je sa svoje strane sve ispoštivao, te da mu je novac neopravdano uzet. Pokušava se dogovoriti mimo suda, no pokušaj mirnog rješenja propada. Sve završava na Trgovačkom sudu u Pazinu koji je rekonstruirao cijeli proces – od dodjele koncesije do sklapanja ugovora.

Predstavnici države na sudu su čak uvjeravali da je odluka o koncesiji mijenjana zbog Končarevih propusta. Navode da nije pribavio lokacijsku dozvolu i garanciju banke radi dobrog izvršenja posla. Ukazivali su i da nije ni pokušao osporiti naplatu garancije u travnju 2016. godine.

U konačnici sud ipak staje na stranu Kermas Istre, te potvrđuje da je država upravo s Končarom sklopila ugovor što znači da je odlučila baš njemu dati ovu koncesiju u pulskom zaljevu. Zato naplata bankarske garancije nije bila opravdana. Iako je Končar najavljivao da će prva plovila biti privezana u novoj marini već ovog ljeta, radovi još nisu došli do te faze.