Telegramov dopisnik iz SAD-a: Američkoj demokraciji i dalje prijeti opasnost kakvu nije nikad doživjela

Ako sve ostane kako sad izgleda, mogla bi to biti tanka Bidenova pobjeda

Donald Trump gurnuo je demokratske norme u još jedan ponor, možda najopasniji dosad. Lažno se proglasio pobjednikom, rekao da je pobijedio u državama u kojima nije pobijedio, nazvao izbore prevarom, zatražio da se zaustavi prebrojavanje glasova u državama u kojima vodi, a nastavi u državama u kojima zaostaje te jasno dao do znanja da je za ostanak na vlasti spreman upotrijebiti sva sredstva, baš kao razni svjetski diktatori koji mu toliko imponiraju, od Vladimira Putina do Kim Jong Una.

Joe Biden vjerojatno će pobijediti na američkim predsjedničkim izborima kad se svi glasovi zbroje. To je optimistična perspektiva s kojom su se mnogi demokratski birači probudili nakon “mračne noći duše” – reizbor Donalda Trumpa činio se gotovo neizbježan oko tri sata iza ponoći kad su mnogi otišli spavati. No, noć nije bila mračna samo za demokrate, nego i za sve kojima je stalo do demokracije u Americi.

Na stranačkom skupu skandalozno i protuzakonito upriličenom u samoj Bijeloj kući, Donald Trump gurnuo je demokratske norme u još jedan ponor, možda najopasniji dosad. Lažno se proglasio pobjednikom, rekao da je pobijedio u državama u kojima nije pobijedio, nazvao izbore prevarom, zatražio da se zaustavi prebrojavanje glasova u državama u kojima vodi, a nastavi u državama u kojima zaostaje te jasno dao do znanja da je za ostanak na vlasti spreman upotrijebiti sva sredstva, baš kao razni svjetski diktatori koji mu toliko imponiraju, od Vladimira Putina do Kim Jong Una.

Ankete nisu bile u krivu

Jutro je pokazalo da ankete ipak nisu bile u krivu kad su sugerirale da je Bidenu put do Bijele kuće najsigurniji tamo gdje je i najjednostavniji, kroz tri države industrijskog MidWesta – Wisconsin, Michigan i Pennsylvaniju. Takozvani “plavi zid” demokrata, koji je Trump 2016. godine oteo Hillary Clinton s ukupno 70 tisuća glasova prednosti, mogao bi vratiti Bidenu s vrlo sličnom tankom većinom.

Prvi se okrenuo Wisconsin, jer su pristigli glasovi iz Milwaukeeja i Madisona te njihovih predgrađa – pokazuje se točno opažanje ispitivača javnog mišljenja da su se žene i obrazovani birači, stanovnici suburbije, okrenuli protiv Trumpa. U srijedu rano ujutro po američkom vremenu Biden je preuzeo prednost pred Trumpom i u Michiganu, gdje još nije zbrojen značajan dio glasova iz Detroita, grada s crnačkom većinom koji redovito glasa za demokrate.

Prebrojavanje po nalogu lokalnih tijela

Pokazalo se da je Trumpova prednost iz noći s utorka na srijedu proizlazila iz redoslijeda prebrojavanja glasova. Michigan, Wisconsin i Pennsylvania prvo su zbrojili glasove ubačene u utorak, zadnjeg dana glasanja, a tek onda počele prebrojavati glasove ubačene ranijih dana ili pristigle poštom. To nisu napravili zato što su lijeni, nego zato što su tako naredila lokalna zakonodavna tijela, u rukama republikanaca.

Glasovi pristigli poštom nisu se smjeli prebrojavati u Pennsylvaniji sve do utorka ujutro, kad je počelo glasanje. A čim je glasanje završilo, Trump je zatražio da se prebrojavanje zaustavi. Drugim riječima, da su slušali republikance, glasovi pristigli poštom, koji značajno naginju demokratima, ne bi nikad bili prebrojeni. No, predsjednika se u ovim stvarima ništa ne pita, pa će glasovi biti prebrojani.

Zašto su glasovi pristigli poštom za Bidena?

