Telegram otkriva novi hit: Državni tajnik uvjerava da nije znao da je suvlasnik stana. Istodobno je prodavao tavan koji tom stanu pripada

Željko Uhlir, iz Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, pokušao se izvući iz kazne Povjerenstva za sukob interesa

FOTO: Pixsell/Telegram

“Sređivanje osobne odjeće i obuće dio je građanske kulture. Kroz građanski odgoj i obrazovanje potrebno je kod mladih razviti građansku kompetenciju koja potiče red, rad i disciplinu”. Tako je prošle godine na Facebooku, uz fotografiju ulaštenih i posloženih pet pari cipela u sklopu priprema za radni tjedan, zborio HNS-ov državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Željko Uhlir.

Dok javno iskazuje građansku kompetenciju i osobnu pedantnost čišćenjem i postrojavanjem cipela u hodniku, već se godinama spori s Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa zbog – nepravilno ispunjene imovinske kartice.

Državni tajnik ministarstva nadležnog za prostorno uređenje, naime, tvrdi kako nije znao da je suvlasnik stana. Nije ga evidentirao u kartici, pa je dobio kaznu. Sada je izgubio tužbu na Upravnom sudu, kojem je također bilo nelogično kako nije znao za suvlasništvo, a sudjelovao je u prodaji zajedničkog tavana u istoj zgradi.

Redovita provjera imovine

Oko četiri tisuće javnih dužnosnika, zna se, mora ispunjavati imovinske kartice na početku i kraju mandata te u slučajevima značajne promjene u imovini. Povjerenstvo ima ovlasti provjeravati ih, a posao im olakšava to što mogu pristupiti informatičkom sustavu Porezne uprave i usporediti prijavljene sa službeno evidentiranim podacima državnih tijela. I pokrenuti postupak ako uoče diskrepanciju.

Upravo to se dogodilo još 2018. godine, kada su redovitom provjerom uočili da državni tajnik Uhlir (koji je na dužnosti kontinuirano još od 2013.) ima suvlasništvo nad stanom u Zagrebu površine 75 kvadratnih metara, što nije naveo u imovinskim karticama koje je podnosio posljednjih pet godina. Povjerenstvo je zaključilo kako je time povrijedio zakon te razrezalo kaznu od 3000 kuna. No, Uhlir je odlučio sudskim putem pokušati oboriti odluku.

Dobio stan u djetinjstvu

Jedan od argumenata koji je državni tajnik naveo sudu pojednostavljeno glasi: nisam znao da sam suvlasnik. Četvrtinu stana naslijedio je, tvrdi Uhlir, još 1972. godine kada je imao sedam godina, darovnim ugovorom od oca. Dok ga Povjerenstvo nije upozorilo na stan, ističe, nije bio toga svjestan. Dakle, posve trivijalna omaška koja se dogodila jer “nikada nije istraživao zemljišno-knjižno stanje roditeljskog stana”, ustvrdio je sudu Uhlir.

K tome, naglasio je kako se u konkretnom slučaju radi o nekretnini koju je stekao “posve legalnim i etički neproblematičnim putem”, u vezi koje ne postoje “repovi bilo pravne, etičke ili političke vrste” te je “očito imao interes prijaviti ju u imovinsku karticu”. Samo što ipak to nije napravio. Pa je “jedino razumno objašnjenje zašto to nije učinio jest da nije bio svjestan tog prijenosa”.

Nesvjestan stana, svjestan prodaje tavana

No ulašteno, razumno i logično objašnjenje omaške državnog tajnika ipak kvari jedna mrlja. U periodu navedene nesvjesnosti vlasništva, 2016. godine, Uhlir je s ostalim suvlasnicima u zgradi svjesno sudjelovao u prodaji zajedničkog tavana u zgradi. Dakle, visoko obrazovani državni tajnik koji se u resoru bavi kompleksnim nekretninskim i prostorno-planskim pitanjima na nacionalnoj razini, navodno nije znao da je suvlasnik stana, a istovremeno je parafirao kupoprodajni ugovor s ostalim suvlasnicima za prodaju zajedničke prostorije u zgradi.

Suvlasništvo zajedničke prostorije, naravno, uglavnom se automatski stječe suvlasništvom stana. Povjerenstvo je u tužbi u to istaknulo kao životno nelogično, što je prvostupanjski sud prihvatio i zaključio kako je sankcija Povjerenstva u cijelosti utemeljena i izrečena u skladu sa zakonom. Uhlir, prema Upravnom sudu, nije točno i potpuno ispunio imovinsku karticu. Na ovu odluku, državni tajnik može se žaliti Visokom upravnom sudu.