Telegram otkriva: poznati međimurski političar optužen da je pokrao pola milijuna kuna osobama s invaliditetom

Protiv njega je podignuta optužnica zbog subvencijske prijevare

FOTO: Pixsell

Županijsko državno odvjetništvo u Varaždinu prije desetak dana podiglo je pred Općinskim sudom u Čakovcu optužnicu protiv 67-godišnjaka zbog subvencijske prijevare. Vijest je to koja je mahom u lokalnim medijima dobila tek omanju crticu. Telegram sada doznaje da je optužen 67-godišnji Milan Logožar, nekadašnji gradonačelnik Preloga, koji se nakon političke karijere angažirao u udrugama što pomažu osobama s invaliditetom. I sada radi na milijunskim projektima.

U međuvremenu mu, međutim, stiže optužnica kojom mu tužiteljstvo na teret stavlja ozbiljne optužbe za nezakonito trošenje novca namijenjenog osobama s invaliditetom. Radilo se, stoji u optužnici, o više od pola milijuna kuna što ih je tvrtka Naš izvor dobila za opremu. No, umjesto da uloži u kupnju novih tehnologija i opreme, Logožar je, utvrdilo je tužiteljstvo, ovaj novac potrošio na vraćanje pozajmica i isplatu plaća.

Kako je potrošio sav taj novac?

Sumnja se da je novac nezakonito trošio od svibnja 2017. do prosinca 2018. godine. Tužiteljstvo je nakon istrage zaključilo kako ima dovoljno dokaza da ga optuži za subvencijsku prijevaru.

“Imamo osnovanu sumnju da je 67-godišnjak kao zastupnik trgovačkog društva iz Čakovca počinio navedeno kazneno djelo. Na temelju ugovora o sufinanciranju programa za inovativno zapošljavanje bespovratno mu je dodijeljeno više od 560.000 kuna i to isključivo za nabavu i ugradnju novih tehnologija i opreme. No on nije kupio tehnologiju i opremu već je novac utrošio na vraćanje i davanje pozajmica i isplatu plaća”, priopćeno je iz Županijskog državnog odvjetništva u Varaždinu.

Telegram neslužbeno doznaje da su se za Logožarovo poslovanje zainteresirali i europski tužitelji, budući da su osim domaćih subvencija njegovi projekti dobivali i sredstva iz EU fondova. Zanimljivo je da je proljetos nad tvrtkom Naš izvor otvoren stečaj, budući da je, uz to što je navodno nenamjenski trošila novce, napravila i dugove koje nije mogla više vraćati. Ozbiljni financijski problemi počeli su se nazirati još 2020. godine. Za subvencijsku prevaru kojom je još ranije prouzročena velika šteta, Logožaru na Općinskom sudu u Čakovcu prijeti kazna do 10 godina zatvora.

Trebao zapošljavati osobe s invaliditetom

Inače, Naš izvor je tvrtka koju je 2014. osnovalo Društvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida. Logožar joj je došao na čelo nakon što 2013. nije uspio dobiti još jedan gradonačelnički mandat. Doduše pokušao je i na kasnijim izborima ući u gradsko vijeće Preloga, no njegova nezavisna lista nije dobila dovoljno glasova.

Zato nastavlja raditi na projektima koji uključuju osobe s invaliditetom.

Sam vodi tvrtku koja 2019. pada u blokadu. Ovrhu nad njom pokreće Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) preko kojeg su se nekim sličnim udrugama dodjeljivale subvencije. Taj Zavod Logožarovoj tvrtki, kako proizlazi iz izvještaja stečajnog upravitelja, ne priznaje određene troškove za koje su dobili novac. U ovom trenutku, budući da cijela optužnica još nije javno dostupna, nije potvrđeno je li Naš izvor zlorabio upravo subvencije ZOSI-ja, no neslužbene informacije do kojih smo došli govore upravo u prilog tome.

Golemi dugovi razlog za stečaj?

U svakom slučaju, ukupni dug što ga je Logožar nagomilao prema ZOSI-ju premašio je 700 tisuća kuna. “Planirali smo to dugovanje podmiriti iz ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, povrata pozajmice od osnivača, prodajom robe i iz drugih izvora. No, to nije realizirano odnosno dugovanje je podmireno samo djelomično. Sporazum o podmirenju duga na duži rok nije postignut”, objašnjavao je Logožar tijekom stečajnog postupka. Je li pri tome bio svjestan da ne smije nenamjenski trošiti subvencije pokazat će sudski postupak koji mu predstoji.

Dio krivnje za propast tvrtke pronašao je i situaciji s covidom jer je došlo do dodatnog pada proizvodnje. Naime, Naš izvor bavio se izradom proizvoda od otpadaka kože na čemu su bile zaposlene osobe s invaliditetom. Proizvodni asortiman obuhvaćao je privjeske za ključeve, etuije za mobitele i tablete, ženske torbice i drugu kožnu galanteriju. U novije vrijeme izrađivali su i višekratne perive pamučne maske. Iako su se očito prilagodili tržištu, prihodi su im zadnje tri godine padali. No, dobit i nije bila primarna svrha ove firme, već uključivanje osoba s invaliditetom na tržište rada.

Ovdje još valja primijetiti da je u svojim javnim istupima Logožar, iako je i sam nekoć bio političar, nerijetko kritizirao odnos države prema udrugama koje skrbe o osobama s invaliditetom. To ga ipak nije pokolebalo pa od angažmana na projektima povezanima s njima ipak nije odustao.