Glasovi pristigli poštom jako naginju za Bidena u dobroj mjeri zato što je Trump mjesecima javno potkopavao povjerenje u izborni sustav, tvrdeći da je dopisno glasanje prevara. Zbog toga republikanci nisu glasali poštom, nego uživo. Da je Trump slao drukčije poruke, što su sugerirali mnogi republikanci, ne bi glasovi koji se sad prebrojavaju toliko naginjali za Bidena i Trumpove šanse bi bile bolje.

Biden trenutačno ima tanku prednost u Michiganu i Wisconsinu, ali trend ide u njegovu korist, kao i politički profil okruga u kojima glasovi nisu do kraja prebrojani. U Pennsylvaniji Biden još ozbiljno zaostaje za Trumpom, ali tamo navodno treba prebrojati više od milijun glasova i to iz velikih gradova, Philadelphije i Pittsburgha, gdje je Biden u pravilu vodio Trumpa 75:25. To otvara mogućnost da Biden vrati i treću, najveću državu “plavog zida”, što bi mu bilo dovoljno za pobjedu.

Trump rastjerao kritičare u Arizoni

Biden je u ozbiljnoj prednosti u Arizonu, još jednoj državi koju je Trump osvojio 2016. i koja je otad potpuno promijenila svoj politički profil. Jedna od najbrže rastućih američkih država, u kojoj je sve više mladog i latino stanovništva, bila je donedavno utvrda konzervativaca, država iz koje je došao najkonzervativniji od svih američkih političara, predsjednički kandidat iz 1964. Barry Goldwater.

Još prije tri godine u Senatu su Arizonu predstavljali John McCain, bivši republikanski kandidat za predsjednika, i Jeff Flake, konzervativni mormonski pastor. Obojica su bili žustri kritičari Donalda Trumpa, rijetka pojava među republikancima, što je Flakea koštalo karijere (umirovio se pod Trumpovim pritiskom), a McCain je i dalje crvena krpa Trumpu, koji ga često kritizira iako je senator već dvije godine mrtav.

Arizona u rukama demokrata nakon 72 godine

Trumpovo rastjerivanje kritičara na kraju je dovelo do toga da Arizona danas ima dvoje demokratskih senatora – Kyrsten Sinemu, koja je 2018. postala prva otvoreno biseksualna senatorica, te od sinoć Marka Kellyja, bivšeg astronauta i supruga Gabby Giffords, demokratske kongresnice koja je jedva preživjela pokušaj atentata.

Kao kruna svega toga, Arizonu će gotovo sigurno osvojiti Joe Biden, veliki prijatelj pokojnog McCaina. Nesuđena prva dama Cindy McCain, čvrsta republikanka, javno je podržala i uključila se u kampanju za izbor Bidena. Ako Biden na kraju odnese Arizonu, bit će to prvi put da je demokrat pobijedio u toj državi još od Harryja Trumana 1948. godine!

Arizona, Wisconsin i Michigan Bidenu dovoljno za 270 glasova

Biden možda još ima izgleda u Georgiji, gdje je smanjio zaostatak za Trumpom na jedan i pol postotni poen. Čeka se prebrojavanje glasova iz Atlante i predgrađa, koje su vrlo demokratski teritorij. No, Bidenu bi za pobjedu bile dovoljne pobjede u Arizoni, Wisconsinu i Michiganu – to bi mu donijelo taman 270 potrebnih elektorskih glasova. Ako vas zanimaju različite kombinacije, na stranici 270towin.com se možete igrati s interaktivnom kartom pojedinih država i njihovih elektora.

Čini se da je Trumpova prednost u Sjevernoj Karolini nedostižna, a jedina demokratska država u kojoj je Trump zaprijetio Bidenu je Nevada – no izgleda da su glasovi koje još treba prebrojati došli poštom, što znači da naginju demokratima, i da su iz Las Vegasa, koji naginje demokratima.

Ako sve ostane kako sad izgleda, mogla bi to biti tanka Bidenova pobjeda. Ako osvoji i Pennsylvaniju, bit će uvjerljivija. No, okolnosti nisu normalne jer čovjek koji sjedi u Bijeloj kući nije normalan političar, a nije baš ni normalan čovjek. Zato američkoj demokraciji i dalje prijeti opasnost kakvu nije doživjela nikad u gotovo dva i pol stoljeća, koliko Amerikanci slobodno i redovno većinom glasova biraju svoga predsjednika – i potom prebrojavaju glasove onoliko dugo koliko treba da se prebroji svaki, do zadnjega.