Telegramu je potvrđeno: Europski ured za borbu protiv prevara ustanovio da je šef MOL-a nezakonito izvlačio novac EU

Olaf je, doznajemo, u sklopu velike istrage razotkrio i privatnu tvrtku Zsolta Hernádija

FOTO: PIXSELL

Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) utvrdio je nepravilnosti u raspodjeli novca iz EU fondova tijekom istrage što je provedena u Mađarskoj, a u pitanju je sumnjivo financiranje dvije mađarske kompanije – Grand Private Equity, koja je u suvlasništvu predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernádija i tvrtke Garangold Investment Befekteto Zrt, čiji je vlasnik Istvan Garancsi. Iz OLAF-a su za Telegram potvrdili istragu. U njoj su se, doznajemo, istražitelji fokusirali na nepravilnosti pri odabiru financijskih posrednika u projektu iz europskog strukturnog fonda JEREMIE, te na kraju zatražili povrat 19,4 milijuna eura u europski budžet.

Lanac izvlačenja novca iz EU fonda

Tko stoji iza dvije tvrtke upletene u ovo izvlačenje novca iz EU fonda prvi je objavio mađarski portal 24.hu pozivajući se na OLAF-ov dokument iz istrage. Prema njemu, dvije povezane kompanije, Hernádijeva i Garancsijeva, sudjelovale su 2013. godine u europskom programu JEREMIE, namijenjenom financiranju malih i srednjih poduzeća. Iz OLAF-a su za Telegram pojasnili da se radilo o subprogramu za razvoj u sklopu programa ‘New Szechenyi Venture Capital Programme’. Iz njega su mađarske tvrtke u dva navrata osvojile financiranje u iznosu od tri milijarde forinti, odnosno 9,6 milijuna eura.

Za distribuciju tog novca bila je zadužena agencija Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, a Hernádi i Garancsi, koji su pobijedili na natječaju, imali su zadatak da odaberu perspektivne start-upove i omoguće im 70 posto ulaganja iz ovog fonda, dok je ostatak od 30 posto financirala mađarska država.

Novac su preusmjerili u krivi dio zemlje

Međutim, naknadno će OLAF utvrditi da su na natječaju za financiranje iz programa JEREMIE pobijedili članovi jedne interesne skupine, prema njihovim sumnjama okupljeni upravo kako bi izvukli novac namijenjen start-upovima. Osim toga, naknadno se ispostavilo i da su sve tvrtke, koje su bile okupljene oko Hernádijeve i Garancsijeve kompanije, kao nositelja projekta, bile iz središnje Mađarske, iako financiranje nije uopće bilo predviđeno za firme iz tog dijela zemlje.

U OLAF-ovom izvješću precizno je navedeno kako u ovom slučaju nije zadovoljena ni propisana procedura ulaganja, kako su rokovi natječaja bili prekratki, a nisu bile navedene ni sve potrebne specifikacije. Osim toga OLAF sumnja da su se tvrtke predvođene Hernádijevom i Garancsijevom kompanijom zapravo udružile u nezakonit kartel ne bi li profitirale na sredstvima iz EU fonda.

Podržali internetske dating-servise

Sasvim precizno, utvrđeno je da je Gran Private Equity novac iz projekta JEREMIE investirao u kompaniju Dating Central Europe Zrt. koja pripada izvjesnom Peteru Weileru, a koja pak u svom vlasništvu ima nekoliko internetskih servisa za pronalaženje seksualnih partnera. Neke od njih Dating Central Europe Zrt. kupio je upravo novcem dobivenim kroz europski projekt za financiranje malih i srednjih tvrtki.

Istražujući dalje OLAF-ovi stručnjaci utvrdili su da je Dating Central Europ kupio ukupno 130 domena, četiri patenta i 167 tzv. nespecifična alata od firme Torrey Pines Capital Kft.-től za 1,8 milijuna eura na što je bio obračunat i porez. Međutim, OLAF je otkrio da sve te internetske stranice nisu nikada pripadale tvrtki Torrey Pines Capital zbog čega se sumnja da se našla u lancu prodaje samo kako bi napuhala njihovu vrijednost. Tako je, na primjer, stranica melegrandi.hu plaćena za cijenu koja je sedam tisuća puta veća od stvarne. Dakle, jedini razlog za ovu kupovinu bilo je pravdanje izvučenih sredstava iz EU fonda, ali bez stvarne želje za ulaganjem već s ciljem izvlačenja sredstava.

Dio novca Mađari su već vratili EU

OLAF je primijetio i da su Gran Private Equity i Garangold osnovani samo nekoliko dana prije nego što je otvoren natječaj za financiranje. Obje tvrtke imale su i iste podizvođače, kao i iste ljude u nadzornom odboru.

Mađarski mediji već su izvještavali da su auditori Europske komisije uočili niz nepravilnosti u korištenju novca iz programa JEREMIE u Mađarskoj. Radilo se upravo u ovome što, kako piše mađarski 24.eu, istražuje i OLAF – a to je da kompanije preko kojih se distribuirao novac sve pripadaju istom krugu investitora, da novac ide u firme iz regije kojoj sredstva nisu bila namijenjena, te da su cijene po kojima su neke tvrtke prodavane prenapuhane. Zbog toga je dio sredstava – 4,3 milijarde forinti – Mađarska već morala vratiti u budžet europskog projekta. To je 13,8 milijuna eura, pa im ostaje još 5,6 milijuna za vraćanje.

OLAF baš nije sretan što nisu procesuirani

Iako je OLAF, dakle, ukazao na nepravilnosti pri kupovini internetskih stranica za upoznavanje, mađarsko tužiteljstvo za sada nije pokrenulo postupak ni protiv Hernádi ni protiv Garancsija. Prema europskim pravilima po kojima funkcionira OLAF, to tijelo nakon svojih istraga izdaje preporuke nadležnim pravosudnim, financijskim i administrativnim tijelima zemlje članice da završe postupak što ga je ono započelo. U ovom mađarskom slučaju pravosudna tijela očito nisu reagirala, no sredstva izvučena na nezakonit način ipak su počeli vraćati. Novac se vraća postepeno, a Europska komisija ih kasnije preraspoređuje.

Sam šef OLAF-a Giovanni Kessler predstavljajući lani godišnje izvješće o radu, priznao je kako će nastojati u buduće da čim više onih koji krše pravila o trošenju novca iz EU fondova ne bude samo identificirano, već i procesuirano.