Telegramov uvodnik: Vlada predlaže novu, prilično radikalnu ulogu vojske

Ideja da vojska vodi borbi protiv kriminala pripada diktaturama

04.08.2015., Zagreb - Svecani mimohod Hrvatske vojske povodom obiljezavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja. U mimohodu od Avenije Marina Drzica do Savske ulice sudjeluju pjesacki, zrakoplovni te motorizirani, mehanizirani i oklopni postroji s razlicitim borbenim i neborbenim vozilima. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U smjernicama za rad Ministarstva obrane u Vladi Tihomira Oreškovića piše, među ostalim, da će oružane snage suzbijati sve kažnjive pojave, da će se boriti protiv kriminala i da će stvarati sigurno okruženje u zemlji.

U bezbroju komičnih situacija koji su se događali tijekom formiranja nove Vlade, ovaj je citat potencijalno najopasniji.

Obrana granice i operacije u inozemstvu

Naime, u baš svim demokratskim državama policija je isključivo i jedino zadužena za borbu protiv kriminala, dok je vojska zadužena za obranu vanjskih granica, kao i za sudjelovanje u vojnim operacijama u inozemstvu.

Vojska se nikada ne smije miješati u policijske poslove. Ovdje, naravno, ne računamo na posve specifične situacije, poput borbe protiv terorističkih napada.

Borba protiv narkokartela u Meksiku

One države, u kojima vojska preuzima policijski posao, zovu se vojne diktature, poput Argentine ili Čilea u drugoj polovici prošlog stoljeća, poput brojnih afričkih država ili pojedinih azijskih zemalja.

Postoje, naravno, i još neki, sasvim iznimni, slučajevi u kojima vojska legalno preuzima policijske ovlasti, kao u meksičkom primjeru, gdje se zaista jedino oružane snage mogu boriti protiv narkokartela i njihovih krajnje brutalnih eskadrona smrti.

Kako Hrvatska ipak nije vodeći svjetski izvoznik heroina i kokaina, takva analogija očigledno otpada.

Deprimirajuće opcije za Hrvatsku

Mi u Telegramu ne mislimo, naravno, da novi predsjednik Vlade i njegovi najbliži suradnici zaista kane uvesti vojnu diktaturu.

Međutim, sama ideja da se vojska treba boriti protiv kriminala toliko je nedemokratska i politički opasna, da neugodno i krajnje kompromitantno svjedoči o tome kako nova vlast gleda na demokraciju.

Ili je, pak, riječ o ozbiljnom neznanju i ignoranciji novih članova hrvatske Vlade? Obje su opcije podjednako deprimirajuće.


Objavljeno u tiskanom Telegramu, 23. siječnja 2015.