Telegram reportaža: policija i kontrola dokumenata na granicama otišle u povijest, ovako je to u ponoć izgledalo na Bregani

Svečanom ulasku Hrvatske u Schengen prisustvovali su hrvatski ministar Davor Božinović i slovenska kolegica Sanja Ajanović Hovnik

31.12.2022., Bregana - Podizanjem rampe i sampanjcem proslavljen ulazak Republike Hrvatske u schengenski prostor na granicnom prijelazu Bregana. Ministar Davor Bozinovic i slovenska ministrica uprave u funkciji ministrice unutarnjih poslova Sanja Ajanovic Hovnik.  Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Bio je prosinac 1992. kada je Policijska uprava zagrebačka osnovala postaju granične policije na Bregani. Bio je rat i granicu je, nakon proglašenja neovisnosti Hrvatske, trebalo bolje kontrolirati. Sada, točno 30 godina kasnije, granični policajci odlaze s Bregane. Rampa je dignuta. Hrvatska je ušla u Schengenski prostor. Granične kontrole između Hrvatske i Slovenije na Bregani više nema.

Tih 30 godina iskustva seli se na vanjsku granicu Europske unije koja, slažu se mnogi, postaje granična crta što će ju biti još teže braniti – od krijumčara i kriminalaca svake vrste. Jer svi koji će od sada odlučiti nezakonito prijeći hrvatsku granicu znat će da ih kilometrima dalje nitko neće tražiti nikakav dokument, niti im viriti u vozilo. Bit će u prostranom, jedinstvenom Schengenskom području.

Kamo će svi ti policajci?

Upadljiva je slučajnost da točno nakon 30 godina od osnutka Postaje granične policije Bregana policajci s te granične točke odlaze. Odlaze i svi drugi s unutarnjih, hrvatskih granica. Neki od njih već znaju gdje će nastaviti raditi, neki, priznaju nam, još ne znaju.

Ukupno 1034 policajaca koji su do 1. siječnja bili raspoređeni na hrvatskim graničnim prijelazima, što se poput Bregane gase, tek dobivaju nova rješenja za nova radna mjesta.

Iz MUP-a potvrđuju da se rješenja pišu, te da će granični policajci raditi “na unutarnjoj granici za potrebe novo ustrojene linije rada za tzv. kompenzacijske mjere, te pojačavati segmente borbe protiv nezakonitih migracija u policijskim upravama na unutarnjoj granici”. Drugim riječima, nastavit će nadzirati upravo ovaj novootvoreni komad Schengena i braniti ga od kriminalaca. Nitko, uvjeravaju iz MUP-a, neće ostati neraspoređen.

Luka Stanzl/PIXSELL

Već se slavilo na Bregani

Uvjeravale su vlasti to isto i nakon 1. srpnja 2013. kada je Hrvatska ušla u Europsku uniju, a s Bregane su otišli carinici. Otišli su i s brojnih drugih graničnih prijelaza kao što će sada otići i policajci. Nazdravljalo se i tada lakšem protoku robe, a carinici su u ponoć doslovno ostali bez radnih mjesta.

Ondašnji ministar financija Slavko Linić svečano je skinuo ploču Carinske uprave na Bregani, a posljednja smjena carinika spremno je pozirala za fotografima i snimateljima.

Nije baš sve bilo idealno

No, oni carinici koji su ostali bez posla, dolazili su još danima kasnije na granične prijelaze na kojima su proveli godine i godine radnog vijeka. Prisjećaju se kako ih je Carinska uprava raspoređivala u policiju, kapetaniju, pravosudnu policiju… Zbrinjavali su ih kako su stigli.

Nije se pri tom, kažu nam, vodilo baš previše računa o tome koliko tko mora putovati do radnog mjesta, ni koliko tko ima staža, ni koja je prava stekao… Politika je diktirala sve.

I neki od graničnih policajaca s kojima smo razgovarali tvrde kako još ne znaju gdje će nastaviti raditi.

Luka Stanzl/PIXSELL

Ostaju bez radnih mjesta

“Čudno je kad odjednom tvoje radno mjesto na granici jednostavno prestane postojati”, prisjećaju se carinici onog 1. srpnja 2013. godine. Uvjereni su kako iste misli prolaze sada kroz glave mnogih graničnih policajaca.

Jučer se na licima onih koji s Bregane odlaze nije mogla iščitati neizvjesnost. Prigodno su, kao što i priliči povijesnom trenutku, točno u ponoć mahnuli i zatvorili vrata. Sve rampe su podigli, te osigurali nesmetan prolaz kroz novu članicu Schengena.

“Ovaj čin je više od ukidanja graničnih kontrola. To je konačna afirmacija našeg europskog identiteta za koji su se generacije Hrvata borile i u konačnici izborile”, kazao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović kojem osmijeh nije silazio s lica dok je sa slovenskom kolegicom Sanjom Ajanović Hovnik podizao rampu nakon što su tik prije ponoći dvojica mladića kao posljednji putnici ušli u Hrvatsku uoči njezinog stupanja u Schengen.

Luka Stanzl/PIXSELL

Jači nadzor unutar teritorija

No, hoće li unutarnja granica doista ostati bez nadzora. Ako je suditi po najavljenim kompenzacijskim mjerama itekako će biti posla na prostoru između Hrvatske i susjednih EU zemalja.

Svi ljudi u MUP-u zaduženi za granicu svjesni su koliki će izazov i dalje ostati zaštita vanjske granične crte EU što je od sada granica Hrvatske prema Srbiji, BiH i Crnoj Gori. Znaju i da će morati pojačati nadzor na području na kojem je do jučer bila granična kontrola. Kriminal i nezakonite migracije neće otamo nestati.

Osim toga, treba podsjetiti i da Schengenski sporazum nije nedodirljiv. Svi se sjećaju kako su ga prije svega par godina neke zemlje Europske unije zbog rastuće migrantske krize i serije terorističkih napada jednostavno suspendirale. Vratile su svoje granične kontrole, kao što je to uostalom 2006. učinila i Njemačka za vrijeme Svjetskog prvenstva u nogometu. Ostaje za nadati se da Hrvatska to ipak više neće morati činiti.

Kristina Stedul Fabac/PIXSELL