Telegramu je maloprije potvrđeno, pulsko tužiteljstvo ispituje poslovanje Uljanik grupe

Reakcija zbog sumnji da je iz brodogradilišta sustavno izvlačen novac

Županijsko državno odvjetništvo u Puli počelo je istraživati poslovanje Uljanik grupe. Potvrđeno je to maloprije Telegramu iz pulskog tužiteljstva.

Još uoči početka štrajka u Uljaniku, na što su se radnici odlučili zbog neisplate plaća, u javnosti su se počele spominjati sumnje u izvlačenje novca iz brodogradilišta. Sumnjivo je što je Uljanik sada ostao bez novaca, ako se zna da je početkom ove godine dobio kredit od 96 milijuna kuna za što je jamčila Vlada RH. Taj novac je, prema mišljenju upućenih u situaciju u Uljaniku, trebao pulskom brodogradilištu biti dostatan za poslovanje najmanje dvije godine.

Kaznena prijava protiv uprave Uljanika

Prije ljeta, kako je objavio Tportal, pojavila se informacija i da DORH ispituje odnos Uljanika, 3. maja i države s obzirom na to da Uljanik duguje 3. maju 523 milijuna kuna. Pitanje tih pozajmica iz 3. maja prema pulskom Uljaniku, koje su riječko brodogradilište ponovno dovele pred zid, bilo je i predmetom anonimne kaznene prijave koja je u proljeće podnesena protiv Uprave Uljanika, na čelu s Giannijem Rossandom, te sadašnjeg direktora 3. maja Maksimilijana Percana i njegova dva prethodnika, Domagoja Klarića i Zdravka Pliška.

Uprava Uljanik grupe tada je sadržaj kaznene prijave ocijenila kao podmetanje i optužbe od strane nekolicine osoba koje ne mogu prihvatiti ulogu Uljanika u spašavanju 3. maja od likvidacije 2013. godine.

Prošli vikend, nakon okončanja štrajka u Uljaniku, ali i objave sumnji kako je poduzetnik Danko Končar predložen za strateškog partnera pulskog brodogradilišta uz političku podršku IDS-a, posebno Ivana Jakovčića, iz te su stranke sami pozvali DORH i USKOK da pregledaju svu dokumentaciju vezanu za komunikaciju i odnose Grada Pule i Uljanik Grupe.