Bivši šef Janafa i Uskokov optuženik nije uspio srušiti odluku Povjerenstva za sukob interesa. Tvrdio da on nije dužnosnik

Prije dvije godine Povjerenstvo ga je kaznilo s 10 tisuća kuna jer nije podnio imovinsku karticu na kraju mandata

FOTO: Pixsell

Bivši predsjednik Uprave Janafa i optuženik Uskoka u istoimenoj aferi Dragan Kovačević izgubio je postupak na Visokom upravnom sudu u kojem je pokušao srušiti kaznu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa zbog svoje imovinske kartice. Prije dvije godine, Povjerenstvo mu je razrezalo sankciju od 10 tisuća kuna jer nije podnio imovinsku karticu na kraju svog mandata, što je kao dužnosnik morao.

No, Kovačević je tvrdio kako se on ne može smatrati dužnosnikom i da je Povjerenstvo izašlo iz zone svoje nadležnosti. Argument za to bio je da Janaf nije u većinskom državnom vlasništvu. Ali tužba mu je prvo pala na Upravnom, a potom i na Visokom upravnom sudu. Kovačević je svojedobno javno tvrdio kako je zbog tog slučaja podnio i privatnu kaznenu prijavu protiv članova Povjerenstva.

Poziciju izgubio nakon uhićenja

Sredinom rujna 2020., desetak osoba uhićeno je u akciji policije i Uskoka, a među njima je bio i tadašnji šef Janafa, Kovačević. Osam dana nakon uhićenja više nije bio predsjednik Uprave. Bez obzira na razloge, mandat mu je formalno završio i, prema Zakonu o sprječavanju sukoba interesa, u roku od mjesec dana trebao je podnijeti imovinsku karticu povodom prestanka obnašanja dužnosti.

Prema kronologiji događaja u službenoj odluci Povjerenstva, nakon što je utvrđeno da nije podnio karticu, Kovačević je prvo putem odvjetnika zatražio da dođe osobno u prostorije Povjerenstva kako bi ispunio karticu “s obzirom da nema tehničke mogućnosti za udovoljavanje zahtjevu”.

Povjerenstvo je ponudilo dva termina, ali Kovačevićev odvjetnik, stoji u odluci, više nije odgovarao na e-mailove i pozive.

Tvrdio da Janaf nije većinski državni

S obzirom na to da imovinske kartice nije bilo na vidiku, Povjerenstvo je u postupku odlučilo kazniti ga s deset tisuća kuna i to u deset rata. Nakon toga, uslijedio je pravosudni obračun s Povjerenstvom. Kako je razvidno iz presuda, glavni Kovačevićev argument bio je kako on, zapravo, ne spada u kategoriju dužnosnika definiranu Zakonom jer Janaf nije u većinskom državnom vlasništvu.

Istaknimo, Janaf je dioničko društvo u kojem je tada s ukupno 78,51% dionica upravljao državni Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP): od toga je 37,26% dionica koje je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine držalo za HZMO, još 14,97% koje je isto ministarstvo držalo za RH te 26,28% dionica koje drži sam CERP.

Ranije je uredno ispunjavao imovinsku karticu

Na ovom mjestu, što je navedeno i u sudskom postupku, treba istaknuti kako je Kovačević na početku svojih prijašnjih mandata na čelu Janafa, 2012. i 2020., uredno ispunio i podnio imovinsku karticu, što je zakonski propisana obveza osoba navedenih u Registru dužnosnika. Dakle, u tim situacijama očito se smatrao dužnosnikom.

Prvostupanjski i drugostupanjski sud, u razmaku od nekoliko mjeseci, zaključili su kako nema sumnje da je Janaf u većinskom državnom vlasništvu te kako je, slijedom toga, predsjednik Uprave zajedno s članovima Uprave u kategoriji dužnosnika. Stoga je i pravomoćno propao pokušaj Kovačevića da ospori odluku Povjerenstva o sankciji. Sudovi su jedino osporili dio odluke u kojem ga Povjerenstvo poziva da naknadno podnese imovinsku karticu, što je prema tumačenju suda trebalo učiniti u posebnom postupku.

Inače, Povjerenstvo je prošlog mjeseca utvrdilo i kako Kovačević u imovinsku karticu nije unio vlasništvo nad većim brojem dionica te nizom nekretnina. No, sankcije mu ovaj put nisu izrečene jer više nije u statusu pasivnog dužnosnika.