Hrvatska je najavila mogućnost da raskine arbitražu sa Slovenijom i još sedam važnih činjenica o tome

Najvažniji događaji dana vezani uz skandal koji je usijao susjedske odnose

06.02.2013., Otocec, Slovenija - Sastanak ministara vanjskih poslova Hrvatske i Slovenije Vesne Pusic i Karla Erjavca u hotelu Grad Otocec u Sloveniji. Tema sastanka su otvorena pitanja izmedju Hrvatske i Slovenije. Vesna Pusic i Karl Erjavec. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zbog skandala u kojem je temeljem stenograma razotkriveno dogovaranje sudaca u arbitražnom vijeću koje odlučuje o hrvatsko-slovenskom graničnom sporu s predstavnicom slovenske vlade, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić rekla je danas da Hrvatska pismom obavještava Europsku uniju o navodima da je slovenska strana kršila neovisnost i nepristranost postupka arbitraže te razmatra sve mogućnosti, a ovisno o istrazi ne isključuje ni izlazak iz arbitraže.

Ovo su najvažniji događaji dana vezani uz skandal koji je usijao odnose Zagreba i Ljubljane.

1. Hrvatska najavila mogućnost izlaska iz arbitražnog postupka

Na pitanje novinara čemu obavještavati Europsku komisiju koja se u srijedu ogradila kazavši da je postupak izvan nadležnosti Europske unije, Vesna Pusić je podsjetila da je EK pomogla pri arbitražnom sporazumu.

U tom smislu obavještavanje Komisije odnosi se na činjenicu da je EK pomogla da se rješenje postigne arbitražnim sporazumom i da se radi o dvjema državama članicama Europske unije. “No svoj problem ćemo rješavati sami”, naglasila je.

Ponovila je da je nepristranost i neovisnost sudaca arbitražnog suda temeljna vrijednost tog suda i da će Zagreb ispitati sve navode i činjenice i razmotriti sve mogućnosti. “Temeljem utvrđenih činjenica i procjene situacije donijet ćemo odluke uključujući i mogućnost da se izađe (iz procesa arbitraže) ako je procjena faktički da je on do te mjere kompromitiran”, rekla je.

2. Slovenski sudac i diplomatkinja čiji su razgovori snimljeni dali su ostavke

Slovenski član arbitražnog suda Jernej Sekolec podnio je ostavku, a prema neslužbenim informacijama isto je postupila i slovenska zastupnica pred tim sudom Simona Drenik, javlja RTV Slovenija.

3. Telegramov komentar: Ako su informacije točne, Hrvatska se mora povući iz arbitraže o granici sa Slovenijom

Ako se dosad objavljene informacije o slovenskom kršenju pravila arbitražnog postupka pokažu točnim, Hrvatska nema drugog izbora, nego da se pokuša povući iz arbitražnog postupka, te da zahtjeva potpuno novi proces, s drugim sucima. Iz dosad objavljenih dokumenata – riječ je o transkriptima komunikacije između slovenskog arbitra i zastupnice Republike Slovenije pred Arbitražnim sudom – sasvim je jasno da je slovenski član Arbitražnog suda djelovao po naputcima vlasti u Ljubljani, napisali smo u komentaru uredništva Telegrama.

4. Slovence brine jesu li ih prisluškivale hrvatske tajne službe, a ne činjenica da su izazvali međunarodni skandal

Slovenski mediji sugeriraju da bi Ljubljana pravni skandal mogla preokrenuti u “špijunsku priču” oko toga kako je Večernji list došao do snimaka privatnih razgovora člana Arbitražnog suda Jerneja Sekolca i slovenske zastupnice pred tim sudom Simone Drenik. Mnogo je i vrlo kritičnih ocjena o “naivnosti” Drenik i Sekoleca koji su telefonom više sati razgovarali o temi koja se tiče visokih “nacionalnih interesa”, navode tamošnji mediji.

5. Rupel misli da je i Hrvatska lobirala kod suca (ali to nije nitko snimio)

Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel uvjeren je da je i hrvatska strana lobirala kod sudaca. “Ne mogu zamisliti da se gospodin Vukas (Budislav Vukas, hrvatski član Arbitražnog suda, op. a.) nije konzultirao s dužnosnicima u ministarstvu. Problem je u tome što gospodin Sekolec (Jernej Sekolec, slovenski član suda, op. a.) nije trebao o ovome govoriti putem telefona sa svojom sugovornicom. Inače, mislim da su ti razgovori sasvim uobičajena stvar, ništa posebno”, rekao je Rupel. Dodao je da su se slični razgovori vrlo vjerojatno odvijali na obje strane, “samo su oni naše dobili, a mi njihove nismo”.

6. Slovenski premijer optužio osobe bliske Hrvatskoj za špijunažu

Prije sjednice slovenske vlade novinarima je rekao kako je očito da netko tko je povezan s Hrvatskom koristi špijunske metode da bi utjecao na Arbitražni sud. “To je nečuveno”, kazao je Miro Cerar. Zbog kritika koje u vezi s tim slučajem doživljava slovenska obavještajna služba SOVA za poslijepodne je sazvana hitna sjednica parlamentarnog odbora za kontrolu tajnih službi.

7. HDZ traži raskidanje arbitražnog sporazuma sa Slovenijom

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) zatražila je danas od predsjednice Republike, Vlade i Hrvatskog sabora da trenutno i bezuvjetno stave izvan snage Sporazum o arbitraži između Hrvatske i Slovenije o teritorijalnom razgraničenju u Piranskom zaljevu. “Intervencije slovenske strane dovele su do toga da Arbitražni sud više ne može donijeti objektivnu i pravovaljanu odluku”, ističe HDZ u priopćenju.

8. Za Kosor sporazum više ne postoji

Bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor koja je 2009. sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom potpisala sporazum o arbitražnom rješavanju graničnog spora, objavila je na Twitteru da taj sporazum više ne postoji, nakon što je temeljem stenograma razotkriveno dogovaranje sudaca u arbitražnom vijeću s predstavnicom slovenske vlade.