Telegramovi izvori tvrde: USKOK-ov optuženik Lovro Kuščević dobit će novu funkciju, nadzirat će poslovanje bračkog vodovoda

Riječ je o bitnom tijelu koje, primjerice, odlučuje kako će se upotrijebiti dobit Vodovoda

FOTO: Vjekoslav Skledar/Telegram

Smijenjeni bivši ministar Lovro Kuščević, kojem se nakon Telegramovih otkrića sudi zbog niza malverzacija, uskoro bi trebao biti imenovan u Skupštinu društva Vodovod Brač. Riječ je o nadzornom tijelu komunalne tvrtke u kojoj udjele imaju sve bračke općine te Grad Supetar. Kako doznajemo od dva međusobno nepovezana izvora, na idućoj sjednici Skupštine 6. listopada načelnik Općine Nerežišća Svemir Obilinović imenovat će Kuščevića kao predstavnika općine.

Budući da su obojica obuhvaćena USKOK-ovom optužnicom koja ih, uz ostalo, tereti i za zlouporabu položaja i ovlasti, ispada da drugooptuženi iz te optužnice imenuje prvooptuženog kao osobu koja će paziti na brački Vodovod.

Kontaktirali smo načelnika Obilinovića koji nam tu informaciju nije demantirao. Samo je pitijski nekoliko puta ponovio da treba pričekati sjednicu kada će se sve znati i da “ima još vremena”.

Naknada od 574 eura mjesečno

Prema Poslovniku o radu svaka od jedinica lokalne samouprave na Braču u Skupštinu Vodovoda imenuje jednog člana, a sveukupno ih je osam. Koga će imenovati odlučuju načelnik ili gradonačelnik. Doduše, Poslovnik ne propisuje koji su točno kriteriji po kojima oni biraju te članove. Riječ je o bitnom tijelu koje, primjerice, odlučuje kako će se upotrijebiti dobit Vodovoda.

Financijski izvještaji otkrivaju kako je lani iz proračuna Vodovoda Brač na naknade članova otišlo 55.160 eura. To znači da su one mjesečno iznosile 574 eura. Budući da se Skupština, u prosjeku, sastaje četiri do pet puta godišnje (a sjednice se mogu održavati i online), očito je da je riječ o dobro plaćenom poslu za tu razinu angažmana.

Trenutačno je u Skupštini Vodovoda predstavnik Općine Nerežišća SDP-ovac Petar Bakić. On nam je potvrdio da više neće biti na toj poziciji, ali nam nije mogao odgovoriti tko će biti postavljen umjesto njega. Iako smo ga zvali i poslali mu upit u poruci, do objave ovog teksta Lovro Kuščević nam nije htio reći ništa o svom novom angažmanu. Na naš upit nisu odgovorili niti iz komunalnog poduzeća.

Sudi mu se za niz malverzacija

Podsjećamo, Kuščević je optužen nakon istrage pokrenute u rujnu 2019., dva mjeseca nakon što je podnio ostavku na ministarsku dužnost. Telegram je tada otkrio i da je inicirao nelegalnu izmjenu prostornog plana kako bi na mjestu svog kokošinjca mogao izgraditi vilu. Nakon tog našeg otkrića, tadašnji ministar danima je bio najveća tema u državi.

Istraga je naknadno dva puta proširivana pa su uz Kuščevića optuženi i njegova bivša supruga Zorana, šogor Ivica Žuvić, bivši predsjednik Općinskog vijeća Nerežišća Jakša Goić, bivši pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Općine Nerežišća, a sada načelnik, Svemir Obilinović i splitski poduzetnik Ante Marinović.

Optužnica protiv njih je podignuta zbog zlouporabe položaja i ovlasti, pomaganja i poticanja na to nedjelo, primanja mita, pomaganja u primanju mita, davanja mita, poticanja na zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju, poticanja na prouzročenje stečaja te sprječavanje dokazivanja.

Kuščević ima primanja od 800 eura

Tijekom provjere osobnih podataka na sudu je otkriveno da bivši ministar ima mjesečna primanja od 800 eura. Ako je bivši ministar točno prijavio prihod ispada da bi mu 574 eura od naknade u Skupštini Vodovoda Brač dobro došlo.

Doduše, Kuščević je lani 26. travnja 2022. osnovao tvrtku Eco Living d.o.o. koja bi se trebala baviti postavljanjem solara na malim i srednjim objektima, a potom je 11. listopada, s još dvojicom suradnika, osnovao i tvrtku BD20 Project d.o.o. za graditeljstvo i usluge.

Eco Living je lani imao dobit od 21.695 eura dok je BD20 Project imao gubitak od 439 eura.