Telegramov komentar: Ako su informacije točne, Hrvatska se mora povući iz arbitraže o granici sa Slovenijom

Arbitražni postupak više nema smisla - prekršeno je njegovo temeljno načelo

Kolinda Grabar Kitarović i Zoran Milanović
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Ako se dosad objavljene informacije o slovenskom kršenju pravila arbitražnog postupka pokažu točnim, Hrvatska nema drugog izbora, nego da se pokuša povući iz arbitražnog postupka, te da zahtjeva potpuno novi proces, s drugim sucima.

Iz dosad objavljenih dokumenata – riječ je o transkriptima komunikacije između slovenskog arbitra i zastupnice Republike Slovenije pred Arbitražnim sudom – sasvim je jasno da je slovenski član Arbitražnog suda djelovao po naputcima vlasti u Ljubljani.

Arbitražni je sud, dakle, dijelom bio pod neposrednim utjecajem slovenske Vlade, koja je bila detaljno, insajderski informirana o radu Suda i o smjerovima odlučivanja (o čemu, uostalom, svjedoče neke ranije neoprezne izjave Karla Erjavca, slovenskog ministra vanjskih poslova).

Prekršeno jedno od temeljnih načela Suda

Budući da je jedna od zainteresiranih strana izravno utjecala na Sud (I de facto špijunirala Arbitražni sud), sam arbitražni postupak u ovom trenutku više nema nikakvog smisla, jer je prekršeno jedno od njegovih temeljnih načela, apriorna nepristranost u procesu donošenja odluke.

Sasvim je drugo pitanje ima li Hrvatska dovoljno međunarodnog političkog autoriteta da se povuče iz postupka ili da izbori pokretanje novog arbitražnog postupka.

Odgovor na to pitanje ovisi o diplomatskoj vještini hrvatske Vlade, ali i opozicije, koja može lobirati ondje gdje je članovima Vlade pristup otežan.

Jasno je, u svakom slučaju, da je slovenska akcija namještanja ishoda arbitražnog postupka o Piranskom zaljevu po prvi put, poslije jako dugo vremena, ujedinila baš sve političke opcije u Hrvatskoj. Budući da se radi o prvorazrednom državnom razlogu, takvo što je valjalo očekivati.

Iduće važno pitanje jest kako će se doista neobični skandal, što ga je otkrio Večernji list, manifestirati na daljnje hrvatsko-slovenske odnose.

Dugoročno planirano neprijateljstvo

Čini se, zapravo, da je slovenski pokušaj prevare na Arbitražnom sudu samo još jedan od niza ljubljanskih aktova dugoročno planiranog neprijateljstva prema Hrvatskoj, kada je riječ o bitnim državnim pitanjima: teško je, nažalost, ne sjetiti se koliko je dugo Slovenija blokirala hrvatski ulazak u Europsku Uniju.

Hrvatska, naravno, ne treba Sloveniji uzvratiti podjednako neprijateljskim potezima. Hrvatskoj, ustvari, kada je riječ o Sloveniji, ide više nego dobro: Hrvati su kupili Drogu, pa Mercator, pa nedavno slovensku burzu, a Slovenci svake godine ostavljaju vrlo mnogo novca u našim ljetovalištima.

Sa Slovencima se, dakle, ne treba posebno svađati, ali svakako im se ne smije dopustiti da varaju u važnim državnim pitanjima, poput određivanja granice u Savudrijskoj vali.


Redakcijski komentar uredništva Telegrama